VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ’IN, “ 10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI” MESAJI
 
Engellilik kavramı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatın bir gerçeği olarak karşımızda durmaktadır. Ancak bir insanın engelli olması; onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Toplum olarak bizlere düşen görev; engelli bireylerimize yönelik toplumsal duyarlılığımızı en üst seviyelere taşımak, bu duyarlılığı engelli bireylerimizin sorunlarını gidererek, yaşamlarını her açıdan kolaylaştırmaya endekslemek olmalıdır.
 
Birleşmiş Milletlere üye 156 devletin aldığı karar uyarınca ülkemizin de her yıl 10-16 Mayıs’ta kutladığı “Engelliler Haftası”, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engellilerin sorunları ve günlük yaşamda karşılaştıkları sıkıntıların çözümü noktasında farkındalık oluşturulmasına vesile olmaktadır. Engellilerin sorunlarının, yılın belirli bölümlerinde değil yılın her günü gündemde tutulması, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları aşabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılması, onların sosyal yaşamda çok daha fazla ve aktif şekilde yer almalarının sağlanması, toplumsal bir görev olmasının yanı sıra insani bir zorunluluktur.
 
Devletimizin ve hükümetimizin yoğun destek ve teşvikleriyle ülkemizde son yıllarda, engelli vatandaşlarımızın yaşam şartlarının iyileştirilmesi, hayatın her alanında var olmalarının sağlanması amacıyla atılan adımlar kuşkusuz ki sevindirici boyuttadır.
 
Valiliğimiz öncülüğünde de ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız ile sivil toplum örgütlerimiz nezdinde, engelli vatandaşlarımızın kendi kendine yetebilmesi, meslek edinmesi, başta eğitim olmak üzere ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda daha fazla yer bulabilmeleri amacıyla hazırlanan projeler hızla ve kararlılıkla yaşama geçirilmektedir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Adana Valiliği olarak daima birlikte ve yanlarında olmaya büyük özen gösterdiğimiz engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmelerini sağlayacak tüm çalışmaların destekçisi olmaya devam edeceğimizi vurguluyorum.
 
Engelli vatandaşlarımıza ve onlara her koşulda destek olan ailelerinin “10-16 Mayıs Engelliler Haftası”nı kutluyor, selam ve sevgi sunuyorum.”