İÇİŞLERİ BAKANIMIZ SAYIN SÜLEYMAN SOYLU İLE GENÇLİK VE SPOR BAKANI SAYIN OSMAN AŞKIN BAK,  81 İL VALİSİNE SESLENDİ
 
İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Trabzon Valiliği’nde düzenlenen “Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı” kapsamında video konferans sistemi üzerinden 81 İl Valisine seslendi.
 
Toplantıda konuşan, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, sporu ana mercekten çıkarmadan hep birlikte meseleye yaklaşmanın çok daha doğru olabileceğini belirterek,  “Gerek spor kulüpleri açısından, gerek sporcularımız açısından, gerek spor yöneticileri açısından, gerekse de seyircilerimiz açısından önemli bir döneme doğru gidiyoruz. Spor müsabakalarının her birinin kendine ait önemli bir özelliği var ve bu özellikle bazen spor müsabakalarının çok dengede daha doğrusu herhangi bir heyecan ve olaya sevk edilmeden devamı ve sonuçlanmasını gerektiriyor. Fakat bazı müsabakalar var ki; bu müsabakaların içerisinde cereyan eden olaylar veya müsabakaların ortaya koyduğu ve taraftarlar üzerinde özellikle de sporcular üzerinde oluşturduğu enerjiler ve yine müsabakalar öncesi, müsabakalar sonrası oluşan kamuoylarında bizimde daha sonra değerlendirmesinde bulunduğumuz, bazen müteessir olduğumuz olaylar üzüntü duyduğumuz olaylar. Bazen de görüntülerinden bütün ülkemizin mutlu olduğu olaylar söz konusu oluyor” diye konuştu.
 
BİZ BUNU BİR İŞARET VE SİNYAL OLARAK ALIYORUZ
Özellikle 3 maça dikkat çeken İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, “Bir tanesi Başakşehir-Konya maçı diğeri Antalya’da gerçekleştirilen Eskişehir-Göztepe play-off maçı ve en sonda Samsun’da Beşiktaş-Konya kupa maçı. Bu 3 maçta da bizim şartlarımızın ve genel çizdiğimiz çizginin dışında olaylar söz konusu oldu. Allah’a şükürler olsun ki, sonucunda bizi çok daha üzüntüye sevk edecek olaylar gerçekleşmedi. Biz bunu bir işaret ve sinyal olarak alıyoruz. Birçok manipülasyon ve spekülasyon yapılıyor. İşte provokasyonlar yapıldı. Hemen hemen aynı kişilerin bu tip olayları, orada sergilediği ve işin benim açımdan bir spor seyircisi olarak maalesef üzüntü verici tarafı, özellikle dönem dönem spora siyaset karıştırma konusunda bir takım ideolojik grupların yoğunlaşmasını görüyoruz. Bunun spor açısından son derece sakıncalı görüyoruz. Spor sahaları siyasetin yapılacağı yer değildir. Bugün bir çok mesele ile karşı karşıyayız. Uyuşturucudan bir takım asayiş olaylarına kadar bunu sadece eğitimle çözemeyeceğimizi, güvenlik kurullarımızla çözemeyeceğimizi hepimiz biliyoruz. Toplumumuzun çeşitli kesimlerini çeşitli alanlara sevk ederek de bunu çözme sorumluluğumuz olduğunu hem devlet hem de millet olarak biliyoruz. Bu açıdan sporda kültürel aktiviteler kadar gelenek göreneklerimiz kadar bizim bu konuda en önemli sığınağımızdır. Hem gençlerimizin hem de insanlarımızın kendi değerlerimize sahip çıkabilmesi, doğru alanlarda kendilerini yönlendirmeleri açısından en önemli sığınağımızdır. Bunun siyasallaşması ve ideolojik bir takım noktalara doğru çevrilmesi bizim şüphesiz ki hiç istemediğimiz arzu etmediğimiz ve esasen sporla beraber yan yana getiremeyeceğimiz bir zincirdir. Bu konuda arkadaşlarımızın öngörülü olmaları gerekir” şeklinde konuştu.
 
