VALİ DEMİRTAŞ ‘’12. ÇUKUROVA KİTAP FUARI’’ NIN AÇILIŞINI YAPTI
 
Çukurova 12. Kitap Fuarı, Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle, ÇUFAŞ Çukurova Fuarcılık AŞ, Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle kapılarını ziyaretçilerine açtı.
 
TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışına; Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Müzeyyen Şevkin, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, birçok yazar, çizer, şair ile çok sayıda davetli katıldı.
 
12. Çukurova Kitap Fuarı'nın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, senenin ilk fuarını Adana'da gerçekleştirdiklerini belirterek, "Her geçen sene büyüyor ve daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyoruz. Düzenlediğimiz fuarlarda toplam 693 bin 64 ziyaretçimizi fuar alanımızda misafir ettik. Bu ziyaretçiler aynı zamanda bölgenin tanınmasına, kültürel özelliklerin ve turizm potansiyelinin yakından görülmesine katkı sağladı." diye konuşurken; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 5 Ocak gibi anlamlı bir günü, Çukurova Kitap Fuarı ile taçlandırmanın kıvanç kaynağı olduğunu ifade etti.
 
Açılışta yaptığı konuşmada sözlerine Adana’nın Kurtuluş Gününün 97.Yıl Dönümünü kutlayıp Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle yâd ederek başlayan Vali Demirtaş;
Kitap fuarlarının ülkemizin düşünsel birikiminin ve entelektüel varlığının ortaya çıkarıldığı, birçok farklı fikrin aynı çatı altında toplandığı müstesna organizasyonlar olduğunu ifade etmesinin ardından bu tür organizasyonlara Adanalıların gösterdiği yoğun ilgiden mutluluk duyduğunu söyledi.
 
Vali Demirtaş: ‘‘Bugün kapıyı aşındıran evlatlarımız, geleceğin büyük şairleri, yazarları ve sanatçıları olmaya namzettir. Bu kentin aziz evlatları, dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de edebiyat, kültür ve sanat hayatında bu kentin adını hep en üstte tutacaklardır.’’ diyerek sözlerini ‘‘Yegane yol göstericimiz, hakikat yolculuğumuzun yoldaşı, en vefalı dostlarımız kitaplardır. Bölgemizin en büyük, ülkemizin de hatırı sayılır kitap fuarlarından birisi olan Çukurova Kitap Fuarı onlarca yazar ve yayınevini, binlerce okuyucuyla bu yıl bir kez daha bir araya getirdi. Geçen yıl 74 bini öğrenci olmak üzere 340 bin ziyaretçiyle rekor kıran Çukurova Kitap Fuarı'nda, bu sene düzenlenecek etkinlikler, söyleşiler ve imza günleriyle bu rakamın çok daha üzerine çıkılacağına yürekten inanıyorum." ifadeleriyle sürdürdü.
 
Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte TÜYAP Çukurova 12.Kitap Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.
 
Kitap Stantlarını gezerek yayınevlerinden bilgi alan Vali Demirtaş, fuarda emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.
 
05-13 Ocak 2019 tarihleri arasında okurlara hizmet verecek olan Çukurova Kitap Fuarı’na 300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken fuarda; 500 yazarın imza günü, panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan 70 kültürel etkinlik de gerçekleştirilecek.