“15 TEMMUZ ŞEHİTLER PARKI, BİLİM TARİH VE KÜLTÜR KOMPLEKSİ İLE ŞEHİTLER ANITI”NIN AÇILIŞI, AB BAKANI ÖMER ÇELİK'İN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Yüreğir Belediyesi’nce yaptırılan “15 Temmuz Şehitler Parkı, Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi ile Şehitler Anıtı’nın açılış töreni, Avrupa Birliği Bakanı Sayın Ömer Çelik,  Vali Mamut Demirtaş, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, şehitlerin aileleri ve yakınları ile vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Şehitlerin Ruhlarına Dualar Okundu
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Tarık Karadağ, 15 Temmuz şehitlerinin ruhlarına Kur'an-ı Kerim tilaveti sundu. İl Müftüsü Hasan Çınar da halkın silahları, tankları ve uçaklarıyla halka saldıran hain darbecilere karşı destansı direniş gösteren 7'si Adanalı 249 şehit için törene katılanlarla birlikte dua okudu.Duaların ardından halk tarafından püskürtülen 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin kısa film gösterimi yapıldı. Etkinlik, 15 Temmuz Şehidi Ömer Halis Demir anısına hazırlanan slayt gösterisiyle devam etti. Darbe direnişi sırasında şehit edilen ikiz polis memuru Ahmet ve Mehmet Oruç'un babası Ali Oruç da çocukları için yazdığı şiiri gözyaşları içerisinde okuyarak dinleyenlerin gözlerini doldurdu.
 
Başkan Çelikcan, “15 Temmuz Şehitler Anıtı'nın Bizim İçin Anlamı Çok Büyük”
 
Açılış konuşmasını yapan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, yapılan kompleksle birlikte 15 Temmuz şehitlerinin kahramanlıklarını nesilden nesile hatırlatacaklarını, destansı direnişi unutturmayacaklarını anlattı.  Kompleks hakkında bilgiler aktaran Çelikcan, şöyle devam etti; “54 bin metrekare üzerine kurulu içerisinde planetaryum, 5 Ocak Adana Kurtuluş Dioraması, 15 Temmuz Şehitler Anıtı, çocuk oyun alanları, mesire alanları gibi birçok eseri içerisinde barındıran bir komplekstir.  Şehit ve gazilerimizi unutturmamak, emanetlerini gelecek nesillere aktarmak çin yeni bir misyon üstlendik. 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nın bizim için anlamı çok büyük. Bu anıt, o gece FETÖ'cü hainlere geçit vermeyen 249 şehidin aziz hatıralarını yaşatmak ve karanlık geceyi inançlarıyla aydınlık bir şafağa ulaştıran gazilerimize şükranlarımızın ifadesi olacaktır. Gökyüzüne uzanan 15 adet krom silindir form, vatan, millet, milli irade, demokrasi, bağımsızlık, insan hak ve hürriyetleri ile var olan tek devlet anlayışımızın tamamlayıcı değerlerini, en tepede bulunan bayrak ise farklı din, dil ve etnik yapının zenginleştirdiği, Türk milletinin ortak değeri tek bayrak ilkemizi betimlemiştir. Türk bayrağını taşıyan silindir krom formlara dayanak olan kaide üzerinde duran kadın ve erkek figürleri aziz şehit ve gazilerimizi anlatmaktadır. Gölge halindeki insan figürleri ise isimsiz 15 Temmuz Destanı kahramanlarının tümüne ithaf edilmiştir. “
 
Vali Demirtaş, “15 Temmuz Şehitlerimizin Hatıralarını, Dünya Döndükçe Diri Tutacağız”
 
Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasına, şehitlere başsağlığı dileyerek başladı. Milletin iradesini elinden almak ve bağımsızlığa helal getirmek isteyenlere karşı halkın en güzel cevabı şehadeti göze alıp bayrağını kuşanarak verdiğini anlatan Demirtaş, “Ülkemiz üzerinde operasyon yapmak isteyen FETÖ, PKK, DAEŞ ve bunların işbirlikçileri için son, milletimiz için başlangıç olmuştur. Demokrasi, bağımsızlık, vatan ve millet için sokağa çıkan şehitlerimizin yakınları ile gazilerimizin tüm ihtiyaçlarının giderilmesi ve darbe girişiminin asla unutulmaması, unutturulmaması temel hareket noktamız olacaktır. 15 Temmuz şehitlerimizin hatıralarını dünya döndükçe diri tutacak bu parkın Adana’mıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Bakan Çelik, "Sadece Darbe Değil,  Katliam ve İşgal Girişimiydi" 
 
