T.C.
ADANA VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 
Havaya ve Çevreye Ateş Açılmasının Yasaklanması ile İlgili Basın Bülteni
Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Ülkemiz genelinde düğün, nişan, sünnet, asker uğurlaması, spor müsabakası, bayram kutlaması, eğlence ve benzeri gibi organizasyonlar sırasında ateşli silahlarla havaya ve çevreye ateş açılması nedeniyle, yaralama ve ölüm olaylarının meydana geldiği görülmektedir. Bazı organizasyonlarda kamu görevlileri tarafından da ateşli silah ile havaya ateş açıldığı, havaya açılan ateş sonucu vatandaşlarımızdan yaralananların olduğuna dair sosyal medyada paylaşımların yer aldığı, basın yayın organlarında buna benzer haberlerin yayınlandığı görülmektedir.
  Valiliğimizce kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeninin sağlanması bağlamında havaya ve çevreye ateş açılmasının önlenmesi bu çerçevede yaralama ve ölüm gibi istenmeyen olaylara meydan verilmemesine yönelik tedbirlerin alınması büyük önem arz etmektedir.
 
Bu bağlamda; ilimiz sınırları dâhilinde kamu düzenini korunmaya, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik yapılacak çalışmalarda, düğün, nişan, sünnet, asker uğurlaması, spor müsabakası, bayram kutlaması, eğlence ve benzeri etkinliklerde ateşli silahlarla havaya ve çevreye ateş açan kişilere cezai işlem tesis edilebilmesi için, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11’ nci maddesine göre hazırlanan Valilik Kararı yürürlüğe girmiştir.