5 OCAK 2019
ADANA'NIN KURTULUŞUNUN 97. YIL DÖNÜMÜ
 KUTLAMA PROGRAMI
 
 
 
1-GENEL HUSUSLAR      
 
04 Ocak'ı 05 Ocak'a bağlayan gece bütün resmi daireler, özel kuruluşlar, iş yerleri, caddeler ve meydanlar; Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatılacak ayrıca ışıklandırma sistemi bulunan tüm tarihi binalar ışıklandırılacaktır.
 
2-TÖRENLER
 
A-ATATÜRK PARKI’NDAKİ ÇELENK SUNMA TÖRENİ
(Saat:09.30)
 
a) Çelenk Sunma Töreni 05 Ocak 2019 Cumartesi günü, saat 09.30'da Atatürk Parkı’nda yapılacak olup, çelenkler saat 09.00'da toplanma yerinde hazır bulundurulacaktır.
 
b) Kamu Kurumları ve Özel Kuruluşların Amir, Başkan ve Müdürleri, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı Merasim Bölüğü ve Bandosu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi Başkanlığı, Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanlığı, Emniyet Teşkilatı Şehit Aileleri, Malulleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, Adana Şehit Aileleri Malülleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği mensupları ve okul takımları saat 09.15'te Atatürk Parkı'ndaki yerlerini alacaklardır.
 
c) Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Diğer Tarihi Günler başlıklı 8.Maddesi gereğince 05 Ocak 2019 Cumartesi günü, saat 09.30’da Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasına müteakip, saygı marşı ile beraber saygı duruşunda bulunulacak ve askeri bando eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile birlikte Şanlı Bayrağımız askeri personel tarafından göndere çekilecektir. 
 
B-İSTASYON ÖNÜ UĞUR MUMCU MEYDANI’NDA YAPILACAK TÖREN (Saat:10.00)
 
a) Törene katılacak askeri birlikler, kuruluşlar ve okullar saat 09.45'e kadar İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda kendilerine ayrılan bölümlerde, protokole dahil kişiler ise şeref tribünündeki yerlerini almış olacaklardır.
 
b) Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, şeref tribününden saat 10.00’da törene katılanların ve halkın kurtuluş gününü kutlayacaktır. Kutlamayı takiben Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile birlikte Belediye Zabıtaları tarafından Şanlı Bayrağımız göndere çekilecektir.
      
c) Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, şehir adına Büyükşehir Belediye Başkanı yapacaktır.
 
ç) 1(bir) kız ve 1(bir) erkek öğrenci tarafından şiir okunacaktır.
 
d) 02 Ocak 2019 Çarşamba günü Pozantı Kaymakamlığından teslim alınan “Atatürk’ün Mücahitlerinden Adana’ya’’  isimli Türk Bayrağı, bisikletli sporcular tarafından alınarak 05 Ocak 2019 Cumartesi günü tören yerinde Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ’a teslim edilecektir.
 
e) Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi tarafından yöresel halk oyunları gösterisi yapılacaktır.
 
f) İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “3. Bayrak Şiiri Güzel Okuma Yarışması” nda dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerin ödülleri tören alanında Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından verilecektir.
 
g) Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliğince konser verilecektir.
 
 
C-DİĞER TÖRENLER
 
BÜYÜKSAAT'TE BAYRAK ÇEKME TÖRENİ
(Saat:08.45)
 
a) Bu törene katılacak olan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi Başkanlığı, Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi Başkanlığı, Emniyet Teşkilatı Şehit Aileleri, Malulleri, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, Adana Şehit Aileleri Malülleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği mensupları ile okul takımları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü halk oyunları ekibi ve kurum temsilcilerinden oluşan kortej 05 Ocak 2019 Cumartesi günü, saat 08.00'de Büyükşehir Belediyesi merkez binasında toplanacaklar ve saat 08.15'de Büyükşehir Belediyesinden Tarihi Büyük Bayrağımızı alarak,  Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu eşliğinde Dörtyolağzı-İnönü Caddesi-Özler Caddesi ve Küçüksaat güzergâhını takiben saat 08.45'te Büyüksaat Kulesi önünde yerlerini alacaklardır.
 
