ADANA' DA ŞARBON VAKASI OLDUĞU İDDİASI İLE İLGİLİ BASIN DUYURUSU
 
"ADANA'DA ŞARBON VAKASI YOK"
 
Bazı basın ve yayın organlarında yer alan "Adana'da Şarbonlu Et" konulu haberler üzerine; 04.09.2018 tarihinde Pozantı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde  Şarbon hastalığı şüphesi olan etlerle ilgili Mersin ili Akdeniz İlçesinde ikamet eden şahıslar ile görüşülmüştür.
 
Şahıslar ile yapılan görüşme neticesinde hissedarları ile birlikte almış oldukları büyükbaş kurbanı Mersin ili Akdeniz İlçesi Kazanlı Mahallesinde bir kasap tarafından kestirilip kendilerine ait hisselerini Pozantı İlçesine getirdiklerini ve kendileri ile birlikte bir çok kişinin bu etten yediklerini beyan etmişler ve iki kişinin elleri üzerinde  yaralar çıkması üzerine sağlık kuruluşuna şarbon şüphesi ile başvurmuşlardır.
 
Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan tetkik ve yaralardan alınan örneklerde Şarbon Hastalığına neden olan bakteriye rastlanamadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda işletmelerde yapılan kontrollerde hastalığa ait herhangi bir emare ve bildirim yapılmamıştır.
 
Sonuç olarak Mersin' de kesilen kurbanın Adana İli Pozantı İlçesine getirilip hissedarlar ve komşuları tarafından tüketildiği ve tüketenlerin hastalık şüphesi üzerine sağlık kuruluşlarına başvurdukları ve sağlık kuruluşu tarafından da Şarbon ile ilgili bir bulgu tespit edilmediği belirlenmiştir.
 
İddia edildiği gibi Adana İlimizde Şarbon Vakası görülmemiştir.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur