YERLİ VE YABANCI YATIRIM SÜREÇLERİN KOLAYLAŞTIRILMASI AMACIYLA OLUŞTURULAN “TEK DURAK OFİS” PROJESİ TOPLANTISI, VALİ DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
 
 
Uluslararası yatırımlarda karşılaşılan bürokratik sorunların hızlı bir şekilde çözümlenmesi ve yatırımcılara gerekli kolaylıkların sağlanması amacıyla, İlk kez 2017 yılı Haziran ayında İstanbul’da “İnvestİstanbul” adıyla uygulamaya konulan ve yayınlanan genelge ile Adana, Mersin, Ankara, Kocaeli ve İzmir’de pilot olarak uygulanması kararlaştırılan, “Tek Durak Ofis” projesinin istişare toplantısı Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Çukurova Kalkınma Ajansı bünyesinde hizmete giren ve Adana’da yatırım yapmak isteyen girişimcilerin karşılaştıkları zorlukları gidermek ve kenti yeni yatırımlarla buluşturmanın hedeflendiği  “Tek Durak Ofis” projesinin istişare toplantısı Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altunsu, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe,  kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve iş adamları katıldı.
 
CKA Genel Sekreteri Altunsu, Projeye İlişkin Bilgiler Verdi
 
Proje toplantısının açılış konuşmasını yapan Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altunsu, hizmete giren “Tek Durak Ofis” uygulaması kapsamında, “İzin ve ruhsat süreçlerine ilişkin yazışmalar, yatırım konularının yönetim kuruluna arz edilmesi, yerli ve yabancı hangi yatırımcılara hizmet verileceğinin belirlenmesi, ilgili kurumlarla toplantı yapılması, resmi yazı ile görevlendirme talepleri, fiziki alan ve alt yapı oluşturulması, dışarıda kalan kurumlarla network uygulaması, izin ve ruhsat süreçleri için başvuru belgelerinin incelenmesi” gibi çalışmaların yapılacağını söyledi.   
 
Vali Demirtaş ise konuşmasında, Çukurova Kalkınma Ajansı bünyesinde hizmete giren “Tek Durak Ofis” uygulamasıyla, büyük önem verdikleri Adana’nın yeni yatırımlarla buluşmasına olumlu katkılar sunulacağına inandığını kaydetti.
 
Vali Mahmut Demirtaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Biz Adana’ya yatırımcıyı nasıl çekeriz? Yatırımcı geldiği zaman nasıl yardımcı olabiliriz? Bunlar çok önemli.Bu uygulama, yatırımcının resmi işlemlerini tek bir ofiste toplama açısından önemli bir çalışma olacak. Bu proje Türkiye’de sadece İstanbul’da yurt dışından gelen yatırımcılara yönelik olarak uygulandı. Biz hem yurt dışından, hem de yurt içinden gelen yatırımcıları Adana'da işlerini kolaylaştırmak, hızlandırmak ve tek bir ofisten tüm bu işlemlerin yapılmasını sağlamak için Adana  Tek Durak Ofis projesini yaptık. Bu uygulama hem bizim, hem de yatırımcı açısından da çok önemli. Çünkü Türkiye’nin hem üretime, hem de istihdama ihtiyacı var. Üretimin ve istihdamın olabilmesi için mutlaka yatırım olması gerekir. Yatırımın da gelebilmesi için bizim yatırımcıyı memnun etmemiz gerekiyor."
 
Adana, Bir Cazibe Merkezi
 
"Adana Çukurova’nın başkenti konumunda ve tam bir cazibe merkezi. Yatırım için ciddi alanlarımız var. Bunun hem yatırımcılarla paylaşmak açısından, hem de yatırımcı geldiğinde işlerini hızlandırmak açısından da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu ofis yatırımcılara, yatırım yapacağı yerleri tanıtmak açısından önemli bir yer olacak ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı gibi, teşvik sisteminin getirmiş olduğu getiriler nelerdir, Kolaylıklar nelerdir, Yatırımcıya ne tür katkı sağlayacaktır? bağlamında bilgiler verecektir. Bu projenin hayli yararlı olacağına inanıyor, emeği geçenlere teşekkür ediyor, başarılar diliyorum."
 
Çukurova Kalkınma Ajansı'nda düzenlenen "Tek Durak Ofis toplantısı, projeye yönelik sunumlar ve görüş alış verişinde bulunulmasıyla son buldu.