AB Bakanı Ömer Çelik ise Türkiye milletinin tarihi dönüm noktası olan direnişin yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, asker üniforması giymiş FETÖ'cü askerlerin darbe girişimini hatırlattı. Girişimin sadece darbe değil, katliam ve işgal girişimi olduğunu kaydeden Çelik, Türkiye'nin yabancı istihbarat örgütlerini işaret etti. Darbe girişmesinin gerçekleşmesi olasılığında Türkiye'nin Fetullah Gülen'in sapık dini görüşlerinin resmi ideolojisi olduğu devlet yapısına bürüneceğini dile getiren Bakan Çelik,  “Türkiye Cumhuriyeti'ne ait egemenlik, yabancı istihbarat örgütlerinin envanteri haline gelecekti” diye konuştu.
 
Bakan Ömer Çelik, “ Aziz Şehitlerimizin Fedakarlığını, Gelecek Nesillere Aktaracağız”
 
Açılışı gerçekleştirilen 15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi ile Şehitler Anıtı'na ilişkin konuşan Bakan Ömer Çelik, “çocuklara, gençlere anlatacak yaşayan eserler bırakmalıyız. Onlar kitaplarda ya da sadece anı günlerinde kalmamalı. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ı tebrik ediyorum. Burada yapılan park, 5 Ocak'tan, yani Adana'nın kurtuluşundan, 15 Temmuz’a yani hem Türkiye'nin hem Adana'nın kurtuluşuna şanlı, şerefli bir zihin köprüsünün şehitlerin hatırasına hürmet köprüsünün kurulmasıdır. O sebeple vatandaşlarımızdan kim burayı gezerse, kim burayı ziyaret ederse çocuklar, gençler, bilhassa burayı gezdikleri zaman 5 Ocak'ı hatırladıkları gibi, Kurtuluş Savaşı'nı hatırladıkları gibi 15 Temmuz'da yapılan o fedakarlığı, ortaya konulan o direnişi de hatırlayacaklardır. Bu park kompleksinin bir şehitler parkı olarak dizayn edilmesi aslında şehitlerin bize verdiği mesajın zihin ve gönüllerimizde diri tutulmasına ve bizden sonraki nesillere canlı bir şekilde aktarılması için son derece uygun ortam yaratmaktadır” şeklinde konuştu.
 
Bakan Çelik, “FETÖ, Milletin ve Devletin Düşmanıdır”
 
FETÖ ile mücadelede özellikle yurt dışında bazı eleştiriler aldıklarını aktaran Bakan Ömer Çelik, şöyle konuştu; “Zaman zaman FETÖ ile yürütülen mücadelenin artık normale dönmesi gerektiğini söylüyorlar. FETÖ, milletin ve devletin düşmanıdır. FETÖ ile mücadelede normale dönmek şehitlere saygısızlıktır, hürmetsizliktir. Asla normale dönmeyeceğiz. Bu saldırı karşısında asla geri adım atmayacağız. FETÖ ve benzerleriyle mücadele etmezsek, bu toprakları vatan kılma irademiz bize haram olur. Bu toprakları vatan kılma bedelini ödemiş millet olarak bu mücadeleden asla geri durmayacağız. FETÖ ve benzeri terör örgütleri, Türk devletinin ve milletinin içine girmiş bu hastalıklı yapılar sonuna kadar kazınıncaya kadar mücadele azmimizden ve enerjimizden bir şey kaybetmeyeceğiz.”
 
İHA’nın 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi Gezildi
 
Adana'ya yapılacak hizmetlere ilişkin bilgiler de aktaran AB Bakanı Ömer Çelik, 26 temmuz tarihinde Adnan Menderes Bulvarı rekreasyon projesi ihalesinin, 27 Temmuz'da ise aşağı Seyhan sulama sistemi ihalesinin yapılacağını açıkladı. Bakan Ömer Çelik ve protokol üyeleri dana sonra İhlas Haber Ajansı'nca düzenlenen “15 Temmuz” sergisini gezdi.