ADANA’DA KUTLU DOĞUM HAFTASI KAPSAMINDA ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ
 
Adana İl Müftülüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.
 
Menderes Spor Salonu’nda düzenlenen kutlama programına Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Vali Yardımcısı Kadir Okatan, İl Müftüsü Hasan Çınar, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
 
İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okunması ile sinevizyon gösteriminin ardından başlayan programda konuşan İl Müftüsü Hasan Çınar, bu yıl kutlanmakta olan “Kutlu Doğum Haftası”nın ana teması Diyanet İşleri Başkanlığı’nca “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olduğunu dile getirdi.
 
İl Müftüsü Hasan Çınar, hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan “Kutlu Doğum” etkinliklerine tüm vatandaşları davet etti.
 
Kutlama programında bir konuşma yapan Vali Mahmut Demirtaş ise, “Âlemlere rahmet olarak gönderilen hikmet yüklü sevgili Peygamberimizin, varlık âlemini şereflendirdiği, insanlığı hakikatin ışığı ile aydınlattığı Kutlu Doğumun, 1446'ncı sene-i devriyesine ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu vesileyle Peygamber efendimizin Ehl-i Beyt'ini ve Ashabını da hürmetle yâd ediyorum. Tüm misafirlerimizi de en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.
 
Vali Demirtaş, bir kutlu doğuma daha kavuştukları için Allah’a hamd ettiklerini vurgulayarak, “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in kutlu doğumunun, tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk ve adalet getirmesini diliyorum. Resulü Ekrem Efendimiz, risaleti ile varlığa anlam, zamana ruh katmıştır. Kabuğu zift bağlamış yürekleri eritmiş, taş kalpleri yumuşatmıştır. Nuru, insanlığı aydınlatmıştır. Çöle dönmüş gönüllere, bir çağlayan gibi akmıştır. Bizler; paylaşmayı, ahlaklı ve erdemli olmayı, hoşgörünün en mükemmelini, insana saygının en yücesini, şefkat ve merhametin sınır tanımayan boyutunu, adaletin en güzel tatbikatını, kısacası her şeyin en güzelini o rahmet Peygamberinden öğrendik” diye konuştu.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 2017 Kutlu Doğum Haftası’nın temasını, “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olarak belirlemiş olduğunu hatırlatan Vali Demirtaş, “Günümüz dünyasında, insanlığın en fazla ihtiyaç duyduğu güven duygusunun, çeşitli etkinliklerle işlenecek olması, büyük önem arz etmektedir. Kıymetli kardeşlerim, bugün dünya genelinde insanlığın bir güven bunalımı yaşadığı aşikârdır. Yaşanan savaşlar, hız kesmeyen terör ve şiddet olayları, insanları her geçen gün yeni güvenlik tedbirleri almaya sevk etmektedir. Ancak alınan teknolojik tedbirler, her derde deva olamamakta, masum ve mazlumların gözyaşları dinmemektedir. Resulü Ekrem Efendimiz, tüm hayatı boyunca mazlumun yanında durmuş, zalimin karşısında olmuştur. Mazlumun yanında dururken, onun diğer vasıflarına bakmamış, aynı şekilde zalime karşı çıkarken de kim olduğunu, ne olduğunu dikkate almamıştır. İslam Dünyası olarak kardeşin kardeşi öldürdüğü, paramparça bir tabloyla karşı karşıyayız. Suriye, Irak, Filistin, Myanmar, Türkistan başta olmak üzere, pek çok yerde, on milyonlarca Müslüman muhacir durumuna düşürüldü. Bizler de Ensar olarak ilimize gelen muhacir kardeşlerimize her türlü yardımı yapıyor, her türlü kolaylığı gösteriyoruz. Birlikte yaşama ahlakına sıkı sıkıya sarılarak, tüm imkânlarımızı seferber ediyor, kapılarımızı ve yüreğimizi açık tutuyoruz” şeklinde konuştu.
 
Vali Demirtaş konuşmasının devamını ise şu şekilde tamamladı;
 
“Değerli kardeşlerim, bizler güven timsali bir Peygamberin ümmetiyiz. Sevgili Peygamberimiz, yaşadığı toplumda örnek bir kişi olarak gösterilmiş ve kendisine Muhammed’ül Emin denilmiştir. Emin sıfatı, O’na inanmayanların dahi ittifak ettiği bir sıfattır. Burada biz Müslümanlar için bir ölçü vardır. Müslüman, elinden ve dilinden insanların güvende olduğu, emin olduğu kimsedir. Peygamber Efendimiz, her şeyden önce, Emin bir Baba, Güvenilir bir Eş, Hayırlı bir Komşu ve Adil bir Devlet Adamı olduğunu asla unutmamalıyız. O’nu örnek alacağız ve statülerimizi, rollerimizi Efendimizin ahlaki çizgisiyle bütünleştireceğiz. 
 
Bize düşen görev, Allah’ın ipine sımsıkı sarılarak, Peygamberimizin rehberliğinden asla sapmadan ümmetin birliği, beraberliği, kardeşliği için daha çok çalışmak, daha çok mücadele etmektir. Peygamberimizin birlikte yaşama ahlakını özümseyerek, çevremize anlatmalı ve bu şekilde misyonumuzu devam ettirmeliyiz. İnsanlara hangi inançtan olursa olsun, sırf insan olduğu için değer vermeliyiz.
 
Kıymetli misafirler, Hazreti Peygamber sevgisinin, Hazreti Nebi’nin tebliğ ettiği dine bağlılığın, onun kitabına hürmetin böylesine büyük olduğu bir milletin mensubu olmaktan ancak iftihar ederiz, şeref duyarız. Bu duygularla Kutlu Doğum Haftası’nın, Müslümanların gönlünde kardeşlik ve güven coşkusunun, yeniden filizlenmesine vesile olmasını, yüce Rabbimizden niyaz ediyor, sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nde bir konuşma yaptığı kutlama program, Kur’an-ı Kerim ve duaların okunması, “Hz. Peygamber” konulu konuşmaların yapılması ve ilahilerin okunması ile son bulurken, etkinliğe katılan tüm konuklara gül dağıtıldı.