TİCARET BAKANI SAYIN RUHSAR PEKCAN’IN KATILIMIYLA “GÜNCEL EKONOMİK GELİŞMELER” TOPLANTISI DÜZENLENDİ
 
Çeşitli programlara katılmak üzere Adana’ya gelen Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla “Güncel Ekonomik Gelişmeler” konulu toplantı düzenlendi.
 
Adana Sanayi Odasında gerçekleşen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle,  Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Esnaf, Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ve Sanatkârlar Odaları  Birliği  Başkanı Nihat Sözütek ile çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlik, protokol konuşmaları ile devam etti.
 
Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’den sonra bir konuşma gerçekleştiren Vali Demirtaş Adana’nın; jeopolitik özelliği ve stratejik konumu ile her dönem Türkiye’de tarımın, ticaretin ve sanayileşmenin öncü şehirlerinden birisi olduğunu ifade etti.
 
Sermayenin, iş gücünün ve ürünün daha hızlı hareket ettiği günümüzde, adımlarını Adana ekonomi dünyası ile birlikte attıklarını dile getiren Vali Demirtaş; hep birlikte Adana’nın ülke ekonomisine katkısını maksimum düzeye çıkarmak için, mesai mefhumu gözetmeksizin çalıştıklarını kaydetti.
 
Bu Durumu Fırsat Bilen Kimi Çevreler, Fahiş Fiyat Artışları ile Kriz Fırsatçılığına Yönelmişlerdir
 
 
Daha önce terörle, Gezi olaylarıyla ve 15 Temmuz hain darbe girişimi ile ülkemiz üzerinde tahakküm kurmak isteyen kimi çevrelerin, bu heveslerini ekonomik manipülasyonla bir kez daha gösterdiğini belirten Vali Demirtaş, ‘’İlk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin ve milletimizin topyekûn gösterdiği reaksiyon, bundan medet umanları, bir kez daha hezeyana uğratmıştır. Öte yandan bu durumu fırsat bilen kimi çevreler, fahiş fiyat artışları ile kriz fırsatçılığına yönelmişlerdir. Bununla ilgili denetimlerimizi de yoğun bir biçimde sürdürdüğümüzü; bu kapsamda 3 Eylül 2018'den bugüne, 685 firmayı denetlediğimizi belirtmek istiyorum. Bu firmalardan haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilenlerin, Ticaret Bakanlığımıza bildiriminin yapıldığını da hatırlatmakta yarar görüyorum.’’ dedi.
 
Konuşmasında Adana’nın ihracat rakamlarına da yer veren Vali Demirtaş, ‘’Eylül sonu itibariyle ilimizin ihracat rakamları, 1 milyar 438 milyon dolara ulaşmıştır. Bu rakam yeni pazarların oluşturulması ve katma değerli ürün payının artırılması ile daha da yükselecektir. Tüm yatırım bileşenlerine sahip olan şehrimizde 2017 yılı için 160 yatırım teşvik belgesi düzenlenmiş olup bunların yatırım miktarı toplamı 1,9 milyar TL’dir. Yaklaşık 42.000 işyerine sahip olan ilimizde geçen yıl 2.118 yeni firma kurulmuştur. Yine geçtiğimiz yıl İstanbul Sanayi Odası ihracat rakamlarına göre, ilk 1.000 firma arasında 25 Adana firmasının bulunduğunu ve bu sayının daha da artması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.’’ dedi.
 
Adana’nın mevcut tarım, sanayi ve ticaret potansiyelini katlayacak, kaynakların daha etkin kullanımına imkân sağlayacak, sürdürülebilir ve rekabet gücü yüksek çalışmalara da planlı bir biçimde devam ettiklerini kaydeden Vali Demirtaş,  ‘’Son dönemde özellikle Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanındaki sorunlar nedeniyle yeni yatırım alanları gündemimize gelmiştir. Ceyhan Karma OSB, Gıda ihtisas OSB, Tarım OSB, Su Ürünleri OSB, Tekstil Kent Küçük Sanayi Sitesi, Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi, Mobilyacılar Sitesi ve Mahrukatçılar Sitesi gibi üretim altyapısını geliştirme girişimlerimiz devam etmektedir. Ayrıca ilimizin yatırım alt yapısına çok önemli katkı sağlayacak Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi çalışmalarımızı hızlandırmış bulunuyoruz. ‘’ şeklinde konuştu.
 
