GÜNEY ADANA KALKINMA PROGRAMI KAPSAMINDA “MUTLU EVLİLİK-MUTLU GELECEK” PROJESİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ
 
Vali Mahmut Demirtaş, Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş ile birlikte Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında düzenlenen “Mutlu Evlilik-Mutlu Gelecek” projesinin açılışına katıldı.
 
Çukurova Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda düzenlenen açılışa Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeynel Abidin Koç, kamu ve sivil toplum kuruşu temsilcileri, mahalle muhtarları ve proje paydaşları katıldı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce “Mutlu Evlilik-Mutlu Gelecek” yürütülen proje hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeynel Abidin Koç açılış konuşması yaparak proje hakkında bilgi verdi.
 
Vali Mahmut Demirtaş ise yaptığı konuşmada, aile kurumunun temelini oluşturan evliliğin, karşılıklı sevgi, saygı, güven, sorumluluk, sabır, fedakârlık ve anlayış gibi insani değerler üzerine yola çıkılan, bir ömürlük yolculuk olduğunu söyledi.
 
Vali Demirtaş, gerçek dışı beklentilerden uzak, bencillikten arındırılmış, küskünlüklerin olmadığı ya da kısa sürdüğü, iletişimin yüksek düzeydeyaşandığı ve en önemlisi şiddetin adının dahi geçmediği evlilikler, topluma örnek teşkil eden evlilikler olduğuna vurgu yaparak, “Bu minval üzere kurulan evliliklerle aile kurumunun sağlıklı temeller üzerine inşa edilmesi, en başta çiftlerin evliliğin yükümlülüklerini taşıyabilecek olgunluğaerişmeleri ile mümkündür. Bununla birlikte evlilik konusunda çiftlerin ayaklarının yere sağlam basması, evliliği sürdürebilecek temel bilgi ve becerilere sahip olmalarından da geçmektedir. Çiftlerin alanında uzman kişiler tarafından düzenlenen evlilikeğitim programlarına katılmaları, evliliğin başında vesırasındayaşanması muhtemel sıkıntıların ortadan kalkmasında, etkin rol oynayacaktır. Olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması, mutlu evlilik-mutlu aile ortamının sağlanması amacıyla, ilimizde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz marifetiyle, 2017 yılında toplam 453, 2018 yılının başından bugüne kadar toplam 700 kardeşimize evlilik öncesi eğitim verilmiştir” dedi.
 
2016-2018 yılları arasında toplam 19.600 kişiye , aile eğitim programı uygulaması gerçekleştirildiğine dikkat çeken Vali Demirtaş, “Bu sayede mutlu bir yuvanın, güler yüzlü çocukların, sağlıklı toplumun ve umut dolu yarınların kapısının aralanması daha yolun başında, bu günden amaçlanmıştır. Bu çalışmalarla birlikte bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, “Mutlu Evlilik-Mutlu Gelecek” projesiylede Güney Adana Bölgesinde karşılaşılan aile içi anlaşmazlıkların önüne geçmeyi ve boşanmalara varan sıkıntıların çözüme kavuşturulmasını hedefliyoruz” diye konuştu.
 
Vali Demirtaş, amaçlarının muhtarlar, okul yöneticileri, rehber öğretmenler, aile hekimleri, din görevlileri, İş-Kur kurs öğreticileri ve belediye evlendirme memurlarının yardım ve katkıları ile evlilik öncesi ve sonrasında yaşanması muhtemel ailevi sorunları ortadan kaldırmalarına yönelik çalışmalar yapıldığını hatırlatarak, “Aile eğitim uzmanlarımızın sizlere yönelik hazırladıkları sunum ve eğitim programları ile sahada daha da verimli çalışacağınız kanaatindeyim. Malumunuz memleketimizde hala “kol kırılır, yen içinde kalır” anlayışı hükmünü sürdürmeye devam etmekte, aile içinde yaşanan olumsuzluklar, ilgili birimlere yansımamaktadır. Bu noktada sizlerdenelinizeulaşan bilgi, belge ve verileri emniyetve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün ilgili birimlerine ulaştırmanızı istiyorum. Yapacağınız ihbarların, ikazların hayati önem taşıdığını asla unutmayınız. Ülkemizin geleceğe dair büyük hedefleri vardır. Bu hedefleri mutlu bireyler gerçekleştirecektir. 2023,2053 ve 2071 hedeflerine yürüyen yavrularımızın daha mutlu ve huzurlu aile ortamlarında büyümeleri, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler olarak toplumda yer almaları için, projemizin içerdiği anlam doğrultusunda çalışmalarınızı yürüteceğinize yürekten inanıyorum. Bu vesile ile Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün hazırladığı “Mutlu Evlilik-Mutlu Gelecek” projesinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Projepaydaşlarına kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.
 
Vali Demirtaş’ın konuşmasının ardından, “Mutlu Evlilik-Mutlu Gelecek” projesi hakkında katılımcılara sunumlar eşliğinde bilgiler aktarıldı.