CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ADANA’DA 197 YATIRIMIN TOPLU AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan,  Adana’da 681 milyon 673 bin TL’ye mal olan 197 yatırımın Toplu Açılış Töreni’ni gerçekleştirdi.
 
İstasyon Meydanında düzenlenen açılışa Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Adana Milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı, Mehmet Şükrü Erdinç, Necdet Ünüvar, Talip Küçükcan, Tamer Dağlı, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.
 
Törenin açılışında konuşan Vali Mahmut Demirtaş, “Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Bakanlarım, kıymetli misafirlerimiz, saygıdeğer Adanalı hemşerilerim, bereketli topraklara, havası gibi sıcak insanların diyarına, Adana’mıza hoş geldiniz. Sayın Cumhurbaşkanım, zat-ı alinizi şehrimizde ağırlamaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
Vali Demirtaş, Sayın Cumhurbaşkanımızı, toplu açılış programında yalnız bırakmak istemeyen, Kozanlı hemşerilerimizin içinde bulunduğu bir minibüsün yoğun yağış nedeniyle elim bir trafik kazası geçirdiğini dile getirerek, “Bu kaza da 3 kardeşimiz hayatını kaybetmiş, 30 civarında da kardeşimiz de yaralanmıştır. Hayatını kaybeden hemşerilerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum” diye konuştu.
 
Vali Mahmut Demirtaş konuşmasını şu şekilde tamamladı;
 
“Sayın Cumhurbaşkanım, Çukurova; stratejik konumu, transit ticaret yollarına yakınlığı, verimli toprakları, gelişmiş sulama imkânları ile tarihten bugüne, farklı kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış, en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Son yıllarda zat-ı alilerinizin öncülüğünde diğer illerimizde olduğu gibi, Adana’mızda da başta eğitim, ulaşım ve sağlık sektörleri olmak üzere, ihtiyaç duyulan bütün alt ve üst yapı alanlarında; Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan yatırımların birkaç katı hizmetin ilimize sunulması, toplumun her kesimi tarafından takdir ve şükranla karşılanmaktadır. Esasen bu hizmetlerin çok daha fazlasını hak eden Adanalı hemşerilerimizin hüsnü teveccühleri, hizmet azmimizi artırmaktadır.
 
Sayın Cumhurbaşkanım, ülkemizle birlikte ilimizde de hayata geçirdiğiniz hizmetler ve reformlar, tarih boyunca asla unutulmayacaktır. Devasa kamu yatırımları, vatandaşlarımızın geleceğe daha da güvenle bakmasını sağlayacaktır. Bu duygularla sözlerime son verirken, Adanalı hemşerilerimizin istifadesine sunulan bu yatırımların ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bizlere olan güveniniz ve destekleriniz için zat-ı alinize şükranlarımı arz ediyorum. Bu güzel günde bizleri yalnız bırakmayan başta zat-ı alileriniz olmak üzere, tüm konuklarımıza tekrar hoş geldiniz diyor, hepinize saygılarımı sunuyorum”
 
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da birer konuşma yaptığı açılışta, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kozan'dan açılışa gelirken 30 kişinin yaralandığı trafik kazasında, hayatını kaybeden 3 kişinin ailesine başsağlığı dileyerek sözlerine başladı.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin mücadele alanlarını sınırların dışına çıkararak  PKK, FETÖ, DAEŞ gibi terör örgütleriyle mücadele ettiklerini vurgulayarak, siyasal istikrarın bozulduğu dönemlerde tüm terör örgütlerinin sırtlan gibi çıkıp hırlamaya başladığını dile getirdi.
 
7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra birkaç aylık belirsizlikte PKK'nın çukur eylemleri, DAEŞ'in saldırılarını hatırlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, referandumun istikrar getireceğini anlattı.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Suriye ve Irak'taki mücadelenin o ülkelerin içişlerine karışmak anlamını değil, Türkiye'nin güvenliğini sağlama gayreti taşıdığını dile getirerek, Gaziantep'te bir düğüne yapılan ve 53 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Cerablus'a girildiğini söyledi.
 
Suriye'ye sınırı olmayan ülkelerin bile bölgede olduğunu belirten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Bu adam katil Esed'dir. Teröristlerin davetine ne zamandan beri icabet ediliyor? Şu an 1 milyon insanı bu katil Esed bugüne kadar öldürdü. Bu insanların günahı neydi? Senin vatandaşın be. Bunları öldürdü. Bunlar eli silahlı teröristler değildi ama bu katil Esed bunları yaptı. Bize tehditler, sınırlarımız dışından geldiği için mücadelemizi oraya taşımak zorunda kaldık. Onun için Kandil'e gittik tabi bu ülkelerde yaşayan insanlarla bin yıllık kardeşliğimizi unutmuyoruz. Adana yanı başındaki Suriye'de masumlar, kimyasal silahlarla katledilirken başını arkaya çevirip bunları görmezden gelebilir mi? Hamdolsun Türkiye kendi güvenliğini kendi sağlayacak, kendisinden yardım isteyenlere de el uzatacak güce sahiptir" dedi.
 
Türkiye tarihinde ilk defa milletin seçim zamanı geldiğinde yüz bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı gösterebileceğini anlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bunun en adil ve en demokratik yarış olduğunu ifade etti.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yeni anayasanın onaylanması halinde Cumhurbaşkanı ve Milletvekillerinin tek seferde belirleneceği seçimin 5 yılla sınırlandırılacağını da hatırlatarak, muhalefet partilerinin iddialarına da tepki gösterdi.
 