b) Vali Yardımcısı, 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcisi 05 Ocak 2019 Cumartesi günü, saat 08.45'te Büyüksaat'teki yerlerini almış olacaklardır. Şanlı Bayrağımız; saygı duruşunu müteakip Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile (a) maddesinde belirtilen derneklerin birer temsilcisi refakatinde göndere çekilip, selamlandıktan sonra görevli askeri tören mangası tarafından havaya üç el saygı atışı yapılacaktır.
 
c) Tören yerinde okul takımlarının hazır bulundurulmasından İl Milli Eğitim Müdürlüğü, törenin yönetiminden de İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen bir Beden Eğitimi Öğretmeni sorumludur.
 
5 OCAK ANITI’NDAKİ TÖREN
(Saat:09.30)
 
a) 5 Ocak Anıtı'na, 05 Ocak 2019 Cumartesi günü, saat 09.30'da Vali Yardımcısı, 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcisi tarafından Büyükşehir Belediyesince tek çelenk konulacak olup, saygı duruşuna müteakip Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile Bayrak göndere çekilecektir.
 
 
  b) Tören yerinde okul takımlarının hazır bulundurulmasından İl Milli Eğitim Müdürlüğü, törenin yönetiminden de İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen bir Beden Eğitimi Öğretmeni sorumludur.
 
 
3-ŞEHİTLİKLERİN ZİYARETİ
 
Şehit Duran Şehitliği’ni Ziyaret
(Saat:09.00)
 
a) 05 Ocak 2019 Cumartesi günü, saat 09.00'da Şehit Duran Şehitliği; Vali Yardımcısı, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcisi tarafından ziyaret edilecektir.
 
b) Şehit Duran Şehitliği’ndeki program aşağıdaki şekilde uygulanacaktır.
  
 -Saygı duruşu ve İstiklal Marşı,
 
 -Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması,
 (Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilecek bir öğretmen tarafından yapılacaktır.)
 
  -1(bir) kız ve 1(bir) erkek öğrenci tarafından şiir okunması,
 
  - Şehitlerimiz için dua okunması,
(Seyhan İlçe Müftülüğünce görevlendirilecek bir personel tarafından yapılacaktır.)
 
c) Törenin uygulanmasından ve öğrencilerin görevlendirilmesinden Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sorumludur.
 
ç) Şehitliğe konulacak çelenk, Büyükşehir Belediye Başkanlığınca hazırlanacaktır.
 
d) Tören alanının düzenlenmesi, temizliği ve ses-yayın cihazının kurulması Seyhan Belediye Başkanlığı sorumluluğundadır.
 
Küçükdikili Mahallesi Ermeni Mezalimini Telin Anıtı'nı Ziyaret         
  (Saat:14.00)
 
a) 05 Ocak 2019 Cumartesi günü, saat 14.00'te Seyhan Kaymakamı, 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcisi Ermeni Mezalimini Telin Anıtı’nı ziyaret edecektir.
 
b) Küçükdikili Mahallesi Ermeni Mezalimini Telin Anıtı'nda uygulanacak program ile görev ve sorumluluklar, Şehit Duran Şehitliği'ni ziyaret programının (b),(c),(ç) ve (d) maddelerinde belirtilen şekli ile uygulanacaktır.
 
Yeşiloba Şehitliği’ni Ziyaret
(Saat:14.30)
 
a) Küçükdikili Mahallesi Ermeni Mezalimini Telin Anıtı'nı ziyaret eden Seyhan Kaymakamı, 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Temsilcisi saat 14.30'da Yeşiloba Şehitliği’ni de ziyaret edecektir.
 
 
b) Yeşiloba Şehitliği’nde uygulanacak program ile görev ve sorumluluklar, Şehit Duran Şehitliği’ni ziyaret programının (b),(c),(ç) ve (d) maddelerinde belirtilen şekli ile uygulanacaktır.
 
