"İSLAM ÜLKELERİ SAĞLIK TURİZMİ 4. ÇALIŞTAYI" VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ'IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
 
Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu'nca, Adana Sağlık Turizmi Derneği'nin ev sahipliğinde Adana Ticaret Odası işbirliğiyle düzenlenen "İslam Ülkeleri Sağlık Turizmi 4. Çalıştayı" Vali Mahmut Demirtaş'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Hilton-SA Oteli’nde başlayan ve 5 Kasım'a kadar sürecek olan Çalıştaya Vali Mahmut Demirtaş'ın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Tevfik Yazan, Adana Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Halis Bayrak, oda başkanları, doktorlar,  akademisyenler, sivil toplum ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yurt içinde ve dışında faaliyet gösteren turizm acentesi temsilcileri katıldı.
 
Vali Mahmut Demirtaş, çalıştayda yaptığı konuşmada sektörün tüm katılımcılarına teşekkür ederek, dünyada her şeyin değiştiğine ancak insanların sağlığa ulaşma ihtiyaçlarının asla değişmediğine dikkat çekti.
 
Vali Demirtaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
 
"Adana Sağlık Turizmi Derneği tarafından organize edilen, İslam Ülkeleri Sağlık Turizmi ve 4. Olağan Çalıştayına hoş geldiniz diyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Sağlık, genel anlamıyla sosyal, ruhsal ve bedensel olarak iyi olma hali olarak tanımlanmaktadır. Hayatta sağlıklı düşünebilen, hareket edebilen, ihtiyaçlarını giderebilen ve en önemlisi bunların kıymetini bilen insandan daha şanslı biri yoktur.
Zaman içerisinde tıpta yeni uzmanlık alanları oluştu, farklı tedavi yöntemleri keşfedildi. Teknoloji ise tıbbın her noktasında vazgeçilmez bir unsur olarak yerini aldı. Asırlardır çok şey değişti, ama insanların sağlık arayışları asla değişmedi. Eskiden at üstünde, kağnılarla bir beldeden, başka bir beldeye yapılan sıhhat bulma çabası; bugün kıtalararası uçak yolculukları ile sağlığa kavuşma arzusuna dönüştü.
 
Sağlık turizmi adı verilen bu arayışlar, dünyada ve ülkemizde son yıllarda hızla yükselen bir organizasyon olup, çok önemli bir alternatif turizm çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık turizminin ortaya çıkma sebeplerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:
Ülkesinde yüksek teknolojili sağlık hizmetleri ve profesyonel insan kaynaklarının azlığı veya yokluğu, çok daha kaliteli sağlık hizmeti alma isteği, kronik hastaların, yaşlıların ve engellilerin başka ortamlara gitme ve tedavi olma istekleri, sağlık hizmetlerinin kendi ülkelerinde pahalı olması ve en önemlisi kişinin hayata tutunma ve yaşama isteği, ülkeler arası sağlık turizminin ortaya çıkmasının temel nedenleridir.
 
Ülkemizde son yıllarda sağlık alanında yaşanan güzel gelişmeler, sağlıkta yaşanan değişim ve dönüşüm, ülkemizin özellikle Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde bir çekim merkezine dönüşmesine neden olmuştur. Özel sektöre ait sağlık yatırımları, ülke genelinde açılan Entegre Sağlık Kampüsleri ve Şehir Hastaneleri ile sağlıkta devrim niteliğinde adımlar atılmıştır.
Atılan bu ciddi adımlardan ilimiz de payını almıştır. Bu kapsamda özel teşebbüsse ait sağlık yatırımları ve geçtiğimiz ay içerisinde hizmet vermeye başlayan Adana Şehir Hastanesi bu zincirin son halkasıdır. Adana Özel Sağlık Kurumları ve Devlet Hastanelerimizle, bölge ve komşu ülkelere yakın stratejik konumunu en iyi şekilde değerlendirecek ve ilimizin sağlık turizmi potansiyelini katlayacaktır.
 
Ayrıca 6 Kasım’dan itibaren, Katar’ın başkenti Doha ile Adana arasında Katar Havayolları tarafından direkt uçuşlara başlanacak. Böylelikle Doha-Adana arasında bir kardeşlik ve turizm köprüsü kuracağız. İnanıyorum ki, gerçekleştirilecek bu uçuşlarla Adana’nın hem ekonomisine hem de sağlık turizmine önemli katkılar sağlayacağız.
 
Sağlık hizmetlerinin her yönüyle ele alınacağı, İslam Ülkeleri Sağlık Turizmi ve 4. Olağan Çalıştayının verimli geçmesini, alınacak kararların şehrimize, memleketimize ve insanımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu tarz çalıştayların ilimizde artmasını temenni ediyorum.   
 
Bu vesile ile organizasyonun gerçekleşmesinde başta Adana Sağlık Turizmi Derneği olmak üzere Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonuna ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum."
 
İslam Ülkeleri Sağlık Turizmi 4. Çalıştayı" yapılan konuşmaların ardından, doktorlar, akademisyenler ve turizm sektörü temsilcilerinin görüş ve önerilerini dile getirmesi ve gerçekleştirilen sunumlarla sürdü.