Parlamentonun yetkilerinin azalacağı, tek adam döneminin başlayacağı iddialarını yalanlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni düzenlemeyle kişisel suçlarda da meclisten alınan belli oyla yüce divana gönderebilirler beni. Hakimler savcılar kuruluna şu an parlamento üye veremez. Yeni dönemde 13 üyenin 7'sini parlamento seçecek. 4 tanesini  Cumhurbaşkanı, 2 tanesini de hükümetten Adalet Bakanı ve Müsteşar. Hani meclis feshedilmişti? Yasal düzenlemelerin tamamı meclise ait. Hani meclis yoktu? ya yalan söyleme be artık öğren bunları. Meclis hükümetin işine, hükümet meclisin işine karışmayacak. Böylece geçmişte ülkemize ağır bedelleri olan kavgaların çekişmelerin önüne geçmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.
 
"Ağzı olan konuşuyor derler" diye konuşan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "Biri çıkıp evet diyenleri İzmir'de denize dökmekten bahsediyor, öteki çıkıyor 15 Temmuz'a kontrollü darbe diyor. İşte bu kadar kontrolü kaybetmişler. Çıkar belgeleri ver yargıya. Ben gece Marmaris'ten Yeşilköy'e geliyorum, uçaklar üzerimden uçuyor. Tüm halkımla orada bütünleşiyorum ve Valimiz, 1. Ordu Komutanımız hemen toplantı yapıyor. Bana diyorlar ki az önce buradan  Kılıçdaroğlu geçti. Nereye? Nereye gittiğini bilmiyorlar, 23: 30'da falan geçmiş. Sonra öğreniyoruz ki Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine gitmiş. Hani darbe olsa tankın üzerine ilk kendinin çıkacağını söylüyordun? Orada tanklar vardı birinin üzerine çıksaydın ve resim çektirseydin, bugünün belgesi olsaydı nasıl olurdu? Bu iş yürek işi. Lafla olmuyor bu. Çıkmış televizyonlarda şunu söylüyor, 'Sayın Cumhurbaşkanı Marmaris'ten çıktığı zaman haber verseydi, o zaman gelirdim' diyor. Yahu insaf. NTV yayınında bunu söyledi. Ben 7 Ağustos Yenikapı Buluşması'nda onu davet ettim. Katılamayacağını bildirdi özel kalemime. Daha sonradan nasıl olduysa baskılara dayanamadı. Sen busun. Dürüstlük yok. Şimdi yalancının mumu yanıyor. 16 Nisan'a kadar bu mum yansın, 16 Nisan'da bu mumu milletçe söndürelim" şeklinde konuştu.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 18 maddelik değişiklik için 180 madde yalan söylediklerini anlatarak, "Kandil ne diyor, 'hayır' diyor. İmralı, 'hayır' diyor. Pensilvanya, 'hayır' diyor. Söyle bana arkadaşını, söyleyim sana kim olduğunu. Bir de sevgili Peygamberimizin güzel hadisi var. Bunlar değişimden rahatsız. Birinci köprüye, ikinci köprüye,  Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne, Marmaray'a, Avrasya Tüneli'ne, Osmangazi Köprüsü'ne hayır dediler. Biz onlara rağmen bunları yaptık. Şimdi milletimle beraber onlara rağmen inşallah 16 Nisan'da bu Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini geçirmeye var mıyız? İnşallah 16 Nisan, 1960'tan beri Türkiye'nin iliğini sömüren bu zihniyeti hak ettikleri yere, siyaset müzesine kaldırılacağı günün adıdır" dedi.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Adana'ya yaptıkları ve yapacakları yatırımları şöyle anlattı: 
 
"Adana'ya 14 yılda 33 katrilyon yatırım yaptık. 8 bin derslik, 38 sağlık tesisi, 17 bin toplu konut, 175 kilometre bölünmüş yol yapıldı. Bir de inşa ettiklerimiz var. Adana'ya bin 550 yataklı şehir hastanesi inşa ediyoruz. Ceyhan-Kozan yolu, Güney Çevre yolu inşaatları sürüyor. Adana-Mersin demir yolu, tren setleri dahil yenilendi. Bu yolu hızlı tren standartlarında yükseltiyoruz. Adana-Osmaniye hızlı tren hattını inşa ediyoruz. Böylece Adana'yı bir yandan Ankara, İstanbul, İzmir diğer yandan Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin istikametine hızlı trenle bağlıyoruz. Yıllık 15 milyon, daha sonra 30 milyon yolcu kapasiteli planlanan Çukurova bölge havalimanı maalesef elimizden olmayan sebeplerle gecikmişti ama Adana ve Mersin'e bu hizmeti gerçekleştirmekte kararlıyız. Projeyi yeniden ele aldık ve yeni bir müteahhitle sürdürüyoruz. Yatırım bedeli 681milyon olan 197 eserin toplu açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu eserler inşallah Adanamıza hayırlı olsun. Adana 16 Nisan'da daha çok yatırım ve icraat için evet demeye hazır mı?"
 
Referandumun yaklaştığını hatırlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sandıkları 'evet' oyuyla patlatmak için vatandaşlardan destek istedi.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından, protokol üyeleri ile birlikte 681 milyon 673 bin TL’ye mal olan 197 yatırımın Toplu Açılış Töreni’ni gerçekleştirdi.