VALİ DEMİRTAŞ, TRAFİKTE YAYA ÖNCELİĞİ OLUŞTURULMASI AMACIYLA HAZIRLANAN PROJEYİ BAŞLATTI
 
Vali Mahmut Demirtaş, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; yayalara öncelik tanıyan düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması amacıyla hazırlanan projeyi Adana’da başlattı.
 
Süreyya Nihat Oral İlköğretim Okulu önünde bulunan okul geçidinde öğrencilerle birlikte yolun karşısına yürüyen Vali Demirtaş ve İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun öncülüğünde ve talimatlarıyla tüm ülkede uygulanmak üzere ‘’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’ sloganıyla 2019 yılının ‘’Yaya Öncelikli Trafik’’ yılı ilan edilmesi üzerine hazırlanan proje hakkında da bilgiler verdi.
 
Vali Demirtaş, "Bakanlığımızca düzenlenen bu projemizi başlattık. Amacımız sürücülerimize yaya geçidi alışkanlığını edindirmek. Bu eğitimlerimiz yıl boyunca devam edecek. Daha sonraki uygulamalarda kurala uymayan sürücülere ceza verilecek." dedi.
 
Daha sonra sürücülere broşür dağıtan Vali Demirtaş, sürücüleri yayalara yol vermeleri ve yaya yolunda durmaları konusunda uyardı.
 
Yıl boyunca devam edecek proje kapsamında; İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığınca Adana genelinde 305 okul geçidinde ve 1.092 yaya geçidinde 3.081 polis ve 49 jandarma personeli bilinçlendirme faaliyetlerinde bulundu.