ADANA’DA BOĞULMA VAKALARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN “YAŞAMA KULAÇ AT" PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ
 
Adana Valiliği tarafından koordine edilen Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün yürüttüğü "Yaşama Kulaç At" projesinin açılış töreni düzenlendi.
 
Atatürk Yüzme Havuzu’nda düzenlenen projenin açılış törenine Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri Mehmet Şükrü Erdinç ve Tamer Dağlı ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu,  Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler katıldı.
 
Törende konuşan Vali Mahmut Demirtaş, “Güney Adana Kalkınma Projesi”nin alt projelerinden biri olan  “Yaşama Kulaç At Projesi”, Güney Adana’da yer alan 12 mahalleden seçilen çocuklara yüzme eğitimi vermeyi, bu eğitimlerin ardından yapılacak final müsabakaları ile çocukları ödüllendirmeyi amaçlayan bir proje olduğunu söyledi.
 
“Proje kapsamında belirlenen öğrenciler, suya her atladıklarında, yeni bir hayale dalacaktır” diye konuşan Vali Demirtaş, “Evlatlarımız, attıkları her kulaçta yaşamda yeni bir yolculuğa çıkacak. Attıkları her kulaç, onları sürekli bir değişime tabi tutacak. Burada yeni arkadaşlar, yeni dostluklar edinecekler. Yeni paylaşımlarda bulunacaklar. Yeni bir şarkıyı hep birlikte öğrenecekler, birlikte seslendirecekler. Birlikte şakalaşıp, birlikte gülecekler. Biliyorum, daha çok yolumuz var. Ancak, çocuklarımızın gözlerinde bu heyecanı görmek, bizleri şimdiden ziyadesi ile memnun etmektedir” dedi.
 
Vali Demirtaş, Adana, Türkiye’nin nüfusu en yüksek 6. İli olmasına rağmen, sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 16. sırada olduğunu dile getirerek, “Bu durumun en önemli sebebi, Doğu ve Güneydoğudan ilimizin göç almasıdır. Bu durumdan şehir merkezinde etkilenen bölge ise “Güney Adana”dır. Seyhan ve Yüreğir ilçelerinin E-5 karayolu altında kalan yaklaşık 66 mahallede yaşayan 464 bin nüfusu barındıran Güney Adana, Türkiye’deki 38 ilden daha büyük bir hacmi barındırmaktadır. Güney Adana’nın sosyal ve ekonomik gelişmesi, Adana’nın ve Türkiye’nin kalkınmasını doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple  “Güney Adana Kalkınma Projesi”, bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel olarak kalkınmasını sağlamayı amaçlamaktadır” ifadelerini kullandı.
 
Projenin Güney Adana bölgesinde eşzamanlı olarak hayata geçecek olup, güçlü bir ortaklık yapısına sahip çatı proje ile bu proje kapsamında 38 alt proje fikrini barındırmakta olduğuna işaret eden Vali Demirtaş,  “Proje fikirleri geliştirilirken Güney Adana’da eğitim, sağlık, yoksulluk, güvenlik ve sosyal bütünleşme olmak üzere beş eksende sorunlar ve ihtiyaçlar tespit edilmiştir. Projeler, yürütücü kurumların özkaynakları ile SODES vb. fon kaynaklarını değerlendirmeye yönelik esneklikte olgunlaştırılmaktadır. Projelerde yer alan faaliyetler, belediyeler, ticaret ve sanayi odaları, STK’lar gibi kentimizin önemli aktörlerince yürütülecektir” diye konuştu.
 
Vali Demirtaş konuşmasının devamında ise şu ifadeleri belirtti; “Değişen dünyada Adanalı hemşerilerimizin değerleri ve beklentileri doğrultusunda yapısal dönüşümleri gerçekleştirip refah ve huzur düzeyini arttırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz. Özellikle ifade etmeliyim ki, 2023 vizyonunun yerel yansıması olarak Adana, üzerini düşeni yerine getirmek üzere harekete geçmiştir. Bu sebeple 10. Kalkınma Planı ve Çukurova Bölge Planında belirtilen hedefler doğrultusunda Adana’nın görece geri kalmış sosyal göstergelerini bölge ve Türkiye ortalamalarına yükseltmeyi amaçlayan projemiz, bir yerel kalkınma hareketi olarak tüm Türkiye’ye örnek model oluşturacak niteliktedir. Bu vesile ile “Güney Adana Kalkınma Projesi”nin Adana’mıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Projede emeği geçen tüm kişi ve kurumlara ayrı ayrı teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”
 
Adana'da yaz aylarında sulama kanallarında yaşanan boğulma olaylarını en aza indirmek için "Yaşama Kulaç At" projesiyle boğulma vakalarının önüne geçilmeye çalışılıyor.
 
Güney Adana Bölgesinde yer alan 12 mahalleyi kapsayan "Yaşam Kulaç At" projesinde, 12 etapta 50 kişilik gruplarda 6-16 yaş arası gençler üçer hafta, haftanın dört günü 12 saat yüzme eğitimi alacak.
 
Tören, eğitmenlerden yüzme eğitimi alan öğrencilerin havuzda coşku dolu kulaç atmasıyla devam etti.