VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ, İSTANBUL’DA DÜZENLENEN “23. DOĞU AKDENİZ ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI”NIN (EMITT) AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
 

 
Vali Mahmut Demirtaş, Dünyanın En Büyük Turizm Fuarlarından Biri Olan ve İstanbul’da gerçekleştirilen “23. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı”nın (EMITT) açılış törenine katıldı.
 
AÇILIŞ, YOĞUN BİR İLGİ VE KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda ve KOSGEB’in desteğini alan Türkiye Otelciler Federasyonu ile Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin iş ortaklığında düzenlenen ve yoğun bir katılımla gerçekleşen EMITT’in açılış töreninde sırasıyla; ITE Türkiye Turizm,Seyahat, Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, ITE Grup Bölge Direktörü Kemal Ülgen, TTYD Başkanı Oya Narin, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşma yaptılar. 
 
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY, “2018 YILINDA TURİST SAYISINDA REKOR KIRDIK”
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, fuarın açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi; “2018 yılında turist sayısında Türkiye rekorunu kırdık. Elde ettiğimiz turizm istatistikleri gösteriyor ki 46 milyon turist ve 29 milyon dolar gelir rakamlarına ulaştık. 2019 yılında erken rezervasyon verileri oldukça iyi görünüyor. 2023 için eski hedef 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelirdi ancak yeni hedefimiz artık 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir. Burada önemli olan 70 milyar dolarlık kısmı yakalamak. Konaklama günü ve harcaması yüksek nitelikli turiste odaklanmamız gerekiyor. Bunlarla ilgili tanıtım ve reklam çalışmalarımızı yapmaya başladık. Kişi başı gecelik geliri 66.5 dolar olarak belirledik. Bundan sonraki süreçte açıklanan ziyaretçi rakamlarıyla birlikte “kişi başı gecelik gelirlerini de” açıklayacağız. Kişi başı gelirdeki hedefimiz de 2023’e kadar yüzde 50 artırmak. Bu hedefler için Turizm geliştirme fonu seçimlerden sonra meclise gelecek ve bu fonun başına sektör profesyonelleri, yatırımcılar geçecek. Küresel rekabet ve değişen iş yapma biçimleri yeni bir yasayı mecbur kıldı. Yeni yasanın ilk aşaması bitti ve taslağımız hazır. Şimdi ikinci aşamaya geçtik. Sektör dernekleri ile yasayı tartışıp yaz başlamadan meclise sunacağız.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşmasının sonunda, TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender‘e plaket verdi.
 
VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ, “TURİZM DOSTLARIMIZI VE TÜM TUR OPERATÖRLERİNİ, ADANA’YI KEŞFETMEYE ÇAĞIRIYORUM”
 
İstanbul’daki EMITT açılış törenine katılan Vali Mahmut Demirtaş ise açıklamasında, hayli yoğun ilgi gören ve çok geniş bir katılımla gerçekleştirilen fuar vesilesiyle tüm turizm dostları ile yerli ve yabancı tur operatörlerini, Adana’nın sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri keşfetmek üzere 3. Hall B610 numaralı standa davet etti. Vali Demirtaş, fuarın Adana’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını da temenni etti.
 
EMITT FUARI DÖRT GÜN SÜRECEK
 
Dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olan EMITT, bu yıl 90 ülkeden katılımcı ve 60 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor. TravelShop Turkey iş birliği ile gerçekleşen “davetli tur operatörü” programına Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika dahil 100’den fazla ülkeden 800 tur operatörü katılım gösterecek. 31 Ocak- 3 Şubat tarihleri arasında sürecek olan EMITT’te, ilk iki gün turizm profesyonelleri, üçüncü ve dördüncü gün ise tatil tüketicileri ağırlanacak. Tatil tüketicileri fuarda seçtikleri destinasyonları inceleyebilecek ve bütçelerine uygun tatil rotalarına, “erken rezervasyon” kampanyalarının sunduğu cazip fiyatlarla ulaşma imkanına sahip olabilecek.