AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ SAYIN ÖMER ÇELİK İLE VALİ DEMİRTAŞ, BAYRAM NAMAZINI SABANCI MERKEZ CAMİİ’DE KILDI
 
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik, bayram namazını Vali Mahmut Demirtaş ve Ak Parti İl Başkanı Fikret Yeni’nin de katılımıyla Sabancı Merkez Camii’nde kıldı.
 
 
ÜLKEMİZİN HUZUR VE GÜVENLİĞİ İÇİN GÖREV YAPAN TÜM GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM
 
Bayram namazının ardından Vali Demirtaş ile birlikte vatandaşlarla bayramlaşan ve çocuklara lokum dağıtan AB Bakanı Sayın Çelik, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Bayramları huzur ve güven içinde geçirmemizi sağlayan ve şu anda da görev yapan güvenlik güçlerimize, Silahlı Kuvvetlerimize, jandarmamıza, kahraman emniyet teşkilatına teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca şehit annelerinin, babalarının, eşlerinin, çocuklarının ve gazilerimizin bayramını kutluyorum. İnşallah bundan sonrasında her bayram daha ileriye giden, daha huzurla ve güvenle eda edeceğimiz zamanlar yaşayalım” dedi.
 
 
MÜSLÜMAN DÜNYASININ DUALARI, BU BAYRAMDA ÖZELLİKLE ARAKAN'DAKİ MÜSLÜMANLARLA BERABER
 
Müslüman dünyasının dualarının, bu bayramda özellikle Arakan'daki Müslümanlarla beraber olduğunu dile getirdi. Bakan Çelik açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “İnsanlığın gözünün önünde, bütün uyarılara rağmen, bütün çağrılara rağmen orada yavaşlatılmış bir soykırım uygulanıyor. Orada, elinde hiçbir şekilde silahı olmayan, teröre bulaşmayan masum insanlar, sadece Müslüman oldukları için ve Arakan'da yaşadıkları için, Budist rahiplerle iş birliği yapan çeteler ve maalesef resmi askeri unsurlar tarafından bir katliama tabi tutuluyorlar. Bu zulümden kaçmaya çalışanlar Bangladeş tarafına geçmeye çalışıyor ancak küçücük çocuklar nehirlerde boğularak hayatlarını kaybediyorlar. Dünyanın Suriye faciasını gördükten sonra Myanmar faciasına daha duyarlı olmasını beklerdik. Maalesef bu duyarlılığı şu ana kadar göremiyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantıya çağırıldı ama Cumhurbaşkanımız ve Türkiye'nin gayreti dışında güçlü bir gayret yok.”
 
 
BÜTÜN İSLAM ALEMİNİN BAYRAMINI KUTLUYORUM
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili gece geç saatlere kadar çabaladığını aktaran Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Suudi Arabistan Kralı ve Azerbaycan Devlet Başkanı'yla konuyla ilgili telefonda görüştü. Bilhassa bu bayramda dualarımız, kalbimiz, gönlümüz, bütün milletimizle ve devletimizin bütün imkanlarıyla Arakanlı Müslümanlarla beraberdir. İnşallah önümüzdeki bayram, Arakanlı Müslümanların başına gelenlerin geride bırakıldığı bir döneme gireriz. Bütün İslam aleminin bayramını kutluyorum. İnşallah zulümden arınmış, katliamlardan arınmış bir bölgeye ve dünyaya kavuşma dileklerimiz gerçekleşir” ifadelerini kullandı.