ADANA’YA GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ VE KİMYA VADİSİ KURULACAK
 
Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) desteği ile Çukurova Üniversitesi tarafından yürütülecek olan cazibe merkezlerini destekleme programı kapsamında desteklenen “Adana Girişimcilik Merkezi” projesi ile “Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi Kimya Vadisi” güdümlü projesi için imza töreni gerçekleştirildi.
 
Adana Valiliğinde gerçekleştirilen törene, Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Remzi Özdoğan, Prof. Dr. Selahattin Serin, Prof. Dr. Selçuk Çolak, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölge Müdürü Mustafa Keskin, KOSGEB Adana İl Müdürü Mücahit Alper Karcı, Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Hamdi Soydan, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçı Birlikleri ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu ve diğer proje paydaşlarından yetkililer katıldı.
 
Vali Mahmut Demirtaş, desteklerinden dolayı Kalkınma Bakanlığı’na teşekkür ederek, Adana ekonomine ivme kazandıracak projelerin kent ve bölge açısından hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.
 
ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu ise, her iki proje ile Adana’da ilklerin gerçekleşeceğini vurgulayarak; “Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi Kimya Vadisi” projesi ülkemizde alanında kurulacak ilk Ar-Ge merkezidir. Girişimcilik Merkezi projesi ise Adana ilimizin cazibe merkezi programı kapsamında desteklenen ilk projesidir. Ayrıca merkez Türkiye’de ilk dijital ve film endüstrisini içerisinde bulunduran merkez olacaktır” dedi.
 
Projelerin bölgede işbirliği kültürünü geliştirilmesi açısından çok önemli olduğunu belirten Altunsu; “Kamu, üniversite ve özel sektörleri kapsayan bu projelerin bölge ekonomisinin ve girişimciliğin geliştirilmesine ivme kazandıracağına inanıyorum” dedi.
 
KİMYASAL MADDE ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ KİMYA VADİSİ
Prof. Dr. Selahattin Serin ve Prof. Dr. Selçuk Çolak proje ile ilgili teknik sunum gerçekleştirerek şunları söyledi;
 
Proje ile ülkemiz ve bölgemizde üretilmeyen katma değeri yüksek kimyasal maddelerin belirlenmesi, nasıl üretilebileceklerinin ve üretim teknolojisinin ortaya koyulması, üretim teknolojisi ve fizibilitesi yapılan kimyasalların girişimcilerin bilgisine sunulması hedeflenmektedir. Bunun sonucunda da ithalatın azaltılması, ihracatın arttırılmasına katkı sağlanması beklenmektedir.
 
Hâlihazırda ithal edilerek tedarik edilen 5 adet kimyasalın üretim teknolojilerinin belirlenmesi ve bunun yerli sanayi sektörü ile paylaşılması, kurulacak merkeze 10 sürekli, 2 geçici istihdam sağlanması, bölgede yer alan firmaların bünyesinde bulunan kimya ile ilgili makine ve teçhizatların etkin ve verimli kullanımına yönelik eğitimlerin verilmesi ve böylece kimya alanında yetişmiş kalifiye eleman sayısının artırılması da projenin beklenen sonuçlarıdır.
 
Çukurova Üniversitesi ve ÇKA arasında imzalanan projesinin ortakları arasında, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği bulunmaktadır. 5 milyon TL bütçeli proje bütçesinin %75’i ÇKA tarafından karşılanmaktadır.
 
ADANA GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ
Girişimcilik Merkezi projesi ile yenilikçi ve yaratıcı girişimci adaylarının kent ekonomisine katma değer sağlayan iş fikirlerini olgunlaştırabileceği bir girişimcilik merkezi yaratılması, bölgesel girişimcilik ekosisteminin zenginleştirilmesi ve kentsel ekonominin gelişimine katkı sağlanması, Adana’nın ulusal girişimcilik ekosisteminde akıllı tarım, sağlık, enerji ve imalat sanayi yazılımları, nesnelerin interneti gibi yeni nesil teknolojilerde ve grafik, animasyon, film, oyun gibi dijital yaratıcı sektörlerde girişimcilik üssü haline getirilmesini amaçlamaktadır.
 
Çukurova Üniversitesi Teknokent binası yanında yapımı tamamlanan “Kuluçka Merkezi” binası içerisinde oluşturulacak Girişimcilik Merkezi bünyesinde girişimcilerin ve işletmelerin mekansal ihtiyaçlarını giderebilecekleri ofis ve ortak çalışma alanları, etkinlik ve toplantı alanlarının yanısıra Motion Capture Studio, Digital Fablab ve MakerSpace gibi teknolojik alt yapıların kurulması ve girişimcilerin kullanımına açılması amaçlanmaktadır. Çukurova Üniversitesi ve ÇKA arasında imzalanan projenin ortakları arasında Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Seyhan Belediyesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Adana İl Müdürlüğü ve KOSGEB Adana İl Müdürlüğü bulunmaktadır. 3,5 milyon TL bütçeli projenin tamamı ÇKA tarafından desteklenmektedir.”
 
Proje sunumunun ardından Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu arasında sözleşmeler imzalandı.