ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU ADANA’DA
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu bir dizi programa katılmak üzere teşrif ettiği Adana’da ilk olarak DSİ tesisleri toplu temel atma ve açılış merasimi ile orman mahallerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtım merasimine katıldı.
 
Yüreğir Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı’dan sonra bir konuşma yapan Vali Demirtaş;  Çukurova’nın verimli toprakları, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin sağladığı gelişmiş sulama imkânları, transit ticaret yollarına yakınlığı gibi nedenlerle, yüzyıllar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Anadolu’nun en eski yerleşim bölgelerinden biri olduğunu belirtti.
 
Farklı birçok kaynakta Çukurova’nın, Dünya’nın en büyük 3’üncü ovası olarak tanımlandığını ifade eden Vali Demirtaş, ‘’Yılda yer yer üç ürün alınabilen toprak yapısıyla, sadece Türkiye için değil, Dünya için de önemli bir gıda arz merkezi olarak değerlendirilmektedir. Çukurova’nın ve dolayısıyla Adana’nın bugün ve gelecekte, bu önemini sürdürmesi ve tarımdan elde ettiği 7.7 milyar TL’nin üzerindeki tarımsal üretim değerinin katlanması için önemli projeleri hükümetimizin destekleri ile hayata geçirmeye devam ediyoruz.’’ dedi.
 
Çukurova Sulu Tarımını Bir Üst Seviyeye Taşıyacağımıza İnanıyoruz
 
Bu projelerin başında gelen Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulama Projesi ile Aşağı Seyhan Ovası yenilemesi planlama çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindiğini dile getiren Vali Demirtaş, ‘’İlimiz için büyük önem arz eden bu projelere bugün önemli birer halka daha ekleyeceğiz. Sayın Bakanımızın öncülüğünde Adana’mızda yürüttüğümüz ve yürüteceğimiz bu devasa sulama projeleriyle, Çukurova sulu tarımını bir üst seviyeye taşıyacağımıza inanıyoruz. Adana tarımının kendi içindeki gelişmişlik farkını en aza indirecek, kırsal alanda verimlilik ve istihdam imkânlarını ise hatırı sayılır bir seviyede artıracağız.’’ şeklinde konuştu.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu ise törende yaptığı konuşmada ormanlara gelir getirici kalemler üzerine çalıştıklarını belirterek, “Ne gerekiyorsa kuracağız ve 49 yıllığına geliri size ait olacak, kurasını çekip teslim edeceğiz.” dedi.
 
Adana'nın bir bal markası olması gerektiğine vurgu yapan Bakan Eroğlu, “Bal markası oluşturalım, 'Allah’ına kurban' markası deriz. Böyle bir müjde vermek istiyorum. ” ifadelerini kullandı.
 
11 Baraj ve Gölet İnşa Ettik, 7 Baraj Daha Yapılıyor
 
Bakan Veysel Eroğlu Adana'ya en çok yatırım yapan bakanlıklar arasında birinci sırada olduklarını vurgulayarak, “Bundan fevkalade mutluyum. Birinciliği elden bırakmayalım daha yapılacak çok şey var diyorum. Arkadaşlar çalışıyor hükümetimiz 32 milyar yatırım yaptı. Bunun 3 milyar 850 milyonu bize ait. Peki ne yaptık? 11 baraj ve gölet inşa ettik. 7 baraj daha yapılıyor. 17 baraj ve 1 gölete sahip olacaksınız. Bir de Yedigöze barajı var, 18 baraj 1 gölet. Tüm münbit toprakları sulayacağız. 791 bin dekar araziyi modern sulamaya açtık ama yeterli değil. DSİ müdürüm kusura bakma yeterli görmüyorum. Diyeceksin ki çok gelir artışı oldu. 472 milyon TL ilave gelir artışı sağladınız tamam bu güzel bir şey ama biz bunu 1 milyar TL’ye yükseltmek istiyoruz. İmamoğlu’nda ‘para bitti’ dedin başka yerden aktardık. Sen söyle aktarırız. Para sıkıntısı yok. Yıldırım hızıyla gece gündüz çalışarak pek çok sulamayı yapın.” diye konuştu.
 
55 dere ıslah ettikleri ve ilan ettikten sonra 10 bal ormanı için teklif geldiğini kaydeden Bakan Eroğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:
 
Biyolojik Çeşitlilik Müzesini İlk Defa Adana'ya Yapacağız
 
“Teklif geldi kurduk. Allah’ına kurban bal çok şifalıdır. Adana'da bu güzellikler var. Dünyanın en muhteşem tabiat güzellikleri Adana’da ama insanlar bilmiyor. Bu yüzden milli parkları tabiat parklarını ve birtakım güzellikleri buraya gösterdik. Hatta biz buraya müze yapacağız. Biyolojik çeşitlilik müzesini ilk defa Adana'ya yapacağız. Şunu istirham ediyorum. Buraya cebi para dolu turistler istiyoruz. En az 6 bin dolar para bırakacak turistler. ‘Tabiat Master Planı’ hazırlandı ve diğer eylem planı hazırlandı. Bugün yeni tabiat parkının ilanı için imza atacağım. Bir tabiat parkımızın alanını büyütüyoruz. Vatandaşın talebi var böylece her şey güzel olacak.”
 
Yapılan konuşmaların ardından temeli atılacak tesisler için butona basıldı. Daha sonra ORKÖY kredileri kullandırılan vatandaşlara gelir getiren tür sertifikasının dağıtımı yapıldı. Program sonunda kura çekimi ile ceviz, meşe, çam fıstığı, defne ve dut fidanları sahiplerini buldu.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu ve Vali Mahmut Demirtaş buradaki törenin ardından Hakkı Polat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesine giderek okulların, öğrenciler ve yetişkinler için birer hayat boyu öğrenme merkezi ile yaşayan güvenli alanlar haline dönüştürülmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliğince ortaklaşa sürdürülen ‘’Okullar Hayat Bulsun’’ projesi kapsamında okul bahçesine fidan dikti.