İL EĞİTİM TARİH MÜZESİ’NİN AÇILIŞI VALİ DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Adana İl Eğitim Tarih Müzesi, Adana Erkek Anadolu Lisesi’nde Düzenlenen Törenle Açıldı.

Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla düzenlenen törene Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu,  Yüregir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. 
 
Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Adana Eğitim Müzesi ile sanat ve kültür eserlerini tanıyan, mantık ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. 
 
1883 yılında askeri rüştiye olarak eğitime açılan, bugün Anadolu’da kurulan ilk tam teşkilatlı mektep unvanını taşıyan; 1885’te idadi, 1889’da yatılı idadi ve 1907’de sultaniye dönüştürüldükten sonra 1932 yılında Adana Erkek Lisesi adını alan bu tarihi kurumda, Valiliğimiz tarafından Adana Eğitim Tarihi Müzesi’nin açılmasının uygun görüldüğünü aktaran Akpınar, ‘’Topyekün değerlendirdiğimizde, nesillerimizin tarihimizi, kültürümüzü ve dünyaya nizam veren medeniyetimizi yeniden tanıması için oluşturulan eğitim müzeleri; ezberci eğitimin çıkmaz sokaklarında kaybolan gençlerimizi, geçmişten aldıkları ilhamla, geleceğe daha donanımlı hazırlamamızda ve onların içindeki gücü keşfetmesine yardımcı olacaktır.’’ şeklinde konuştu. 

Vali Mahmut Demirtaş ise açılışta yaptığı konuşmada Adana Eğitim Müzesi’nin, gençlere ve çocuklara milli ve kültürel değerlerimizin pekiştirilmesinde, eğitim tarihimizin gün ışığına çıkarılıp geleceğe aktarılmasında önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi. 

1883 yılında hizmete giren ve Anadolu’da kurulan ilk tam teşkilatlı mektep unvanını taşıyan bu binanın bir bölümünün Adana Eğitim Müzesi olarak kullanılacak olmasının kendileri için bir kıvanç meselesi olduğunu ifade eden Vali Demirtaş, Adana Eğitim Müzesi’nde, başta geçmiş dönemlere ait eğitim materyalleri olmak üzere, fotoğraflar, video kayıtları gibi eğitim tarihi açısından değerli pek çok eserin ziyarete açılacağını belirtti.
 
Konuşmasının devamında ise Vali Demirtaş,  ‘’Bu sayede her biri ayrı bir eğitim kurumumuzda korunmaya çalışılan eserler,  tek bir çatı altında toplanmış olacak ve uzman ellerde muhafaza edilip ömürleri uzatılacaktır. Milletlerin medeniyet yolculuklarının göstergesi müzelerdir. Müzeler, milletlerin dünden bugüne, bugünden geleceğe tarih ve kültür serüvenini en net bir biçimde görebileceğimiz müstesna mekânlardır.

Geçmişten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli tarih ve medeniyet duraklarından biri olan Adana’da, kültür ve turizm alanında çok önemli çalışmalar yapmaktayız.  
 
Geçen mayıs ayında 1. etabının açılışını yaptığımız ve tamamlandığında Orta Doğu’nun en büyük müze kompleksi olacak olan Adana Kent Müzesi bunların başında yer almaktadır. Bugün de Eğitim Müzemizi Adana’da hizmete açıyoruz.’’ dedi.

Eğitim tarihimiz açısından fevkalade önemli olan eğitim müzelerinin, yıllar içerisinde geçirdiğimiz değişim ve dönüşümden yapacağımız çıkarımlarla geleceğe daha güvenle bakma fırsatı sunacağını dile getiren Vali Demirtaş, müzenin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 
 
Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve beraberindekiler, müzenin açılış kurdelesini hep birlikte keserek yıllar önce dondurulmuş hayvanlar, eski laboratuar deney aletleri, piyanolar, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film ve tarihi dokümanların yer aldığı müzeyi gezdiler.