T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
WEB SİTESİ GİZLİLİK VE ÇEREZ POLİTİKASI
Web sitemizi ziyaret edenlerin kişisel verilerini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlemekte ve gizliliğini korumaktayız. Bu Web Sitesi Gizlilik ve Çerez Politikası ile ziyaretçilerin kişisel verilerinin işlenmesi, çerez politikası ve internet sitesi gizlilik ilkeleri belirlenmektedir.
Çerezler (cookies), küçük bilgileri saklayan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından, tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanır. İnternet sitesi tarayıcınıza yüklendiğinde, çerezler cihazınızda saklanır. Çerezler, internet sitesinin düzgün çalışmasını, daha güvenli hale getirilmesini, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Oturum ve yerel depolama alanları da çerezlerle aynı amaç için kullanılır. İnternet sitemizde çerez bulunmamakta, oturum ve yerel depolama alanları çalışmaktadır.
Web sitemizin ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde faydalanılması için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler tercih edilmemesi halinde tarayıcı ayarlarından silinebilir ya da engellenebilir. Ancak bu web sitemizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçi tarayıcıdan çerez ayarlarını değiştirmediği sürece bu sitede çerez kullanımını kabul ettiği varsayılır.
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz aşağıda sıralanan amaçlarla T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun’un 5. ve 6. maddelerine uygun olarak işlenmektedir:
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz, kişisel verilerinizin işlenme amaçları doğrultusunda, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında aktarılabilmektedir.
Çerezler, ziyaret edilen internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihaza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Web sitemiz ziyaret edildiğinde, kişisel verilerin saklanması için herhangi bir çerez kullanılmamaktadır.
Web sitemiz birinci ve üçüncü taraf çerezleri kullanır. Birinci taraf çerezleri çoğunlukla web sitesinin doğru şekilde çalışması için gereklidir, kişisel verilerinizi tutmazlar. Üçüncü taraf çerezleri, web sitemizin performansını, etkileşimini, güvenliğini, reklamları ve sonucunda daha iyi bir hizmet sunmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi ve web sitemizle gelecekteki etkileşimleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bu kapsamda çerezler;
İşlevsel: Bunlar, web sitemizdeki bazı önemli olmayan işlevlere yardımcı olan çerezlerdir. Bu işlevler arasında videolar gibi içerik yerleştirme veya web sitesindeki içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma yer alır.
Oturum Çerezleri (Session Cookies) |
Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin web sitemizi ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Amacı ziyaretiniz süresince İnternet Sitesinin düzgün bir biçimde çalışmasının teminini sağlamaktır. (ASP.NET_SessionId) |
Web sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:
Farklı tarayıcılar web siteleri tarafından kullanılan çerezleri engellemek ve silmek için farklı yöntemler sunar. Çerezleri engellemek / silmek için tarayıcı ayarları değiştirilmelidir. Tanımlama bilgilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.allaboutcookies.org adresini ziyaret edilebilir. Ziyaretçi, tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkânına sahiptir.
Kanunun “ilgili kişinin haklarını düzenleyen” 11. maddesi kapsamındaki talepleri, Politika’da düzenlendiği şekilde, ayrıntısını Başvuru Formunu’nu Bakanlığımıza ileterek yapabilir. Talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvuruları ücretsiz olarak sonuçlandırılır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre ücret talep edilebilir.
ÇUKUROVA ARAŞTIRMA VE İŞ BİRLİĞİ ÇALIŞTAYI’NIN AÇILIŞI VALİ KÖŞGER’İN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
Çukurova Üniversitemizce düzenlenen Çukurova Araştırma ve İş Birliği Çalıştayı’nın açılışı Vali Sayın Yavuz Selim Köşger’in katılımıyla gerçekleştirildi.
Çukurova Teknokentte düzenlenen etkinliğe TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Sarıçam Kaymakamı Murtaza Dayanç ile çok sayıda akademisyen katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinlikte bir konuşma yapan Vali Köşger, yeşil üretim ile mavi dönüşüm süreçleriyle ilgili bilgi ve deneyimlerin paylaşılacağı sürdürülebilir kalkınma yolunda yeni stratejilerin ortaya konulacağı bu çalıştayın ülkemize ve ilimize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.
Son dönemde oldukça gündemde olan hem üniversite sanayi iş birliği hem bu bağlamda iş insanlarımızı çok yakından ilgilendiren yeşil ve mavi dönüşüm konuları hem de bu alanlardaki iş birliği konularını konuşmak üzere bir araya geldiklerini dile getiren Vali Köşger, “Bildiğiniz gibi insanlık tarihi insanla doğa arasındaki mücadeleden ibaret. Aslında medeniyet de bu demek. İnsan doğaya ne zaman galebe çalmışsa, doğayı ne zaman alt etmişse aslında problem de o noktada başladı.” dedi.
Geçtiğimiz 18. yüzyıl sonları, 19. yüzyıl başlarına kadar insanla doğa arasındaki mücadelenin organik bir şekilde devam eden bir mücadele olduğunu ifade eden Vali Köşger, “Ne zaman petrokimya türevi, buharlı makina icat edildi; insanla doğa arasındaki mücadelede denge insan lehine bozuldu, insan doğaya üstün geldi işte o zaman davayı kaybettik. O zamandan bu zamana devam eden bir süreç bu.” dedi.
