“İMAR BARIŞI, KENTSEL DÖNÜŞÜM VE MUHTELİF ÇEVRE SORUNLARI” KONULU TOPLANTI ADANA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
 “İmar Barışı, Kentsel Dönüşüm Ve Muhtelif Çevre Sorunları” konulu toplantı Adana Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.
 
Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Vali Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ATO Başkanı Atilla Menevşe, ATB Başkanı Şahin Bilgiç, AOSB Başkanı Bekir Sütçü, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün konuşmasıyla sürdü.
 
Daha sonra kürsüye gelen Vali Mahmut Demirtaş, Adana’nın tarihten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına, bereketli toprakları ve transit yol güzergâhı üzerindeki konumuyla Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Vali Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü; Cumhuriyetin ilanından sonra ilimizin tarım ve sanayide gösterdiği ivme, özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimizden ilimize büyük çapta göç yaşanmasına; yaşanan bu göç dalgası da ilimizin çarpık kentleşmesine neden olmuştur. Marmara depreminden yaklaşık bir yıl önce ilimizde yaşadığımız Ceyhan depreminin acılarını hala içimizde hissetmekle birlikte, ülke ve millet olarak bu depremlerin sonuçlarından aldığımız derslerle, kentsel dönüşüm hususunda bir yol haritası oluşturduğumuz da bariz bir gerçektir. Her alanda olduğu gibi kentsel dönüşüm noktasında da devletimiz ve hükümetimiz son 16 yılda ciddi adımlar atmıştır.
 
Bu adımların en önemlisi, 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İmar Barışı düzenlemesidir. Bu kanun hükmünce afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız ve ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması sağlanacaktır. Yasa ile belirlenen süreler dahilinde gerçekleştirilecek işlemler neticesinde, hak sahiplerine "Yapı Kayıt Belgesi" verilecektir. İl merkezimizde toplam 208 bin 091 bina ve 631 bin 069 bağımsız bölüm bulunmakta olup, bu binaların 124 bin 855'inin, yani yüzde 60'ının imar ve iskan açısından problemli, kayıt dışı ya da ruhsatına aykırı olduğunu belirtmek istiyorum. İlimizin yapılaşma ile ilgili fotoğrafı böyle olunca Valilik olarak "İmar Barışı" ile ilgili kanunun yürürlüğe girmesinin hemen ardından muhtarlarımızla, imar barışının mahiyeti ile ilgili bilgilendirme toplantıları gerçekleştirmeye başladık. Oldukça verimli geçen bu toplantılarda, muhtarlarımızın sorularına cevap vererek kanunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacağız. 8 Haziran Cuma gününden itibaren başlayan müracaatları karşılayabilmek amacıyla da, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün bünyesinde çalışma ofisleri oluşturarak vatandaşlarımızın başvurularını sağlıklı bir biçimde yapabilmesi için tüm tedbirler alınmıştır. İmar barışı ile ilimiz genelinde yaşanan tüm bu problemlerin ortadan kalkacağına, devletimizin milletimizle; imar, iskân ve yapı ruhsatı hususlarında da barışacağına yürekten inanıyorum. Hükümetimizin ve Sayın Bakanlarımızın elinin Adana'mızın üzerinde olduğunu biliyorum. Bu vesile ile Sayın Bakanlarımıza bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum. İmar barışının ülkemize ve ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyor; sizleri saygıyla selamlıyorum.”
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da Adana'nın geçmişten bugüne gelen sıkıntıları ve sorunlarını bildiklerini anlatarak, yeni değişen süreçlerin, ortaya çıkan ihtiyaçların takipçisi olduklarını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ülke ve kent için yerine getirdikleri yaban hayatı planı, imar barışı, kentsel dönüşüm, yeniden yapılandırma ve teşvikler süreçlerini anlatan Bakan Sarıeroğlu, bu uygulamaların vatandaşlara hayırlı olmasını diledi. Bakan Sarıeroğlu, "16 yıldır çevre ve şehircilik anlamında yaptıklarımız ortada. Yeşil alanların artırıldığı, sosyal donatı imkanlarının olduğu akıllı şehirler konusunda çok güçlü adımları attığımız dönemleri yaşıyoruz. Bu bakış açısıyla Adana'mız da bir dönüşüm değişim sürecini daha hızlı yaşayacaktır diye düşünüyorum." dedi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise Adana Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda, İmar Barışı’nın ne olduğunu, vatandaşların nasıl müracaat edeceklerini açıkladı.
 
