ATHİB 7. DOKUMA KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ BAKAN PEKCAN VE VALİ DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
 
ATHİB’in bu yıl yedincisini düzenlediği Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın ödülleri, Adana Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.
 
Tasarımcı adaylarına özgün tasarımlarla kendilerini ifade etme şansı vermek,  onları tasarım ve üretim içeren öğrenme süreçlerinde sektörle buluşturmak amacıyla düzenlenen etkinliğe Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Vali Demirtaş’ın Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle,  Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Esnaf, Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları  Birliği  Başkanı Nihat Sözütek ile çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.
 
Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün ardından bir konuşma yapan Vali Mahmut Demirtaş, 2012 yılından bu yana bünyesindeki firmaların tasarım kapasitelerini ve yarattıkları katma değeri arttırmak, başta bölgemiz olmak üzere, ülke genelindeki öğrencilerin yaratıcılıklarını desteklemek ve sektöre kazandırmak adına düzenlenen yarışmanın ödül törenine, eski bir tekstil fabrikası olan Müze kompleksinin ev sahipliği yapmasının kendileri için ayrı bir kıvanç vesilesi olduğunu dile getirdi.
 
Türkiye’nin dünya tekstil sektöründe söz sahibi ülkelerin başında geldiğini ifade eden Vali Demirtaş, ‘’Türk tekstil sektörünün dünya ile rekabet gücünün artması ise; teknoloji düzeyinin yükseltilmesine, inovasyon çalışmalarının çoğaltılmasına, Ar-Ge faaliyetlerinin artırılmasına ve moda-marka çalışmalarının yoğunlaştırılmasına bağlıdır.’’ dedi.
 
‘’Tekstil ve hammaddeleri sektörü 2023 ihracat strateji haritasında, tasarım ve koleksiyonları çeşitlendirme, takipçilikten trend belirleyici olmaya geçme hedefi belirlenmiştir.’’ diyen Vali Demirtaş konuşmasında,   ‘’İşte ATHİB tarafından düzenlenen kumaş dokuma yarışması da öğrencilerin ve sektörde profesyonel olarak çalışan herkesin kabiliyetlerini ve yaratıcılıklarını sergiledikleri, trend belirleyecek yeteneklerin keşfedileceği önemli bir platformdur. Bu akşam 74 başvuru arasından finale kalan, 10 genç tasarımcının heyecanını hep birlikte paylaşacağız. Onların hayalle başlayan, tasarımla yol alan ve bu gece ödülle sonuçlanacak başarı öykülerine, hep beraber tanık olacağız.’’ ifadelerine yer verdi.      
   
Konuşmasının devamında gençlere de seslenen Vali Demirtaş, ‘’Bilmelisiniz ki tekstil alanında uluslararası pazarda daha etkin, modayı takip eden değil, belirleyen ülke olabilmek adına, hayallerinizin peşinden koşmaya devam etmeli ve büyük işlere imza atmalısınız. Geleceğin dünyasında söz sahibi olacak; ülkemizin vizyon hedeflerini gerçekleştirecek, büyük Türkiye idealinin mimarlarının sizler olacağını asla unutmayın. Sizlere sonuna kadar inanıyor, güveniyor ve sizleri her konuda destekliyoruz.’’ şeklinde konuştu.
 
Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ise yaptığı konuşmada, her zamanın bir ruhu olduğunu belirterek 20-25 sene önce üretmenin önemli olduğunu, bugün ise üretimin teknoloji odaklı, tasarım ve markalaşma yolunda, ihracata yönelik yapılması gerektiğini söyledi.
 
"Yüksek gelirli ülkeler sınıfına çıkabilmek için tasarıma dayalı, markalı, katma değeri yüksek, teknoloji odaklı ürünlere yönelmek gerektiğine değinen Bakan Pekcan, ‘’İhracatımızı bu yöne de artırmamız gerekmektedir. Ticaret Bakanlığı olarak da vizyonumuz budur. Ülkemizin bulunduğu konuma yakışacak şekilde tasarım konusuna eğildiğimizi sizler de biliyorsunuz. ATHİB'e de katkıları ve çabaları için teşekkür ediyoruz." dedi.
 
Türkiye'de tasarım kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla, tasarımcılara, şirketlere destek sağladıklarını ifade eden Bakan Pekcan,  "Çabalarımız neticesinde, tasarım dünyasında Türkiye'nin yeri vurgulanmaya başlanmıştır ama daha gidecek çok yolumuz var. Kaliteli tasarım sürecinde, kaliteli insan kaynağı gerekmektedir. Bu çerçevede, tasarımcılarımıza bu ve benzeri yarışmalar aracılığıyla hayallerini gerçekleştirme fırsatları sunuyoruz. Tasarım yarışmalarımızda derece alan tasarımlarımızın, yarışmacılarımızın yurt dışında dünyanın en iyi okullarında eğitim almalarını sağlıyoruz. Bu doğrultuda 143 tasarımcımızı destekledik." dedi.
 
397 tasarım ve ürün geliştirme projesine de destek verdiklerini anlatan Bakan Pekcan "Bugün tasarım alanında kaliteli insan kaynağını sağlamak için yetenekli gençlerimizi desteklemek için bir aradayız." şeklinde konuştu.
 
Yarışmada derece alan öğrencilere sunulan destekler hakkında bilgiler veren Bakan Pekcan, konuşmasının devamında: "Tasarım kültürümüzün gelişmesi ve yaygınlaşması amacıyla tüm tasarımcılarımız artık moda yaratma konusunda uluslararası moda platformlarında kendilerinden söz ettirmekteler. Tasarımcılarımız yakın gelecekte, dünya tasarım gündeminin belirlenmesinde rol oynasın istiyoruz. Çukurova gibi üretken, onun gibi zengin bir dünyanın kapıları firmalarımıza ve tasarımcılarımıza açılmış durumdadır. Bölgemizin ve ülkemizin itici güçlerinden olan hazır giyim sektörü için kilit bir kavram tasarımcılık. Bugün geldiğimiz noktada, hazır giyim sektörümüz ciddi bir kaliteyi yakalamış durumdadır. Dünyanın önde gelen markalarına üretim yapabilme kapasitesine sahibiz. Ancak bu yeterli değil, ülkemizin dünya hazır giyim sektöründeki konumunu tasarım sayesinde daha iyi konumlandırmamız, bundan böyle kendi markalarımızı yaratmamız, üretmemiz ve tanıtmamız gerekmektedir." ifadelerine yer verdi.
 
Konuşmalardan sonra finalistlerin eserleri hakkında bilgiler verdiği video gösterimi ile devam eden programda, Mersin Devlet Opera ve Bale sahnesi eşliğinde finalistlerin eserleri sergilendi.
 
Beğeniyle izlenen gösterinin ardından 7. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması ödülleri sahipleri ile buluştu. Genç tasarımcılar, ödüllerini Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, Vali Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç’ın elinden aldılar.