Bugün Çin’in çok hızlı gelişmesine rağmen dünyada çevreyi en çok kirleten, en çok karbon salınımı yapan ülkelerin Amerika başta olmak üzere batı medeniyeti olduğunu aktaran Vali Köşger, “Bunlar insanlık tarihinde olduğu gibi dünyada en büyük katliamları yaptıktan sonra nasıl şimdi insan hakları militanı kesildilerse dünyayı en çok kirlettikten sonra şimdi de insanlığa bu konuda bir dayatma içindeler. Altın kural biliyorsunuz ki altını olan kuralı koyar. Dolayısıyla para onlarda, güç ve egemenlik onlarda ve istedikleri gibi dayatıyorlar. Bu noktada dayatmalarının da yerinde olduğunu kabul etmek lazım. Yani önce kendileri kirlettiler doğayı, şu anda hala kirletmeye devam ediyorlar. Karbon salınımında Amerika birinci, Çin ikinci, Avrupa ülkeleri üçüncü sırada. Karbon salınımı ile ilgili birtakım kurallar getirmeye çalışıyorlar. Getirilen kurallara uymak lazım. Bir an önce bu dönüşümü sanayicilerin, iş dünyamızın sağlaması lazım. Bu noktada sanayi ile üniversite iş birliği çok önem arz ediyor.” dedi.
Adana’da göreve başlamasının üzerinden henüz bir yıl geçmediğini aktaran Vali Köşger konuşmasında Adana ile ilgili ilk izlenimlerini katılımcılarla paylaştı. Adana’nın aslında kendine sürpriz yapan bir şehir olduğunu söyleyen Vali Köşger, “Çünkü dışarıda bir Adana imajı var ama içeri girdiğinizde farklı bir Adana var. Adana; Türkiye’de en erken sanayileşen kentlerin başında. En çok ekonomik kümülasyonun olduğu, en çok paranın biriktiği, sanayi ve iş tecrübesinin erken dönemde yaşandığı, buna bağlı olarak sanat, kültür yeme, içme, görgü kuralları vb. konularında belli bir müktesebatın olduğu bir şehir.” dedi.
Aynı şekilde Çukurova Üniversitesinin kendine çok sürpriz yaptığını söyleyen Vali Köşger, “Çok köklü bir üniversite. 50 yılı aşkın bir süredir varlığını devam ettiren, devletimizin imkânlarıyla çok muazzam bir kampüsü olan, çok muazzam imkânları olan bir üniversite. Ancak gel gör ki Adana’nın hem dışarıdaki imajı hem de şu an içinde bulunduğumuz durum bu müktesebatla mütenasip değil. Eskilerin tabiriyle söyleyeyim, bu durum yakışmıyor. Yani Adana’nın potansiyeline şu anki halimiz yakışmıyor.” dedi.
Bugün Teknokent’in laboratuvarlarını gezdiğini aktaran Vali Köşger, “Müthiş bir kurulu kapasite var. Ama bir makine çalışıyor koskoca laboratuvarda, diğerleri yatıyor. Sanayicimiz yaptığı işleri öbür tarafta muhtemelen tekniğe uygun olmayan, fenne uygun olmayan, ilme uygun olmayan bir şekilde el yordamıyla yürütmeye çalışıyor. KOSGEB’in desteklerinden, KOSGEB’in varlığından haberdar olmayan 250 tane sanayici vatandaşımızdan bahsedildi biraz önce. Geldiğimiz noktada bize yakışmayan şeyler. Bu durumu aşmamız lazım. Üniversitenin de üzerindeki bu ölü toprağına atması lazım. Daha agresif bir şekilde sanayicilerle, sektörlerle iş birliğine girmeye çalışması lazım. Bütün akademisyenlerimizin kendi alanları ile ilgili ne varsa, kim varsa onlarla iş birliğini kendilerinin araması lazım. Biz hep ilim adamlarından bizi uyarmalarını bekleriz. Sektör de bekliyor. Sizler de uyaracaksınız, haber vereceksiniz bakın böyle gelişmeler var, böyle imkânlar var, böyle laboratuvarımız var, gelin iş birliği yapalım, yeni ürünler geliştirelim diye. İş birliğinin yollarını aramamız lazım. Sanayicimizin de biraz el yordamı yöntemlerini bırakıp gözünü dört açıp dünyada ne olup bitiyor, Adana’da ne potansiyel var diye bakması lazım sağa sola. Bunu başarmamız lazım. Çünkü Adana muazzam bir potansiyele sahip.” dedi.
Dün Adana Ana Konteynır Limanı ile ilgili önemli bir etabın geçildiğini dile getiren Vali Köşger, “Dün Adana’ya 9 milyon TEU kapasitesinde bir konteynır limanın startı verildi. İnşallah ona paralel olarak arkasından kimya organize sanayi bölgesi kurulacak. Teknoktent’te gezdiğimiz laboratuvar da özellikle kimya alanında müthiş bir tecrübeye ve imkâna sahip. Bunları bir araya getirip bu sinerjiyi yakalamamız lazım. Eskilerin bereket dediği şey de işte bu sinerji. Bu iş birliklerinde 1 + 1’den ikiden fazla eder, 2+2 dörtten fazla eder. Bu anlamda bugünkü çalıştayın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çok önemli katkılar sağlayacağını umut ediyorum. Çalıştayın yapılmasında emeği geçen başta TÜBİTAK Başkanımız olmak üzere Rektörümüze ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından Çukurova Üniversitesinin tanıtım filmi ile devam eden program, çeşitli konu başlıklarında verilen konferanslarla son buldu.