Adana’da üretim ve ticarete dair yürüttükleri çalışmalara ve projelere başta Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan olmak üzere, Bakanlığın ve Hükümetimizin bugün olduğu gibi gelecekte de yardım ve desteklerini esirgemeyeceklerine yürekten inandıklarını belirten Vali Demirtaş, sözlerini ‘’Bu vesile ile sağlayacağınız desteklerden ötürü şimdiden şükranlarımı arz ediyorum. Toplantımızın ilimiz ve ülkemiz ekonomisine hayırlar getirmesini temenni ediyorum.’’ ifadeleriyle noktaladı.
 
Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ise ülkenin en bereketli topraklarından birinde ekonomiyle alakalı olarak sektör temsilcileriyle istişarelerde bulunacak olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi. Bakanlık olarak ticarette yeni bir anlayışın temellerini attıklarına değinen Bakan Pekcan, ‘’Bölgemiz önemli bir ekonomik süreçten geçmekte. Bu dönemi hızımızı kaybetmeden geçersek hedeflerimize ulaşmak adına verimli geçeceğine inanıyorum. Türkiye'nin hızla gelişmesini sağlayacak anahtar, daha fazla ihracat ve özellikle 21'inci yüzyıl teknolojilerini yakalayacak üretim ve ihracatıdır. Bu doğrultuda önce ihracatı arttırmak adına teknoloji ve katma değeri yüksek malların ihracatını arttırmak, esnaflara ve sanatkârlarımıza ağırlıklı olarak geçmesini sağlamak ve bu doğrultuda eğitimler vermektir. Bu kapsamda il ve ilçe bazında eğitimlerimize başladık." dedi.
 
Şirketler Sizinse Bu Ülke de Kadınlarımız da Bizimdir
 
Türkiye'deki kadınların iş hayatında yeterince temsil edilmemesine dikkat çeken Bakan Pekcan, "Gelişmiş Avrupa ekonomilerinde kadınların iş hayatına katılımları yüzde 52 iken bizde yüzde 34.7. Bu salonda da yüzde 10'un altında olduğunu görüyoruz. Demek ki kadınlarımızı yeterince iş hayatına dahil etmemişiz. Sizler iş insanlarısınız. Şirketlerde karar verici süreçlerde kadının iş hayatına katılımıyla şirketlerin başarı oranı artmaktadır. Eğer bunu siz tercih etmiyorsanız, bu sizin seçiminiz. Ancak şirketler sizinse bu ülke de kadınlarımız da bizimdir." ifadelerini kullandı.
Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla sorunların çözüm odaklarına vurgu yapan Bakan Pekcan, "Eylül ayındaki ihracatımız yüzde 22.6 artışla 14.5 milyar dolara ulaşmıştır. Ama Ekim ayı itibariyle bu oranı geçtik. İnşallah yarın yeni bir rekor açıklayacağız. Aynı zamanda bu oran tarihin en yüksek rakamıdır. 12 aylık yıllıklandırılmış ihracat, 165 milyar dolardır. İnşallah yarın 167 milyar doların üzerini göreceğiz." dedi.
Biz Her Türlü Desteği Veriyoruz,  İl Ayrımı Yapmıyoruz.
 
Ekim ayı ihracat rakamlarında Adana'nın payının da yarın açıklanacağını duyuran Bakan Pekcan, "Ben ülkenin ihracat payında Adana'nın rakamlarını Adana'ya yakıştıramadım. Ülke bu denli gelişme gösterirken Adana için 2 milyar dolar çok düşük bir rakamdır. Adana gibi büyük iş adamları çıkaran bir kentin Gaziantep'in gerisinde kalmaması gerekiyor. Biz her türlü desteği veriyoruz. İl ayrımı yapmıyoruz, talep edilen önerileri bize bildirirseniz, ilgili bakan arkadaşlarımıza tüm önerilerinizi ileteceğiz." şeklinde konuştu.
 
Bölgede enerji üretiminin önemine dikkat çeken Bakan Pekcan, Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi'nin bu anlamda büyük bir yatırım olduğunu belirterek "Proje bazlı teşvik sistemiyle özellikle cari açığın azaltılması yönünde çok önemli teşvikler verilmektedir. Türkiye'nin 10 yılda temel hedefi yüksek gelirli ülkeler sınıfına yükselmektir. Bu nedenle yazılım, bilişim ve yapay zeka ile birlikte teknoloji alanında Türkiye'nin potansiyellerini küresel piyasalara sunmak, yeni nesil ihtisas bölgeleri kurmaya devam ediyoruz." dedi.
 
Toplantı, konuşmaların ardından basına kapalı olarak gerçekleşen soru-cevap bölümüyle devam etti.