VALİ DEMİRTAŞ, KALKINMA BAKANI ELVAN’IN BAŞKANLIĞI’NDA MERSİN’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN “11. KALKINMA PLANI AKDENİZ BÖLGESİ İSTİŞARE TOPLANTISI”NA KATILDI
 
 
“11. Kalkınma Planı Akdeniz Bölgesi İstişare Toplantısı”, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın başkanlığında Mersin’de gerçekleştirildi.
 
Mersin Hilton Oteli’nde, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan başkanlığında gerçekleştirilen “11. Kalkınma Planı Akdeniz Bölgesi İstişare Toplantısı”na Vali Mahmut Demirtaş, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tekikoğlu, büyükşehir belediye başkanları, rektörler, oda borsa ve birlik başkanları katıldı.
 
Toplantıda konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin özellikle 2013 yılından itibaren zaman zaman çok zorlu süreçler yaşadığını belirterek, "Özellikle büyümemizin, gelişmemizin önüne bazı setler çekildi ama kararlı bir şekilde yürümeye, büyümeye devam ediyoruz. 2017 yılının genel bir değerlendirmesini yapacak olursam, rekor denecek bir büyüme performansı gösterdik. Yüzde 7,4’lük bir büyüme performansı gerçekleştirdik. İhracatta çift haneli büyümeyi sağladık. Kapasite kullanım oranlarımız oldukça yüksek bir seviyeye çıktı. Bu da yüzde 80’ler seviyesini buldu. 2016 yılında yaşamış olduğumuz sıkıntılar, turizm sektörünü önemli ölçüde etkiledi. Turizm sektöründe de ciddi bir canlanma başladı. Genel hatları ile bakacak olursak 2017 yılı bizim ve ülkemiz açısından oldukça başarılı bir yıl oldu. Bunun da oldukça kapsayıcı ve sağlıklı bir büyüme olduğunu görüyoruz. Yatırımların, ihracatın büyümeye önemli bir katkı sağladığını görüyoruz. Bunlar son derece önemlidir. Yatırım ve ihracatın büyümeye katkısının olması, hemen hemen her sektörde büyümenin gerçekleşmesi, 2017 yılı büyümesinin oldukça sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır" dedi.
 
Bakan Elvan, 2018 yılının da Türkiye’de büyüme yılı olacağını ifade ederek, şöyle konuştu: "2018 yılına geldiğimizde ise, evet yıla iyi başladık. 2018 yılı Ocak ayında sanayi sektöründeki endeksimiz yüzde 12 arttı. Çarklar dönmeye devam etti. Kapasite kullanım oranımızın yüksekliğini muhafaza etti. İlk 3 ayda ihracatımızda yüzde 9’luk bir artış gerçekleşti. İlk kez 160 milyar doları geçerek ihracatımızda 160,4 milyar dolara ulaştık. İnşallah 2018 yılında da ihracatımızda rekor kırmaya devam edeceğiz. Orta vadeli programımızda öngörmüş olduğumuz yüzde 5,5’lik büyüme hedefimizi koruyoruz. Programımızda yer alan hususları teker teker hayata geçiriyoruz. Özellikle dışarıdan ülke ekonomimizi kötü göstermeye çalışan, siyasi ve taraflı bazı yorumların yapıldığını görüyoruz. Türkiye ekonomisi üzerinde kara bulutlar estirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bunlar hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır.
 
Biz istikrarı ve cari dengeyi gözeterek büyümeye ve istihdam oluşturmaya devam edeceğiz. Büyüme politikamız kalıcı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyüme olacak. Biz, 2017 yılında nasıl tüm dünyayı şaşırtmışsak, tüm dünyadaki uluslararası organizasyonların, kuruluşların tahminlerini alt üst etmişsek, 2018 yılında da bu performansımızı göstermeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın."
 
Kalkınma Bakanı Lütfi  Elvan’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.