ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI MÜEZZİNOĞLU, ÇALIŞMA HAYATINA YÖNELİK UYGULAMAYA KONULAN YENİ TEŞVİKLER VE MUHTELİF SORUNLAR"  KONULU TOPLANTIYA KATILARAK İŞ ADAMLARIYLA BULUŞTU
 
Adana'daki temasları kapsamında ilk olarak  Adana Valiliğini ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, daha sonra  Adana Sanayi Odası’ndaki (ADASO) "Çalışma Hayatına Yönelik Uygulamaya Konulan Yeni Teşvikler ve Muhtelif Sorunlar" konulu toplantıya katılarak iş adamlarıyla buluştu.
 
Toplantının açış konuşmasını yapan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, hükumetin ekonomik reformları nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na teşekkür edip kentteki 15 bin yeni istihdam hedefini tutturmak için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti.
 
Vali Mahmut Demirtaş ise, konuşmasında “Sayın Bakanım, Sayın Milletvekillerim, sivil toplum kuruluşlarımızın değerli yöneticileri, kıymetli işadamlarımız, değerli basın mensupları, Adana sivil toplum kuruluşlarımızın öncülüğünde düzenlenen programa, katılımlarıyla bizleri onurlandıran Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.
 
Adana’nın verimli toprakları, transit ticaret yollarına yakınlığı gibi artılarıyla yüzyıllar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını hatırlatan Vali Demirtaş, “Adana, Anadolu'nun en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Cumhuriyet'ten sonra özellikle tarıma dayalı sanayinin gelişimi ile birlikte bir çekim alanı oluşturmayı başarmış, güneyin en gözde tarım, sanayi ve ticaret şehri haline gelmiştir. Sayın Bakanım, kıymetli konuklar, son yıllarda ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar, terör olayları, 15 Temmuz darbe girişimi ve akabinde ekonomimizi hedef alan saldırılar karşısında, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimizin ve milletimizin göstermiş olduğu dayanışma ruhu sayesinde bütün planlar boşa çıkartılmıştır. Ortadoğu'daki iç karışıklıklar ve uluslararası finansal krizler nedeniyle zor bir dönemden geçiyoruz. Ekonomik anlamda yaşatılmak istenen krizler, devletimizin üretime yönelik yeni teşvik paketleri ve istihdam politikaları sayesinde bertaraf edilmektedir. Bizler de Adana Valiliği olarak, şehrimize yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı girişimcilere, yol gösterme ve destek olma noktasında tüm birimlerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
 
Vali Demirtaş, sosyal ve ekonomik politikaların sacayağını oluşturan istihdam konusuna da gereken hassasiyeti gösterdiklerini söyleyerek yaptığı konuşmasının devamında ise, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve zat-ı alinizin koordinesinde başlatılan "Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği" projesi kapsamında, ilimizde en az % 5 istihdam artışı sözü verilmiştir. Bu kapsamda işsizlikle mücadele ve istihdamı artırma hedefi doğrultusunda Adanalı sanayici ve işadamlarımızla çeşitli platformlarda bir araya gelerek, projenin önemi vurgulanmıştır. Hükümetimizin istihdam ile ilgili politikalarını yakından takip ediyoruz. Sağlanan istihdam neticesinde elde edilen katma değerin, ülkemize ve bu şehrin insanına refah ve huzur olarak döneceğinin bilincindeyiz. Sayın Bakanım, İlimizde bulunan 39.428 faal işyerinde 321.723 kişi çalışmaktadır. Projenin başladığı tarihten itibaren bugüne kadar ise toplam 12.079 kişi artı istihdam sağlanmıştır. Hükümetimizin teşvik ve destekleri doğrultusunda, üretim kapasitesinin arttırılması, Adana'nın yeni yatırımlarla buluşması ve işsizliğin azaltılması en önemli önceliğimizdir. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesi için çok çalışmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bunun için üzerimize düşen görevi ve yapmamız gereken fedakârlıkların bilincindeyiz. İnancım odur ki, bu seferberliğe tüm taraflar omuz verecek ve birbiriyle yarış halinde Adana olarak, verdiğimiz istihdam taahhüdünü, fazlasıyla yerine getireceğimize inanıyorum. Bu vesile ile sivil toplum kuruluşlarımızın tertiplediği bu etkinlikte, bizleri yalnız bırakmayan Sayın Bakanımıza tekrar hoş geldiniz diyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da, bu yıl içinde kıdem tazminatıyla ilgili reformun gerçekleştirileceğini söyledi.
 
