ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI PROF. DR. EROĞLU 624 MİLYON LİRALIK YATIRIMLARIN TEMELİNİ ATTI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  Adana'nın  İmamoğlu ilçesinde düzenlenen toplu temel atma töreninde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen 624 milyon lira yatırım bedelli  İmamoğlu Sulaması 3. ve 4. Kısım Sulama Tesisleri, 1 adet ulaşım tesisi ile 2 adet taşkın koruma tesisinin temelini attı.

 

Törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  Türkiye'nin önünde 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu'nun bulunduğunu anımsatarak, referandumun ülke tarihinde bir dönüm noktası olacağını, siyasi istikrar için, büyük  Türkiye için,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu 2023, 2053, 2071 hedeflerinin gerçekleşmesi için hep birlikte "evet" diyeceklerini vurguladı.

 

Türkiye'de mevcut sistemde bir istikrar bulunmadığını, ortalama hükümet ömrünün 16 ay olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu: 

 

"AK Parti'nin 14 yıllık iktidarı dışında 8 ay, 10 ay ömrü olan hükümetler dahi oldu. Arkadaşlar size soruyorum, 16 ayda bir hükümet ne yapabilir? Büyük projeler yapabilir mi? Benim şahsi kanaatim hükümette koltuğa oturan bakanın, 16 ayda bakanlıkta hangi kapıdan girip hangi kapıdan çıkacağını öğreninceye kadar süresi dolar. Bu çok önemli. Dolayısıyla bunda istikrar yok. Gerçekten kararlı bir yönetim, hızlı karar alma ve büyük projeleri hayata geçirmek için yeni bir sistem, yani Cumhurbaşkanlığı Sistemi, yeni hükümet sisteminin mutlaka kurulması şart.  Türkiye için bu zaruri artık.  Türkiye kabuğunu kırdı, büyüdü, artık elbise dar geliyor. Dolayısıyla hedef Cumhurbaşkanlığı sistemi. Allah'ın izniyle milletimiz de bunun farkında."

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  Türkiye'de yatırımların ve hizmetlerin devamı için referandumda 'evet' çağrısı yaparak, " Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 18 Mart'ta temelini atacağımız  Çanakkale Köprüsü gibi projeler yapılamazdı. Bu ancak istikrar sayesinde olur. Dolayısıyla  Türkiye'de yatırımların ve hizmetlerin devamı için referandumda 'evet' diyelim. Cumhurbaşkanlığı sistemi  Türkiye için şarttır. Bunun için 16 Nisan'da 'evet' diyoruz. Burada bu bölgenin 100 yıllık hayali olan bir projeyi gerçekleştirmek üzereyiz. İnşallah kısa zamanda bölgemize kazandıracağımız projemiz hizmetinizde olacak. Yedigöze Barajı tamamlandıktan sonra bu bölgenin  İmamoğlu ilçesinin sulanması, 3. ve 4. Kısım ile muhteşem bir yatırımın önünü açıyoruz" diye konuştu.

 

Vali Mahmut Demirtaş ise, yaptığı konuşmada Çukurova’nın verimli toprakları Seyhan ve Ceyhan nehirleri transit ticari yollara yakınlığı nedeniyle yüz yıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Çukurova’nın farklı bir çok kaynakta dünyanın en verimli üçüncü büyük ovası olduğunu dile getirerek, “Çukurova’da yılda 3 ürün alınabilir ve toprak yapısı ile Türkiye için değil, dünya içinde gıda merkezidir. Sayın Bakanım temel atma merasimini gerçekleştirdiğimizden sulama projeleri ile Çukurova sulama tarımı önce Allah’ın sonra zatıalinizin desteği ile bir üst lige taşıyacaktır. Adana’yı bu tesislerle 480 bin dekar zirai alan sulamaya açılacaktır. İnşaa edilecek 6 adet köprü sayesinde yakıt ve zamandan tasarruf sağlanacaktır. Aynı zamanda Ceyhan’daki vatandaşlarımızın can ve mal tesis edilecektir. Bunları bir arada düşündüğümüzde Çukurova tarımı önümüzdeki dönem için daha güçlü bir duruş sergileyecektir” dedi.

 

Adana’nın son dönemlerindeki en büyük projesi olan 1 milyon 90 bin dekarlık aşağı Seyhan Yeniğöz İmamoğlu projesinde sona gelindiğini vurgulayan Vali Demirtaş, “Bu bereketli ovanın 730 bin dekarının sulama projesi hazırlanmış ve tamamına dağıtıma başlanmıştır. İmamoğlu projesinde 360 dekarlık arazide planlaması yapılmaktadır. İmamoğlu sulama projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte kuru ve geleneksel tarımdan sulu ve modern bir tarıma geçiş sadece üretimle kalmayacak, şehir tarımının kendi içindeki gelişmişlik farkı en aza indirilecek. Kırsal alanda verimlilik ve istihdam artacak, yılda toplam 360 milyon TL gelir artışı sağlanmak üzere çiftçi kardeşimizin yüzü gülecektir” ifadelerini kullandı.

 

Vali Demirtaş, Adana’ya kazandırılan tesis ve yatırımların hem ilin hem de ülke ekonomisi için çok büyük bir kazanç olduğunu belirterek, “Bu güne kadar olduğu gibi, gelecekte de ilimize yatırım ve hükümetimizin desteklerinin artacağına yürekten inanıyorum, Bu vesileyle İmamoğlu sılama projesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a  Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’na AB Bakanımız Ömer Çelik’e ve Milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

 

Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ve Tamer Dağlı da selamlama konuşması yaparak, yapılacak tesislerin hayırlı uğurlu olmasını temenni ettiklerini dile getirdiler.

 

Konuşmaların ardından 11 aileye OKÖY Sertifikasının verildiği törende Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Tamer Dağlı ve Talip Küçükcan ile kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşında bulunduğu etkinlikte, İmamoğlu Sulaması 3. ve 4. Kısım Sulama Tesisleri, 1 adet ulaşım tesisi ile 2 adet taşkın koruma tesisinin temelini atıldı.