T.C.
ADANA VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 
BASIN BÜLTENİ
 
Adana Kamu hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nin Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Hastanesinde Meydana Gelen Yangına İlişkin;
 
09.07.2017 tarihinde Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde meydana gelen yangına ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.
 
Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi 6. Erkek Servisinde saat 19.10 sularında hastane personeli tarafından bir odadan duman çıktığı fark edilmiş bunun üzerine “Hastane Afet Planı” kapsamında hastaların ivedi bir şekilde tahliyesi gerçekleştirilirken yangına müdahaleye başlanmıştır.
 
İtfaiyeye ivedi olarak ihbarda bulunulmuş, itfaiye ekipleri 5 dakika içerisinde hastanemize intikal ederek müdahaleye başlamış ve kısa zaman içerisinde yangın itfaiye tarafından söndürülmüştür.
 
Yangının söndürülmesinden hemen sonra hastane binamızda ve hastalarımız ile ilgili yapılan inceleme neticesinde “bipolar bozukluk” tanısıyla 07.07.2017 tarihinde hastaneye yatırılmış olan K.K isimli Erkek hasta, yangının çıktığının düşünüldüğü 6. Erkek Servisindeki bir odada, hayatını kaybetmiş şekilde bulunmuştur. İlk bulgular hastanın yangına bağlı olarak exitus olduğunu göstermekle birlikte, aynı serviste yatan 35 hasta hiçbir zarar görmeden ivedi bir şekilde tahliyesi gerçekleştirilerek farklı servislere yerleştirilmiştir.
 
Olayla ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli tahkikat, Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliği tarafından ise idari soruşturma başlatılmıştır. Konu yakından takip edilmekte olup neticesinden kamuoyuna bilgi verilecektir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
                                                                                                A D A N A  V A L İ L İ Ğ İ