VALİ DEMİRTAŞ BAŞKANLIĞINDA SIFIR ATIK PROJESİNİN TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ
 
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Hanımefendi Emine Erdoğan öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin tanıtım toplantısı Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi.
 
Çukurova Kalkınma Ajansı toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Vali Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş yanı sıra ilçe kaymakam ve belediye başkanları, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz’ın toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirmesinin ardından bir konuşma yapan Vali Demirtaş’ın Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Türk askerinin canını hiçe sayıp vatanımız için savaşırken kendilerinin de üzerine düşen görevleri yapmak durumunda olduklarını dile getirdi. 
 
Bizden sonraki nesillere daha müreffeh ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak zorunda olduğumuzu vurgulayan Hanımefendi Beyhan Demirtaş, ‘’Bu ülkeye hak ettiği değeri vermek ve tüm dünyanın gıptayla baktığı bir ülke haline getirmek için bıkmadan usanmadan yeni projeler üretip hayata geçirmek bizlerin asli görevidir. İşte bugün burada bu güzel şehrimizi daha güzel hale getirmek için tüm illerimizi kapsayan bir projemizin tanıtımı için toplanmış bulunuyoruz.’’ dedi.
 
Adana Neden Linköping Olmasın?
 
Bu projeyi Adana’da başlatmanın sevincini hep beraber yaşadıklarını belirten Hanımefendi Beyhan Demirtaş, ‘’Hiçbir atığını çöpe atmayan, yüzde yüzünü değerlendiren İsveç başta olmak üzere kimi ülkeler çöp ithal etmeye başlamışken bizim hala böyle kampanyalar düzenlemek zorunda olmamız aslında çok acı. İsveç’te evsel atıkların modern yöntemlerle işlenmesi yoluyla elde edilen biyogaz hem ısınma hem de elektrik üretimi için kullanılıyor. Bu yöntemin en verimli kullanıldığı kentlerden biri ülkenin güneyindeki Linköping kentidir. Adana neden Linköping olmasın? Bu arada kentin çevre ve enerjiden sorumlu belediye başkanı Muharrem Demirok adında bir Türk’tür. Sanırım bu konuda oturup biraz düşünmemiz lazım.’’ dedi.
 
Bireylerin ‘Tek başıma ne yapabilirim ki?’ düşüncesinden sıyrılması gerektiğini ifade eden Hanımefendi Beyhan Demirtaş,  ‘’1 litre atık yayın 1 milyon litreküp suyu kirlettiğini, bir metal içecek kutusunun geri dönüşümünden elde edilen enerji ile 100 wattlık bir ampulün 20 saat çalıştırılabildiğini, 1 atık pilin 4 metreküp toprağı zehirlediğini, 1 ton atık kâğıdın geri kazanılması ile 17 ağacın kesilmesinin önlendiğini unutmamak gerekir.’’ dedi.
 
Çevre bilincinin her şeyden önce bir kültür göstergesi olduğunu belirten Hanımefendi Beyhan Demirtaş,  kültürümüzde atmanın olmadığını, geri dönüşüm ve tasarrufun bizim kültürümüzün temel taşlarından olduğunu ifade etti.
 
Vali Demirtaş ise toplantıda yaptığı konuşmada, Afrin Harekâtına katılan kahraman Mehmetçiklerimize, bir kez daha muvaffakiyetler temenni ettiğini belirterek tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar dilediğini ifade etti.
 
Terörle mücadelenin, sınırların içinde ve dışında tüm hızıyla sürdüğü, güvenlik güçlerinin teyakkuzda olduğu bu zaman diliminde, vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak çalışmaları da sürdürmeye devam ettiklerini belirten Vali Demirtaş; ‘’Artan nüfus, kentleşme ve sanayileşme, beraberinde ciddi çevre sorunlarına ve giderek artan atık problemine neden olmaktadır.  Çevre ile ilgili karşılaşılan bu problemlere gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin kalıcı bir çözüm bulması ve sürdürülebilir politikalar benimsemesi gerekmektedir.’’ dedi.
 
Çukurova’nın Gözbebeği Adana’da İsrafı Önlemek İçin Vatandaşlarımızı Bilinçlendireceğiz
 
Bilinçli tüketim ve bilinçli ayrıştırmanın esas olduğu yaşam biçiminin model alınması gereken günümüzde, israfın önlenmesi ve atıkların geri dönüşümünün sağlanmasının temel hedefimiz olması gerektiğine değinen Vali Demirtaş, ‘’Bu bağlamda tüketimi üretime dönüştürmek adına Sayın Cumhurbaşkanımızın Eşi, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının öncülüğünde ‘Sıfır Atık Projesi’ başlatılmıştır. Önce kamu kurumlarında, sonra ülkemiz genelinde atık yönetimi konusunda kalıcı bir uygulama oluşturmak ve bilinçli bireyler yetişmesine katkıda bulunmak “Sıfır Atık Projesi”nin temel amacıdır. Bizler de havasıyla, suyuyla, iklimi ve bereketli toprakları ile ülkemizin en güzel coğrafyalarından birinde, Çukurova’nın gözbebeği Adana’da israfı önlemek için vatandaşlarımızı bilinçlendireceğiz.’’ şeklinde konuştu.
 
Çevre Konusundaki Hassasiyetimizi Sürdürmekle Mükellefiz
 
Atık ve geri dönüşüm farkındalığını artırarak çevre ile ilgili riskleri ortadan kaldıracak adımları atacaklarını söyleyen Vali Demirtaş, ‘’Doğal güzelliklerimizi ve kaynaklarımızı layıkıyla koruyacağız. Bir damla suyumuzun, bir avuç toprağımızın kirlenmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Çevre konusundaki hassasiyetimizi sürdürmekle mükellefiz. Bu, bize en başta kadim medeniyetimizin emridir. Canımız, bedenimiz, nefesimiz nasıl bizlere bir emanetse, çevremiz ve dünyamız da büyüklerimizden bize, bizden geleceğe kalacak en kutlu mirastır.’’ dedi.
 
‘’Sıfır atık bilincinin yaşam döngüsüne adapte edilmesi ve somut adımlar atılması, sadece kamu kurumlarının değil aynı zamanda özel sektörün de görevleri arasındadır.’’ diyen Vali Demirtaş,  topyekûn duyarlılık ve farkındalık oluşturmanın, projenin kalıcılığını ve başarıya ulaşmasını sağlayacağını dile getirerek kamu-özel sektör ayrımı yapılmaksızın çalışma hayatının tüm aktörlerini, toplumumuzun tüm kesimlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı  “Sıfır Atık Projesi”ne destek olmaya davet etti.
 
"Sıfır Atık Projesi"nin tanıtım toplantısı, yapılan bilgilendirme sunumunun ardından sona erdi.