BAKAN PAKDEMİRLİ VE VALİ DEMİRTAŞ FİDANLARI TOPRAKLA BULUŞTURDU
 
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Vali Mahmut Demirtaş, Sarıçam ilçesindeki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde fidan dikme etkinliğine katıldı.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili  Jülide Sarıeroğlu ile Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı, Abdullah Doğru ve Ahmet Zenbilci ile çok sayıda öğrencinin katıldığı etkinlikte Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler okul bahçesinde defne fidanlarını toprakla buluşturdular ve fidanlara can suyunu verdiler.
 
Burada öğrencilere hitaben kısa bir konuşma gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli; ülkemizin 2023 hedefleriyle 7 milyar fidanı toprakla buluşturacaklarını ve dünyada yaşayan her insan için bir fidan dikeceklerini belirtti.
 
Ülkeyi gençlere emanet edeceklerini kaydeden Bakan Pakdemirli, "Sizler bizim fidanlarımızsınız. 6 Kasım'da 'Fidanlar Fidanlarla Büyüyor' diye kampanyamız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşliğinde tüm Türkiye'deki okullarda aynı anda fidan dikimi yapacağız. Türkiye'deki orman varlığımızı arttırmamız lazım."  dedi.
 
İki gün önce Milli Eğitim Bakanı ile toplantı yaptıklarını belirten Bakan Pakdemirli, "Tarım liselerinin tekrar hayata geçirilip iyi ve prestijli hale getirilmesi gerekiyor. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı da benimle hemfikir." şeklinde konuştu.
 
Tarım liselerinde okuyanlara ve ziraat mühendisi olanlara da bir burs programı başlatmak için hem Milli Eğitim Bakanı ile hem de Yükseköğretim Kurulu ile görüşme halinde olduklarını kaydeden Bakan Pakdemirli konuşmasının devamında, "Tarım gelecekte en önemli, stratejik sektör, hatta savunmadan daha önemli olacağını düşünüyoruz. Dünyamızda 7 milyar civarında insan yaşıyor. Yarın 9 milyar insan yaşayacak. Yüzde 50 daha fazla gıda üretmemiz gerekiyor. Bir yandan da köyden kente göçle mücadele etmemiz gerekiyor. Bu hedef zor bir hedef. Devlet olarak bizim uğraşmamız gereken, ama asıl zorluğu da sizlerin sırtınızda olan. Çünkü sizler bunu daha çok yaşayacaksınız. 2030'lu, 2040'lı, 2050'li yılları sizler bize göre daha fazla yaşıyor olacaksınız. O yüzden bu zor ev ödevine hep birlikte hazırlanmamız lazım. Toprağa değmemiz, ağaçlık alanları arttırmamız lazım." ifadelerine yer verdi.