VALİ DEMİRTAŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİNİN 2018-2019 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
 
Vali Mahmut Demirtaş, Çukurova Üniversitesinin 2018-2019 akademik yılı açılış törenine katıldı.
 
Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisinde düzenlenen törene Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Adana Milletvekilleri Abdullah Doğru, Ayşe Sibel Ersoy ve Ayhan Barut, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Yalçın, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, siyasi parti il başlanları, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Çukurova Üniversitesinin tanıtım filmi ile devam etti.
 
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın konuşmasının ardından bir konuşma gerçekleştiren Vali Mahmut Demirtaş; üniversitelerin, beşeri sermayeyi işleyen, ülkelerin ve toplumların yolunu, aklın ve bilimin ışığıyla aydınlatan; bilginin ve bilimin üretilip paylaşıldığı müstesna kurumlar olduğunu belirtti.
 
 
Artık Yeni Hedefler Belirlemeli ve O İstikamette Yürümeliyiz
 
 
Tüm bunların yanı sıra bir şehrin sosyal ve kültürel ortamının, ekonomisinin can damarlarından biri olan üniversitelerin; ortak aklın, birlikte yaşama ve çalışma kültürünün de odak noktası olduğunu dile getiren Vali Demirtraş, ‘’Askeri ve ekonomik müdahalelerin dahi sosyal medya üzerinden yapıldığı günümüzde, artık yeni hedefler belirlemeli ve o istikamette yürümeliyiz. Malumunuz bu hareketin ilk işaret fişeği, 24 Haziran seçimlerinin ardından ülkemizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişi ile atılmıştır. Oluşturulan yeni sistemle, milletimizin önüne koyduğu hedeflerin hayata geçirilmesinde en büyük görevlerden biri de hiç kuşkusuz üniversitelerimize düşmektedir.’’ dedi.
 
‘’Bu meyanda sizlerden temel beklentimiz, bilgi temelli ve yenilikçi araştırmalara ağırlık vermeniz ve nihayetinde toplumsal faydaya, milletimizin refahına ve yüksek menfaatlerine hizmet etmenizdir.’’ diyen Vali Demirtaş,  bu amaçla, Adana özelinde ülkemizin ve milletimizin vizyon projelerine katkı sağlayacak çalışmalarda üniversitelere gereken desteği vermeyi sürdüreceklerini dile getirdi.
 
 
-Bizler Her Zorluğun Üstesinden El Ele Vererek Gelecek Güçteyiz-
 
 
Tarihte birçok badire ile karşılaşmış ve badirelerin üstesinden birlik ve beraberlik şuuruyla gelmeyi başarmış bir milletin mensupları olduklarını ifade eden Vali Demirtaş, ‘’Yüz yıl önce varlığımıza kast etmek isteyenleri, İstiklal Harbi’yle geldikleri yerlere gönderen asil milletimiz, 15 Temmuz’da da hainlere gereken cevabı vermiştir. 15 Temmuz Destanı’nı yazan şanlı milletimizin, darbe ve iç savaş tehdidini bertaraf etmesinin ardından içimizdeki hainlerle istediğini başaramayan küresel güçlerin sergilediği son oyun ise, ekonomik manipülasyondur. Bizler her zorluğun üstesinden el ele vererek gelecek güçteyiz. Bu kritik süreçte, her bir vatan evladının üzerine düşen en önemli görev, milletimizin sergilediği birlik ve beraberlik istikametinde davranmak ve safını milletimizin safında tutmaktır.’’ şeklinde konuştu.
 
 
-Kamu – Üniversite – Sanayi İş Birliğine Azami Özen Gösterilmelidir-
 
Çukurova Üniversitesinin son dönemde elde ettiği başarıların ve akademik birikimin, toplumumuza ve insanlığa hizmet sorumluluğunu kalite temelinde daha da artırdığını belirten Vali Demirtaş,  ‘’Bu başarılar üniversitemizi yeni hedeflere yöneltmeli, pozitif değişimler yaratmalıdır. Bununla birlikte dünyanın ve ülkemizin üniversiteleri arasındaki konumunu yükseklere taşıma ideali yönündeki çalışmalar da hız kesmeden sürdürülmelidir. Ayrıca kamu – üniversite – sanayi işbirliğine azami özen gösterilmelidir. Güneyin sanayi şehri olan Adana’nın bu alanda ilimiz ekonomisine daha yüksek katma değer sağlamasının bu işbirliğinden geçtiği unutulmamalıdır.’’ dedi.
 
Öte yandan akademisyenlerin kendilerini kentten soyutlamamaları gerektiğine vurgu yapan Vali Demirtaş, ‘’Zira sizlerin bu kentte yaşayan her kesimle ilişkilerini güçlendirmesi; kentin üniversiteye, üniversitenin de kente olan katkısını artıracaktır.’’ dedi.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, "Memleketi ilim, irfan, ekonomi ve bayındırlık alanlarında da yükseltmek, milletimizin her hususta çok verimli olan kabiliyetlerini geliştirmek, gelecek nesillere sağlam, değişmez ve olumlu bir karakter vermek lazımdır." diyerek bizlere ve değerli hocalarımıza fevkalade önemli bir vazife tevdi ettiğini hatırlatan Vali Demirtaş konuşmasında, ‘’’Bu bilinçle, siz gençlerimizin milli ve manevi değerlerimize her koşulda sahip çıkan; ülkemizin huzuru, refahı ve kalkınması için gece gündüz demeden çalışan ve en önemlisi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetişmeniz için devletimizin tüm imkanlarını, her daim seferber edeceğimizi bilmenizi istiyorum.’’ ifadelerine yer verdi.
 
Tören daha sonra müzik dinletisi ve devamında İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ergen’in ‘’Girişimcilik ve İnovasyon, Silikon Vadisi Tarihi ve Sart-Up Ekonomisi’’ konu başlıklı açılış dersi ile devam etti.
 
Törenin ardından Vali Mahmut Demirtaş öğrencilerle birlikte yemekhanede yemek yedi.