 
4-GARNİZON KOMUTANINA ŞÜKRAN ZİYARETİ
 
05 Ocak 2019 Cumartesi günü, saat 14.00'te Büyükşehir Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri, 6.Mekanize Piyade Tümen Karargâhında Garnizon Komutanını ziyaret ederek Komutanın şahsında Türk Silahlı Kuvvetlerine şehir halkının şükran duygularını ileteceklerdir.
 
5-DİĞER ETKİNLİKLER
 
 
a) Türkiye Jokey Kulübü Adana Hipodrom Müdürlüğünce “Kurtuluş Kupası Koşusu” düzenlenecektir.
 
b) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 04 Ocak 2019 Cuma günü saat 14.30’ta Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, lise öğrencilerine yönelik “5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu” konulu konferans ile Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Türk Halk Müziği Öğretmenler Korosu Konseri düzenlenecektir.
 
c) İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Adana Müzesi Fuaye Salonu’nda 05 – 07 Ocak 2019 tarihleri arasında fotoğraf sergisi düzenlenecektir.
 
 
ç) Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce;
 
 
  • 03-04-05-06 Ocak 2019 tarihlerinde saat 09.00’da Kayhan Kaynak Stadı, Menderes Spor Salonu ve Yüreğir Spor Salonu’nda Kurtuluş Kupası Adana Baro Başkanlığınca “Barolar Arası Futbol ve Voleybol Turnuvası” düzenlenecektir.
 
  • 05-06 Ocak 2019 tarihlerinde saat 09.00’da Yüreğir Rotary Anadolu Lisesi Salonunda  “Kurtuluş Kupası Satranç Müsabakası” düzenlenecektir.
 
  • 05 Ocak 2019 Cumartesi günü saat 08.15’ de Menderes Spor Salonu önünden hareketle Vali Yolu-Gazipaşa Bulvarı-Atatürk Caddesi istikametini takiben İstasyon Meydanı’nda son bulacak Sarıkamış Şehitleri Gençlik Yürüyüşü düzenlenecektir.
 
  • 06 Ocak 2019 Pazar günü saat 10.00’da Atatürk Parkı önünden hareketle Merkez Park’ta son bulacak bu yıl 9.su düzenlenecek “Kurtuluş Kupası Uluslararası Yarı Maratonu ve Halk Koşusu” yapılacak olup, tüm giderleri Büyükşehir Belediye Başkanlığınca karşılanacak olup Bilim Teknoloji ve Çukurova Üniversitelerince organizasyona katılım sağlanacaktır.
 

HAVANIN YAĞIŞLI OLMASI HALİNDE MENDERES KAPALI SPOR SALONU’NDA YAPILACAK TÖREN

(05 Ocak 2019 Cumartesi günü saat 10.30’da)

 

 

-Törenin düzen ve uygulaması Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce koordine edilecektir.

 

 

-Salonun Bayrak ve Atatürk resimleriyle donatılması ve hazırlanması Büyükşehir Belediye Başkanlığının katkılarıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

 

 

-Ses-yayın cihazı ve kürsü Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurulacaktır.

 

 

a) Saygı Duruşu

 

 

b) Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu eşliğinde törene katılanların iştiraki ile İstiklal Marşı söylenecektir.

 

 

c) Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacaktır.

 

 

ç) 1(bir) kız ve 1(bir) erkek öğrenci tarafından şiir okunacaktır.

 

 

d) 02 Ocak 2019 Çarşamba günü Pozantı Kaymakamlığından teslim alınan “Atatürk’ün Mücahitlerinden Adana’ya” isimli Türk Bayrağı, bisikletli sporcular tarafından getirilerek 05 Ocak 2019 Cumartesi günü tören yerinde Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ’a teslim edilecektir.

 

 

e) Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi tarafından yöresel halk oyunları gösterisi yapılacaktır.

 

 

f) Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “3. Bayrak Şiiri Güzel Okuma Yarışması” nda dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ödülleri tören alanında Adana Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından verilecektir.

 

 

g) Genel Kurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğünce konser verilecektir.

 

 

Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir, vatandaşlarımıza davetiye niteliğindedir.