Belediye başkanlarının binaların yüzde 60’ında aykırılık olduğunu söylediğini kaydeden Bakan Özhaseki, “Biraz daha hassas davranırsak herhalde yüzde 80’i görecek gibi duruyor. Şimdi böyle bir sıkıntı varsa bunu çözmek lazım. Bir sürü yıkım kararları çıkıyor, cezalar çıkıyor” dedi.
 
Aykırı binaları yıkmanın doğru olmadığını belirten Bakan Özhaseki, “Dar gelirli vatandaş gelmiş binayı yapmış. Devlet üzerine düşeni yapmamış, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmemiş. Yıktığınızda yüzde 3’lük bölümden 4550 milyar lira civarında bir para geleceğini tahmin ediyorum. Yüzde 97’sini koyun, yeni parayla katrilyonlarca lira ediyor. Bu milli servet, neresini yıkacaksınız bunun” diye konuştu.
 
Hazine arsası üzerine yapı yapanların, hiç ruhsat almadan yapı yapanların ve ruhsat alıp ruhsata uymayanların olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bunlar aykırı duruma düşüyor haliyle. Bir sürü sıkıntılar çıkıyor ve bu sıkıntıları da gidermek gerekiyor. Bu işte 3 tane istisna getirdik. Birisi Boğaziçi öngörüm dediğimiz; sade bir vatandaşın gemiyle giderken boğazda gördüğü alanlar, bu kanun kapsamının dışında. İkincisi, Tarihi Yarım Ada içerisinde bir bölüm. Bir de Gelibolu Yarımadası bu kanun kapsamının dışında” şeklinde konuştu.
 
Bakan Özhaseki, bu proje ile ne tür faydaların sağlanacağına değinerek, “Vatandaşa suyunu, doğal gazını artık kaçak yollardan vermeyeceğiz. Yıkım endişesi vardı. Artık kendi elimizdeki evlerimiz, fabrikalarımız, iş yerlerimiz ekonomik değer ifade ederken düşük bir değer ifade ediyordu. Bütün bu kötülüklere, sıkıntılara da son vereceğiz” dedi.
 
Bakan Özhaseki vatandaşların nasıl müracaat edeceğine dair bilgiler vererek, “Vatandaşlarımızın bir yere gitmesine gerek kalmadan, E-Devlet üzerinden müracaat yapabilecek. Zaten mühendislik bürolarına gidip ölçtürse ciddi bir bedel alacaklar. Vatandaşın direkt internet üzerinden girişi çok kolay bir şekilde kendi beyannamesiyle yapılabiliyor. Eğer yalan beyan varsa yarın resmiyete döküldüğünde başına bela alır” ifadelerini kullandı.
 
Vatandaşların İmar Barışı için ödeyeceği miktarlara da açıklık getiren Bakan Özhaseki, “Vatandaşlar iş yerlerine yüzde 5, konutlara yüzde 3 bedel ödeyecek. Bu hesaplamayı toprak bedeli belli, bu bedelin üzerine yapının fiyatı konuyor. 100 metre kare olan bir arsada eğer gecekondu ise 600 lira ile çarpıyor, 60 bin lira diyor. Toprak bedeli de 10 bin liraysa 70 bin lira oluyor. Bu bedelin yüzde 3’ünü hesaplıyor ve vatandaş direkt bunu ödüyor. Eğer lüks yapıya doğru gidiyorsa, 2 bin lira ile hesaplıyor yapı bedelini” diye konuştu.
 
Adana Sanayi Odası’nda geniş bir katılımla gerçekleştirilen toplantı, imar barışı konusunun irdelenmesiyle sürdü.