"AT'LA TERAPİ MERKEZİ"NİN 6.'SI ADANA YEŞİLOBA HİPODROMUNDA VALİ DEMİRTAŞ'IN DA KATILIMIYLA AÇILDI.
 
Türkiye Jokey Kulübü'nün (TJK) önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan, engelli çocukların tedavisine alternatif olarak hayata geçirilen At'la Terapi Merkezinin 6.'sı Adana Yeşiloba Hipodromunda açıldı.
 
Merkezin açılışına Vali Mahmut Demirtaş ile eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Vali Yardımcısı Murat Süzen, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci ile davetlilerin yanı sıra çok sayıda engelli çocuk ve ailesi katıldı.
 
Türklerin kültüründe atın önemini vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, atların engelli çocukların tedavilerinde kullanılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
TJK'nın 6. merkezinin Adana'da faaliyete geçmesinin önemine işaret eden Vali Mahmut Demirtaş, şunları kaydetti;
 
"Atla Terapi Merkezinde engelli çocuklarımız özel seçilmiş atları tımar edecek, yemlerini verecek ve atların yürüyüşündeki ritmik hareketler, engelli kardeşlerimizin kas ve sinir sistemlerinin tedavisinde kullanılacak. En önemlisi uzman fizyoterapistler eşliğinde uygulanan terapik seanslarla fiziksel, zihinsel ve duygusal bozukluğu olan çocukların gelişimine katkı sağlanacak. Sevginin ve ilginin dünyadaki en tesirli ilaç olduğunu hepimiz biliriz. Atlar kendilerine gösterilen sevgi ve ilgiye en çabuk karşılık veren canlılardır. Sevgi ve ilgi karşılıklı olduğunda tedavi edemeyeceği hiçbir rahatsızlık yoktur."
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İŞKUR ve TJK işbirliğinde hayata geçirilen "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi" kapsamında da dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadınların seyis eğitimine tabi tutulduğunu anımsatan Vali Demirtaş, hak kazanan kadınların bir kısmının Terapi Merkezlerinde istihdam edileceğini belirtti.
 
Vali Demirtaş, "Bu sayede Güney Adana bölgesinde yaşayan kadınların ekonomik anlamda rahatlamaları ve kendi ayakları üzerinde durmaları sağlanacak. Bu açıdan değerlendirildiğinde Terapi Merkezinin hem engelli çocukların tedavisine hem de Güney Adana bölgesinde yaşayan kadınlarımızın istihdamına sağladığı katkı ile önemli bir işlevi yerine getireceği şimdiden görülmekte" dedi.
 
 "Bütün hipodromlarımızda At'la Terapi hizmetini vermek istiyoruz"
 
Türkiye Jokey Kulübü  Başkanı Ekinci ise TJK'nın bütün hipodromlarında Atla Terapi hizmetini vermek istediklerini belirterek, Adana'da altıncısı açılan Merkez'in 7.'sinin de Nisan ayında Elazığ'da açılacağını bildirdi.
 
Haftada bin 200 kişinin hipodromlarla bu ve benzeri hizmetler aldığını aktaran Ekinci, şunları söyledi:
 
"Bizim için bir sosyal sorumluluğu yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Derdi olan derman bulamayan çocuklarımıza bu hizmeti verip derman bulmalarını temenni ediyoruz. Burada kaç çocuğa hizmet verileceği, genel olarak bakıldığında şehirdeki derneklerin ve bireysel hastaların müracaatına bağlı. İstanbul'da her hafta 200 kişi terapik hizmetler ve serbest ata binmek için geliyor. Şu ana kadar 3 bin civarında çocuk hipoterapiden yararlandı, yaklaşık 29 bin civarında da seans yapıldı."
 
Dile getirilen konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Vali Mahmut Demirtaş ve TJK Başkanı Yasin Kadri  Ekinci daha sonra engelli çocukları ata bindirdi.
 
"At'la Terapi Merkezi"nin açılış töreni, renkli görüntülerle son buldu.