29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KENTİMİZDE BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. kuruluş yıldönümü, Adana’da düzenlenen törenlerle kutlandı.
 
İlk olarak Vali Mahmut Demirtaş’ın, Valilik Makamında Cumhuriyetin kuruluşu dolayısıyla tebrikleri kabulüyle başlayan kutlamalara, daha sonra Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen törenle devam edildi.
 
Törene; Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri  Tamer Dağlı,  Ahmet Zenbilci, Abdullah Doğru, Ayhan Barut, Müzeyyen Şevkin, Orhan Sümer,  6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Kamu Kurumu temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar da katıldı.
 
Vali Mahmut Demirtaş, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ nün törene katılanları selamladığı kutlamalarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.
 
CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
 
Aziz Milletim,
Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum.
 
Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yad ediyorum.
 
İlk Meclis’ten bugüne kadar, milli iradenin temsilcisi olarak ülkemizin kurtuluşu, gelişmesi, büyümesi, güçlenmesi için gayret sarf eden milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum.
 
Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alınteri olan tüm ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
Terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızın aziz hatıraları, milletimizin hafızasında ve devletimizin kimliğinde daima yaşayacaktır.
 
Ülkemizi “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum.
 
İstanbul’daki yeni havalimanımız da, işte bu ışıklardan biridir.
 
Selçuklu’ dan Osmanlı’ya ve oradan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne devreden tarihi süreklilik içinde süren büyük yolculuğumuzu, inşallah, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız.
 
Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir.
 
Türkiye’nin her başarısı, aynı zamanda insanlığın ortak vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumların, mağdurların yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor, harekete geçiriyor.
 
İşte bu sebeple ülkemiz, dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğu halde, insani yardımlar konusunda milli gelire göre ilk sırada bulunuyor.
 
Herkesin kapısını ve kalbini kapattığı sığınmacılara evini ve yüreğini açan, insani sorumluluklarını bihakkın yerine getiren tek ülke Türkiye olmuştur.
 
Tarihe, mazlumlara sırtını dönen değil evini ve ekmeğini bölüşen, her konuda tercihini haktan ve adaletten yana kullanan bir ülke olarak geçmenin şerefi bize yeter.
 
Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyecek, hiçbir engelin, hiçbir sabotajın, hiçbir oyunun bizi hedeflerimizden alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz.
 
Bizler, 95. yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.
 
Bu düşüncelerle bir kez daha 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajının okunmasının ardından Vali Mahmut Demirtaş konuşma yaptı.
 
Vali Mahmut Demirtaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıldönümü dolayısıyla törende yaptığı konuşmada Cumhuriyet’in yıldönümünü büyük bir coşku ve kıvançla kutladıklarını belirterek, kutlamalara katılan herkesi sevgi ve saygıyla selamladığını söyledi.
 
Vali Demirtaş, sözlerinde bugünün, bir milletin küllerinden yeniden doğduğu, insanlık tarihinin en haksız işgallerinden birinin ortadan kaldırıldığı  ve   “Hakimiyet kayıtsız, şartsız milletindir” sözünün, yüreklere silinmemek üzere kazındığı gün olduğunu belirtti.
 
Vali Demirtaş sözlerine: ‘’Sakarya’da, Dumlupınar’da, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde bozguna uğrayanlar, vatanımız üzerindeki emellerinden vazgeçmediler. Oyun üstüne oyun kurup, plan üstüne plan yaptılar. Bunların en büyüğünü, 15 Temmuz darbe girişiminde sergilediler. 15 Temmuz karanlığında yaşadıklarımız, yedi düvelin bitip tükenmeyen oyunlarının farklı bir versiyonuydu. Bilinmelidir ki 95 yıl önce İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize can veren ruh, bugün de dimdik ayaktadır. Milletimizin bağımsızlığına düşkünlüğünün, cumhuriyet ve demokrasisine bağlılığının en büyük ispatı budur. 15 Temmuz’dan umduğunu bulamayanlar, bugün de milletimizin ve devletimizin üzerine ekonomik manipülasyonlarla gelmeye devam ediyorlar. Kurtuluş Savaşında, 15 Temmuz’da yedi düvele diz çökmeyen bu asil millete, diz çöktürmeye çalışıyorlar.
 
Buradan, Adana meydanından, bu millete diz çöktürmek isteyen odaklara bir kez daha sesleniyoruz: Yine başaramayacaksınız; kurduğunuz kirli planları yine bertaraf edeceğiz. Sergilediğimiz birlik, beraberlik ve kardeşlikle ellerini ovuşturarak bekleyenlerin heveslerini kursaklarında koyacak; bu savaştan da zaferle yine biz ayrılacağız.’’ diyerek devam etti.
 
Vali Demirtaş  ardından gençlere: ‘‘Sizler, bizim geleceğimizsiniz. Unutmayınız ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini koruma, yaşatma ve yüceltme görevini, ulusumuzun göz bebeği olan siz gençlere vermiştir. Bu sebeple fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetişmeniz, fevkalade önemlidir. Sizlerden en önemli beklentimiz, Cumhuriyetimize ve demokrasimize her şartta sahip çıkmanızdır. Ülkemize göz diken şer odaklarına gözünüzü kırpmadan karşı durmanızdır. Yaptığınız her işte, vatan ve millet menfaatini en ön planda tutan fertler olarak yetişmenizdir.’’ sözleriyle seslendi.
 
Vali Mahmut Demirtaş sözlerini ‘95. yıldönümünü coşkuyla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.’ diyerek tamamladı.
 
Vali Mahmut Demirtaş’ın konuşmasının ardından ilk ve ortaöğretim kurumları arasında düzenlenen  resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Demirtaş tarafından verildi.
 
Vatandaşların ilgiyle izlediği geçit töreninin ardından kutlamalar son buldu.