VALİ DEMİRTAŞ, "YÜREĞİR BİLİM ŞENLİĞİ"NE KATILDI
 
 
Vali Mahmut Demirtaş, ''Adana Valiliği, Yüreğir Belediyesi, TÜBİTAK, Çukurova Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Teknokent ve Türk Hava Kurumu iş birliğinde hazırlanan ‘’Yüreğir Bilim Şenliği’’ne katıldı.
 
15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim, Tarih ve Kültür Kompleksi'nde düzenlenen etkinliğe Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, çok sayıda öğretmen ile öğrenci katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ve Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı’dan sonra bir konuşma gerçekleştiren Vali Mahmut Demirtaş, Yüreğir Bilim Şenliği’nin bilim kültürünü ve bilim iletişimini toplumun daha geniş kesimlerine yaymasını, çocukların ve gençlerin bilim alanlarında kariyer yapmalarını özendirmesini ve bilimsel bilginin eğlenceli bir ortamda aktarılmasını amaçlayan bir etkinlikler bütünü olduğunu söyledi.
 
Bu etkinliklerin çocukların ve gençlerin mutlu, başarılı, dünyayı okuyabilen, teknoloji üretip kullanabilen bir neslin yetişmesinde büyük işlevler üstleneceğine, yeni bilim insanlarının bu etkinliklere katılan evlatların arasından çıkacağına, yürekten inandığını belirten Vali Demirtaş gençlere de tavsiyelerde bulundu.
 
‘’Ülkemizin önüne koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini kendinizi dört duvar arasına hapsetmeden, fikir ve vicdan sahibi bireyler olarak tarihimizden, kültürümüzden ve kadim medeniyetimizden aldığınız ilhamla, sizler hayata geçireceksiniz.’’ diyen Vali Demirtaş konuşmasının devamında, ‘’Sizler vatanımızın, ay yıldızlı bayrağımızın, şanlı devletimizin ve aziz milletimizin umudusunuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’ diyerek altını çizdiği üzere, kutlu medeniyet yolumuzu aydınlatan yegâne ışığın bilim olduğunu aklınızdan hiçbir zaman çıkarmamanızı, sizlere bir kez daha hatırlatmak istiyorum.’’ ifadelerine yer verdi.
 
Yüreğir Bilim Şenliği’nin gelenekselleşerek Adana’ya ve ülkemize ışık saçması temennisinde bulunan Vali Demirtaş,  etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiğini dile getirdi.
 
Konuşmaların ardından temsili roket atışının da gerçekleştiği şenlikte Vali Demirtaş ve beraberindekiler öğrenciler tarafından hazırlanan projelerin yer aldığı stantları gezdiler.
 
Yüreğir'de ilki gerçekleştirilen  Bilim Şenliği 29 Eylül 2018 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor olacak.