MİMARLIK VE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ FAKÜLTESİ 1. SINIF ÖĞRENCİLERİ İLK BARET VE YELEĞİNİ GİYDİ
 
Çukurova Üniversitesi ile Adana Kamu Müteahhitleri Derneği’nin birlikte organize ettikleri, “İlk Baretim-İlk Yeleğim” projesi kapsamında Çukurova Üniversitesi Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Fakültesi 1. sınıf öğrencileri ilk baret ve yeleğini giydi.
 
Çukurova Üniversitesi Akif Kansu Toplantı Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Vali Mahmut Demirtaş, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana Kamu Müteahhitler Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Çukurova Üniversitesi dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
 
Vali Mahmut Demirtaş, etkinlikte yaptığı konuşmada Çukurova Üniversitesi ile Adana Kamu Müteahhitleri Derneği’nin birlikte organize ettikleri, “İlk Baretim-İlk Yeleğim” etkinliğinde olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, katılımcıları sevgiyle ve saygıyla selamladığını söyledi.
 
İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu hatırlatan Vali Demirtaş, “Özellikle 2001 krizi ile birlikte yurtdışına açılan Türk müteahhitlik firmaları, dünyada önemli bir konuma yükselerek Çin’den sonra ikinci sırayı almıştır. Yapı sektörü, yaklaşık 200 sektörü doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir. Bu sebeple ülkemizin ve şehrimizin ekonomik büyümesinde, istihdama katkı noktasında büyük bir rol oynamaktadır” dedi.
 
Vali Demirtaş, inşaat sektörü, ekonomik büyümenin de temel göstergelerinden biri olduğuna değinerek, “Sektördeki büyüme rakamları, ülke ve şehrimizin de büyüme rakamları ile paralel seyretmektedir. TÜİK verilerine göre, Adana’da 2015 yılındaki konut satışı yaklaşık 23.500 iken, 2016 yılında bu rakam 27.700’e yükselmiştir. %18’lik bu artış oranının hem Adana ekonomisine hem de yapı sektörüne olumlu yansıdığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
“Şu ana kadar ifade ettiğim veriler, sektörün ülkemiz için ne kadar hayati önem taşıdığına işaret etmektedir” diye konuşan Vali Demirtaş, şunları söyledi;
 
“Sizler, bugün bu baretleri takarken ve yelekleri giyerken yapı sektörünün gelecekte sizlerden beklediği sorumluluğu üstlendiğinizi de bizlere göstermektesiniz. Bugün sembolik olarak gerçekleştirilen bu etkinliğin, yarın hem sizin hem de ülkemiz için ne kadar büyük bir anlama geldiğini göreceksiniz. Üniversitede dört yıl süreyle alacağınız mimarlık ve mühendislik eğitimi neticesinde, ortaya çıkaracağınız eserlerle Türk Mühendisliğinin ve Mimarlığının ismini,  dünyanın dört bir tarafında duyuracağınızdan hiçbir kuşku duymuyorum.
 
Bu sebeple çağın getirdiği teknolojilere uygun yenilikçi yapı sistemlerini en iyi biçimde öğrenmelisiniz. Sektörle ilgili dünyada olup bitenleri yakından takip etmelisiniz. Dünya insanının dilinden konuşmalı, onlara uygun yeni yaşam alanlarını hayata geçirmelisiniz. Bilmelisiniz ki, gelecekte Türk ve dünya inşaat vizyonuna katkı sağlayacak kişiler, sizlerin arasından çıkacak.
 
Unutmayınız ki, inşaat sektöründeki her büyük proje hayal etmekle başlar. Hayal dünyanızı geliştirecek ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek her projede olma isteğinizi her daim canlı tutunuz. Ancak bu şekilde kendinizi geliştirir ve yeni projeler üretebilirsiniz.”
 
Vali Demirtaş, programla meslek hayatlarının ilk baretlerini takacak ve ilk yeleklerini giyecek olan Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Fakülteleri’nin 1. sınıf öğrencilerini ayrı ayrı tebrik ettiğini dile getirerek; “Hem öğrenciliklerinde hem de meslek hayatları boyunca başarılar diliyorum. Bu vesile ile etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Çukurova Üniversitesi Rektörlüğümüze, Adana Kamu Müteahhitleri Derneğine, Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinin Dekanlıklarına, Akademisyenlerimize, Öğrencilerimize bu heyecanı bizlerle paylaşan kıymetli katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.
 
Vali Demirtaş, konuşmasının ardından Çukurova Üniversitesi Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Fakülteleri 1. sınıf öğrencilerine baret ve yeleğini giydirdi.
 
Etkinlik Çukurova Üniversitesi ile Adana Kamu Müteahhitleri Derneği’nin bu yıl ilk kez düzenledikleri “İlk Baretim-İlk Yeleğim” Projesi’ni geleneksel hale getirmek için imzalanan protokol ile son buldu.