TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ (TİM) EKİM AYI İHRACAT VERİLERİ AÇIKLANDI
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ekim Ayı İhracat Verileri Basın Toplantısı Düzenlendi.
 
Basın Toplantısına Ticaret Bakanı Sayın  Ruhsar Pekcan, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TİM Başkanı İsmail Gülle, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, AKİB Koordinatör Başkanı Ali Uğur Ateş, oda başkanları ve sanayiciler katıldı. Basın toplantısı Adana Müze Kompleksi’nde gerçekleştirildi.
 
TİM açıklamasında, "Böylece tarihimizdeki en yüksek aylık ihracat rekoruna imza atıldı." dendi.
 
TİM verilerine göre, ihracat son 12 aylık dönemde yüzde 7.9 artışla 166.8 milyar dolara, yılın ilk 10 ayında da yüzde 7.6 artışla 138.8 milyar dolara çıktı.
 
İhracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle: "İhracatta yeni bir rekora huzurlarınızda tekrar imza atmanın gururunu yaşıyoruz. 2018 yılı beklediğimiz gibi rekorlar yılı oluyor. Haziran ve Ağustos ayları haricinde her ay kendi içinde bir rekorla geldi. Tüm ihracatçılarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum" dedi.
 
Ticarette TL kullanımına önem verdiklerini belirten İsmail Gülle, "Bu dönemde, Türk Lirası’nın uluslararası ticarette kullanımını artırabilmemiz çok önemli. 2009 yılından beri TL ile ticarette güzel bir ivme yakaladık. Bu artışı sürdürülebilir kılmalıyız. Ekim ayında 180 ülkeye 5.3 milyar TL tutarında ihracat Türk Lirası ile yapıldı" dedi.
 
CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU
 
Ruhsar Pekcan, “İhracatımız artıyor. Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat artışına ulaştık. 2018 yılı Ekim ayındaki ihracatımız, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13.1’lik artış göstererek, 15 milyar 732 milyon dolara ulaştı. 2018 yılı Ocak-Ekim dönemindeki ihracatımız da yüzde 7.9’luk artışla 166 milyar 809 milyon dolara ulaştı. Bu da Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarından biri” ifadesini kullandı.
 
Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında ilk üç sırayı; Almanya, İngiltere ve İtalya’nın, ithalatta da Rusya, Almanya ve Çin’in aldığını işaret eden Bakan Pekcan, “Bu arada, hedef ülke pazarlarımızda ihracatımız hızla artmaktadır. Meksika’ya yüzde 14, Latin Amerika yüzde 41 ihracat yapıyoruz ve ekim ayı ihracatımız geçen seneye göre Afrika’ya yüzde 25 arttı. Doğru yoldayız” diye konuştu.
 
Türkiye’nin, 2018 yılı Ekim ayındaki ihracatın yüzde 13.1’lik artışla 15.7 milyar dolara ulaşmasının, Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatı olduğunu ifade eden Gülle, “Bu rakam bizi hedef olarak 200 milyar dolarlık ihracata bir adım daha yaklaştırmıştır. İhracatlarımızı yürekten alkışlıyorum. Dünya küçülüyor, ihracatımız büyüyor.” ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından Gülle, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a  çiçek takdim etti.