İSTİHDAM ARTIYOR
 
İş dünyası temsilcilerine seslenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, Türkiye'nin 2016'da büyük sorunlarla karşılaştığını, terörle birlikte 15 Temmuz'da darbe girişimini atlattığını belirtti.
 
Başlatılan 'Milli İstihdam Seferberliği'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "Bu yıl 1 Ocak ile 3 Mart tarihleri arasında 264 bin 630 yeni istihdam sağladık. Burada kadınların istihdam oranı yüzde 32 oldu. Geçen yılın Ocak ve Şubat dönemine göre istihdamdaki artış oranı yüzde 50 oldu" dedi.
 
KAYIT DIŞI 60 MİLYAR LİRA
 
Türkiye'nin kayıt dışı ekonomiyle de mücadele ettiğini vurgulayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "Aslında güven ve istikrar kelimesi çok önemli. Güven ve istikrar varsa bir yerde başarı gelir. 2002'den bu yana ekonomide kayıt dışılığı yüzde 54'lerden yüzde 33'e indirdik, ama üçte bir daha kayıt dışı var. Bu çok büyük bir rakam. 1 puanlık kayıt dışılığın ülkeye maliyeti 1.9 milyar. Kayıt dışılığı yüzde 30 kabul etsek, 60 milyar liralık bir kayıt dışında kaybımız var. Bu 60 milyar lira bir başkasının cebinde kalarak onun rekabet gücünü artırırken, sanayicilerin rekabet dinamiklerini zayıflatıyor" diye konuştu.
 
KIDEM TAZMİNATINDA REFORM AÇIKLAMASI
 
Türkiye'de çok tartışılan kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili de konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, şunları kaydetti: 
 
"Aslında işçinin hakkı, 10 yıl, 20 yıl sonra işverenin cebinde olmamalı. Yani 10 yıl ve 20 yıl sonrasının koşullarını kimse bilemez. Bugün çok iyi olan bir işverenimiz, yarın zor durumda olabilir.  Kocaeli'nde böyle bir konu oldu. Üstelik o işyerinde sendika var. İşveren, işler bozulunca 'Kıdem tazminatını ödeyecek durumum yok' dedi. İşçiler de bize kıdem tazminatıyla ilgili geliyor. Kıdem tazminatı, hakkaniyetli, sürdürülebilir, güvenilir olmalı ve tarafların cebinde olmamalı. Onun gücü, onun yasayla verilen fonda veya yeni yapılacak yapıda olmalı. Bu yıl çalışma hayatının en önemli reformlarından birini kıdem tazminatıyla sağlayacağız. Başardığımızda çalışanla çalıştıran arasında hukuk birbirine güvene dayalı olmalı. 'O beni, ben onu istismar ediyorum' değil, herkes daha iyinin, başarının peşinde olmalı. Sağ ve sol ayak nasıl sağlıklı gidiyorsa, işçi ve işveren arasındaki hukuk da bu kadar hakkaniyetli olmalı. Bize de düşen bu arada iyi hakemlik yapmak, güçlü, adil hakemlik yapabilmek. İnşallah bunu da yapma gayreti içerisinde olacağız."
 
Konuşmaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, basına kapalı süren toplantıda iş adamlarının problemlerini dinledi.
 
Düzenlenen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun yanı sıra Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Oda Temsilcileri, iş adamları ve davetliler katıldı.