VALİ DEMİRTAŞ BAŞKANLIĞINDA, AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ İLE MÜCADELE KONULU TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Vali Mahmut Demirtaş’ın Başkanlığında Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Kamu Kuruluşu Temsilcileri, Ziraat Oda Başkanları ve üreticilerin katılımıyla Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleşen programda “Akdeniz Meyve Sineği” ile mücadele konusu tüm yönleriyle ele alındı.
 
Toplantının açılışında konuşan Vali Mahmut Demirtaş, Türkiye'nin en önemli turunçgil üretim merkezi olan Adana’da, önceki yıllara oranla Akdeniz meyve sineğinde önemli bir artış gözlediklerini söyledi.
 
Vali Demirtaş, Akdeniz meyve sineği ile mücadele yapılmadığı taktirde ihracatta sorunlar yaşayacaklarına vurgu yaparak, Akdeniz meyve sineğine karşı en etkili yöntemin toplu mücadele olduğunu dile getirdi.
 
Tüm kamu ve sektör temsilcilerinin üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Vali Demirtaş, “Tarım ve Orman Müdürlüğü’müz İl ve İlçelerde toplam 43 ekiple yoğun bir şekilde çalışarak, bütün mahallelere ulaştı. Bu konuda kimyasal, biyoteknik ve kültürel mücadele yapılması konusunda afiş, lifletler dağıtılarak, eğitim verildi. Bu kapsamda Bakanlığımızca Akdeniz meyve sineği ile mücadelede kurumların yapması gerektiği görevlerin anlatıldığı AMS Genelgesi Büyükşehir Belediyesine, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Yaş Meyve-Sebze Halleri ve Paketleme evlerine, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne gönderildi. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edip, herkesin bu konuda desteğini bekliyoruz” dedi.
 
Toplantıda, drenaj kanallarına dökülen ve hasat edilmeyen meyve artıklarının toplanıp, imha edildiğini, tavuk çiftlikleri, gübrelikler, hayvan barınakları ve meyve atıklarının atıldığı çöplüklerin belediyelerce ilaçlandığı ve bu çalışmaların aralıksız devam edeceği de kararlaştırıldı.
 
Vali Demirtaş daha sonra, İlçe Kaymakamları ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile bir araya gererek, ilçede yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı.
 
Vali Demirtaş, vatandaşların talep ve beklentilerinin karşılanmasının yanında Kaymakamlıklar ile Tarım ve Orman Müdürlükleri’nin vatandaşlara sağladığı destek ve bilgilendirme çalışmalarının, artarak devam edeceğini de söyledi.