25. ULUSLARARASI ADANA FİLM FESTİVALİ'NİN ÖDÜL TÖRENİ VALİ DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
 
Bu yıl 25'incisi düzenlenen Uluslararası Adana Film Festivali’nin büyük ödül töreni Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın katılımıyla Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde gerçekleşti.
 
Sunuculuğunu Burcu Esmersoy ile Emre Karayel'in yaptığı etkinlik, kırmızı halı seremonisi ile başlayıp finalde yarışan filmlerin gösterimleriyle devam etti. Ardından 25'inci Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin görüntülerinin yer aldığı tanıtım filmi gösterildi.
 
Tamamı Türkiye prömiyeri olan 9 filmin yarıştığı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde En İyi Film ödülüne Yönetmenliğini Lee Chang-Dong’un yaptığı "Şüphe" filmi layık görüldü. Film ekibine ödülünü KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit verdi. Bu kategoride "Jüri Özel" ödülü Mahmut Fazıl Coşkun'un yönettiği "Anons" filmine, "Mansiyon" ödülü Radu Jude'nin yönettiği "Tarihe Barbar Olarak Geçmek Umurumda Değil" filmine verildi.
 
Törende 15 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisi ödülleri de dağıtıldı.
 
Gecede, "En İyi Film Ödülü"nü alan yönetmenliğini Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti'nin yaptığı "Sibel" filmi, aynı zamanda "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ile "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini de aldı.
 
Festivalde "En İyi Yönetmen" ödülünü alan Tolga Karaçelik'in yönettiği "Kelebekler" filmi, aynı zamanda "En İyi Senaryo" ve "Adana İzleyici" ödülünün de sahibi oldu.
 
Törende "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü, Ömür Atay'ın yönettiği "Kardeşler" filmi oyuncuları Caner Şahin ve Ege Yiğit Yazar arasında paylaştırıldı.
 
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda verilen diğer ödüller ise şöyle:
Yılmaz Güney Ödülü: Mahmut Fazıl Coşkun (Anons)
Jüri Özel Ödülü: İçerdekiler
En İyi Müzik Ödülü: Mehmet Güreli (Dört Köşeli Üçgen)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Krum Rodriguez (Anons)
En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Tuba Erden (Dört Köşeli Üçgen)
En İyi Kurgu Ödülü: Naim Kanat (Güvercin Hırsızları)
Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Gizem Erman Soysaldı (İçerdekiler)
Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Emin Gürsoy (Sibel)
SİYAD En İyi Film Ödülü: Banu Sıvacı (Güvercin)
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Mahmut Fazıl Coşkun (Anons)
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Seyit Nizam Yılmaz (Güvercin Hırsızları)
Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Gözde Mutluer (Kardeşler)
 
Vali Mahmut Demirtaş, "En İyi Film" ödülünü alan "Sibel" filmi ekibine ödülünü verirken yaptığı konuşmada festivallerin bir şehrin tanıtılmasında çok önemli bir etken olduğunu söyledi.
 
Adana'nın bir kültür ve sanat şehri olduğunu ifade eden Vali Demirtaş, "Kültür ve sanat şehrini festivallerle çok iyi bir şekilde tanıtacağımızı düşünüyorum. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü başta olmak üzere etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese, bizlerle festival coşkusunu paylaşan tüm sanatçı dostlarımıza ve Adanalı hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum." dedi.
 
25. Uluslararası Adana Film Festivali'nin Ödül Töreni Giselle Tavilson’un verdiği konserin ardından sona erdi.