ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI MÜEZZİNOĞLU, BALKANLI SOYDAŞLARLA BULUŞTU
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, beraberinde Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ve kamu kuruluşu temsilcileri ile birlikte Adana'da Balkanlı Soydaşlarla Buluşma yemeğine katıldı.
 
Divan Otel'de gerçekleşen toplantının açılışında konuşan  Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükrebin Duygun, dernek faaliyetleri hakkında bilgiler verip Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na teşekkür etti.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ise konuşmasında, Balkanlar'ın zorlu bir dönemden geçtiğini fakat Türkiye Cumhuriyeti'ne başlarını yaslayarak, Balkanların zorluklarını atlattıklarını söyledi.
 
15 TEMMUZ'DA 249 ŞEHİDİMİZ OLDU
15 Temmuz hain darbe girişiminde Balkanlı bir şehidin de olduğunu söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "15 Temmuz darbe girişimi yaşadık. Milletimiz adına karanlık bir geceydi. Ama ertesi sabaha yine umutla güvenle ve birlikte büyük hedeflere yürüyecek şekilde devam ettik. 249 şehidimiz oldu. Balkanlı Mustafa Canbaz kardeşimizde şehit oldu. Kendisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değildi. Dünya vatandaşıydı. Ama bu kardeşimiz Türk milletinin kaderine canını verebilecek güzel bir örnek" dedi.
 
BİRLİK VE BERABERLİK OLMAYI BAŞARAMIYORUZ
Balkanlılar arasından vatan haini çıkmayacağını kaydeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "Balkanların insanları için 3 şey söylerim her zaman. Balkanların insanı merhametli, mütevazi, mert ve cesurdur hain çıkmaz. Millete bedel ödeten çıkmaz. Sadece birlik ve beraberlik olmayı biraz başaramıyoruz. Bu kadar bedel ödedikten sonra en çok sarılmamız gereken değerlerimize sahip çıkarken birlik ve beraberliğimiz olmalı. Basit nedenlerle ayrılmamalıyız. Farklılıklarımız, zenginliklerimizdir" diye konuştu.
 
AYLIK 53 TL KARŞILIĞINDA TÜRKİYE'DEN SAĞLIK HİZMETİ ALINACAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, artık sosyal sağlık güvencesi olmayan kişilerin aylık 53 TL karşılığında sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini belirterek, bu hizmeti Balkanlar içinde getirdiklerini kaydetti.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'nın geçtiğimiz günlerde bu proje izninden çıktı. Genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalan tüm vatandaşlarımıza aylık 53 TL ödeyerek, genel sağlık kapsamı içine girecekler. Bunun içine soydaşlarımızı da koyduk. Artık isteyen soydaşlarımız 53 TL karşılığında genel sağlık sigortası primi ödeyerek Türkiye'de her türlü sağlık hizmetini alabilecekler" ifadelerini kullandı.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu katıldığı yemekte, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden sınıf arkadaşı Recep Ersin ile karşılaşıp üniversite yılları hakkında konuştu. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu ve arkadaşı Ersin üniversite yıllarında ki günlüklerini okudu.
 
Balkanlı soydaşlarla buluşma yemeği daha sonra soru cevap ile sona ermesinin ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, Baklalıspor’un gecesine katıldı. Gecede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu’na üzerinde adının yazılı olduğu 01 numaralı Baklalıspor’un forması hediye edildi.
 
Adana’daki programını tamamlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu daha sonra Adana Havalimanı’na geçti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, burada kendisini uğurlayan Vali Mahmut Demirtaş’a, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’a ve kamu kuruluşu temsilcileri ile teşekkür ederek, kentten ayrıldı.