“Vali, emniyet müdürü, jandarma komutanı bu konuda spora çok yakın olamaz, bunu bir iş olarak görebilir. Ama burada meseleyi takip edecek arkadaşlar, daha ziyade spor camiasındaki arkadaşlardır. Valilerimizden çok rica ediyorum, sporu orada bir seyir haline döndürebilmek, centilmen haline döndürebilmek sizin de temel görevlerinizden bir tanedir” diye konuşan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, “Amacımız gençlerimiz, insanlarımızı kötü alışkanlıklarıyla bezemeye çalışan ve bunu onlara bulaşıcı hastalık gibi bir salgın gibi iletmeye çalışan grupların önüne elbette eğitimle, kültürle, gelenek ve göreneklerimizle geçtiğimiz gibi sporla da bunu sağlayacağız. Spor en önemli ve birleştirici unsurumuzdur. Bu bizim için sadece kendi kardeşliğimizin değil, aslında insanlığın ortak dilidir. Bazen valilerimiz sorumluluklarını arkadaşlarımıza devrediyorlar, elbette bu da doğrudur, ama bunun ehemi ve mühimi var. Bunları özellikle valilerin başkanlığında bu toplantıları gerçekleştirmek lazım. İnşallah 2017-2018 sezonunun tüm branşlarda hem ülkemiz için, hem de milletimiz için, hem de spor camiası için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum açıklamasında bulundu.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise, spor sahalarında yaşanan sorunu sadece Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile çözemeyeceklerini belirterek “Bu toplumsal bir sorun, toplumsal olarak hep birlikte hareket etmeliyiz” dedi.
 
HEP BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ
Yapılan toplantıyı çok önemsediklerini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Gençlik ve Spor Bakanı olarak 2017-18 sezonun başlamasına 2 gün kala İçişleri Bakanımızın, Valilerimiz ile yaptığı bu toplantıya katılmak gerçekten çok önemli. Geçen hafta Pazar günü Samsun’da Süper Kupa Finali’nde Konyaspor ve Beşiktaş takımları arasındaki müsabaka sonucunda yaşadığımız olaylar ve daha öncesinde Eskişehir’deki Başakşehir-Konyaspor Türkiye Kupası Finali yine Antalya’daki Eskişehir-Göztepe müsabakası, hep bunlar oradaki yaşanan olaylar bize şunu ifade etti, bir sinyal olarak gösteriyor diyor ki; yeni sezonda adımlarımızı çok daha temkinli atmamız gerekiyor. Spor ortak bir dil. Spor, gençliğin ve toplumun gündemini belirleyen meşgul eden önemli bir aktivite. Spordan keyif almak gerekiyor. Oraya izlemeye giden seyircilerin müsabakalardan keyifle, temaşa zevkiyle ayrılması gerekiyor. Fakat, biz bunun tam tersine müsabaka sonunda yaşadığımız o ortamı hatırlayarak dönüyoruz. Biz orda futbolcunun attığı güzel golü veya güzel asisti, basketbolda yaptığı smaçı, voleyboldaki manşetini veya diğer branşlardaki güzel hareketleri, onun spor kalitesini izlemek istiyoruz. Oraya gelenler de bunu görmek istiyor. Fakat biz müsabakadan ayrıldıktan sonra müsabakanın neticesini duyuyoruz. 2-1 Konyaspor kazındı, kupayı aldı, ama bunun dışında her taraftar gördüğümüz ve karşılaştığımız konu o müsabaka esnasında meydana gelenler olaylar. Tabi spor ortak bir dil. Burada 6222 Sayılı Sporda Şiddetin Önlenmesi ile alakalı kanunun uygulamalarında bazı sıkıntılarımız olabilir. Bunları görüşmek değerlendirmek üzere, Bakanlığımız geçen yıl Mayıs ayında Sapanca’da bir değerlendirme toplantısı yapılmış ve bu toplantı sonucunda bazı öneriler ortaya çıkmış. Bu işin spordaki bu sorunun sadece Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile çözemeyiz. Bu toplumsal bir sorun, toplumsal olarak hep birlikte hareket etmeliyiz. Karşımızda tüm dünyada karşılaşılan bir sorun olan fanatik de diyebiliriz, yabancıların holigan olarak da değerlendirebiliriz, fakat bu meseleyi psikolojik olarak sosyolojik olarak iyi etüt etmeliyiz” diye konuştu.
 
BİZ SPOR KÜLTÜRÜNÜN BU ÜLKEDE YAYILMASINI İSTİYORUZ
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, spor kültürünün bu ülkede yayılmasını istediklerini ifade ederek “Gittiğimiz müsabakalardan zevk alınmasını istiyoruz, keyif alınmasını istiyoruz. Şu da çok önemli. Sporu biz ortak dil olarak görmek istiyoruz. Kimsenin tribünleri politize etmesini, oradaki heyecanı değiştirmesine müsaade etmeyeceğiz, etmemeliyiz. Bu toplumsal olarak hepimizin görevi” şeklinde konuştu.
 
İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak’ın video konferansına Adana’dan katılan Vali Mahmut Demirtaş, ‘Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı’nda alınan kararların kentte de yapılan tüm spor müsabıklarında kararlılıkla uygulanacağını söyledi.