SESİM PROJESİNİN KAPANIŞI VALİ DEMİRTAŞ VE EŞİ HANIMEFENDİ BEYHAN DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Güney Adana’da yaşayan kadınların sağlıklı yaşam kalitesini iyileştirmek ve kentsel yaşama katılımlarını arttırmak amacıyla hazırlanan Sağlık Eğitim Sosyal İletişim Merkezi (SESİM) projesinin kapanış paneli Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Sheraton Otel’de düzenlenen programa Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın yanı sıra İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Karaveli ve çok sayıda kadın katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, SESİM projesinin tanıtım videosu gösterimi ile devam etti.
 
İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer’den sonra bir konuşma gerçekleştiren Vali Demirtaş, bir projenin daha meyvelerini toplamanın ve kadınları çeşitli alanlarda yetiştirmek suretiyle, Güney Adana'nın parlayan birer cevherine dönüştürmenin haklı gururunu, sevincini hep birlikte yaşadıklarını ifade etti.
 
Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında hazırlanan projelerin, Güney Adana Bölgesinde yaşanan eğitim, sağlık, emniyet, istihdam ve sosyal uyum gibi sorunların çözümüne yönelik olmasına dikkat ettiklerini dile getiren Vali Demirtaş,   ‘’Bununla birlikte projelerin birbirini destekler mahiyette olmasına ve Güney Adana Bölgesinde yaşayan dezavantajlı kesimlere birebir dokunmasına da özen gösterdik. Bu meyanda SESİM projesinin Güney Adana'da yaşayan kadınlarımızı öncelediğimiz önemli köşe taşlarından biri olarak, Güney Adana Kalkınma Programındaki yerini aldığını belirtmeliyim.’’ dedi.
 
Ülkemizin en büyük gücünün, hiç kuşkusuz beşeri sermaye olduğuna değinen Vali Demirtaş, ‘’Nüfusumuzun yarıdan fazlasını oluşturan kadınlarımızın bilgi, yetenek, kültür, fikir ve becerileri ortaya çıkarılarak, bu sermayenin işlevsel hale getirilmesi memleketimizin medeniyet yolculuğunda hayati önem taşımaktadır. Buna mukabil kadınlarımızın toplumsal yapı içerisinde bilinçli, haklarını bilen ve kendisine güvenen bireyler olarak yer almaları da bu yolculuğun ilk ve en temel şartıdır.’’ şeklinde konuştu.
 
SESİM projesi ile Güney Adana Bölgesinde yaşayan kadınların kendi kimliklerini, kişiliklerini bulacakları pek çok çalışmaya imza atarak, onların sosyal hayata katılımlarına ön ayak olduklarını aktaran Vali Demirtaş,  ‘’Bu proje dâhilinde kadın ve çocuk sağlığı, kadın hakları, aile bilinci, madde bağımlılığı ve sosyal uyum süreçleri başta olmak üzere, birçok eğitim faaliyeti düzenledik. Bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 124 Kur’an kursumuzda, 3.410 kadınımıza ulaşıp proje içeriğinde bulunan konularla ilgili eğitimler verdik. Bununla birlikte liderlik, girişimcilik, KOSGEB ve İŞKUR destekleri konusunda da eğitimler vererek, Güney Adana'da kadın girişimciliğinin önünü açtık.’’ dedi.
 
Konuşmasının devamında bu eğitimlere paralel olarak 28 ayrı eğitim faaliyeti ile 100 kadın kursiyerin mahallelerindeki kadınlara liderlik, rehberlik ve danışmanlık yapacak konuma getirilerek onları Güney Adana’daki kadınların gür SESİ'ne dönüştürdüklerini ifade eden Vali Demirtaş, ‘’Bugün SODES kapsamında projemiz sona eriyor, lakin Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında SESİM projesi ile ilgili çalışmalarımız tüm hızıyla sürecektir. Sevgi, şefkat, merhamet ve fedakârlık gibi duyguların yegâne temsilcisi kadınlarımızı, önümüzdeki dönemlerde de baş tacı edecek; yapacağımız faaliyetlerle kadınlarımıza ulaşmaya devam edeceğiz. Bu proje ve çalışmalara yenilerini ekleyerek ilimizde yaşanan kadına yönelik her türlü olumsuzluğu bertaraf edecek; iyi örnekleri çoğaltacağız. ‘’ dedi.
 
Vali Demirtaş’ın konuşmasının ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.
 
Program;  Avukat Melis Özkaya, Avukat Nursel Yakar ve Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Ziya Halefoğlu tarafından hukuk, iletişim ve yaşam koçluğu konularında verilen eğitim ile devam etti.