23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİKVE ÇOCUK BAYRAMI’NIN
97. YILDÖNÜMÜ KUTLAMAPROGRAMI
 
HAZIRLIKLAR
 
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. Yıl Dönümü nedeniyle,23 Nisan 2017Pazargünü saat 08.00'den itibaren resmi daireler, özel kuruluşlar, işyerleri, caddeler, meydanlar Türk Bayrağı ve Atatürk posterleriyle donatılacak, gece de ışıklandırma sistemi bulunan tüm tarihi binalar ışıklandırılacaktır.
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce bayramın anlam ve önemine uygun olarak belirlenecek 10 adet döviz, Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanarak, Gazipaşa Bulvarı, Atatürk Parkı önü, Ziyapaşa Bulvarı, Kuruköprü, Bankalar, Baraj Yolu, Vilayet önü, Kanal Köprü, Dörtyol ve Eski Orduevi önüne asılacaktır.
 
ÇELENK SUNMA TÖRENİ
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’nda 23 Nisan 2017Pazar günü saat 09.00'daÇelenk Sunma Töreni yapılacaktır.
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilecek okullar 23 Nisan 2017Pazar günü saat 08.30’datören alanındaki yerlerini alacaklardır.
 
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Törenleri” başlıklı 5. maddesi 4. fıkrası gereği İl Milli Eğitim Müdürü tarafından Atatürk Anıtı'na saat 09.00’da çelenk sunulacaktır.
 
Saygı marşı ve saygı duruşunu müteakip, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı söylenerek Şanlı Bayrağımız göndere çekilecektir.
 
Çelenk Sunma Töreni’nin bitimi ile birlikte, Büyükşehir Belediye Bandosu önde olmak üzere törene katılanlar ile öğrencilerden oluşan kortej, Atatürk Caddesi’ni takiben törenin yapılacağı Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’na intikal edecektir.
 
YENİ İSTASYON ÖNÜ UĞUR MUMCU MEYDANI’NDA YAPILACAK TÖREN
 
Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak tören saat 09.30’da başlayacaktır. Görevli okullar saat 09.00'da tören alanında yerlerini alacaklardır.
 
Adana Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, şeref tribününden saat 09.30’da törene katılanların ve halkın bayramını kutlayacaktır.  Kutlamayı takiben6. Mekanize Piyade Tümeni Bölge Bandosu eşliğinde söylenecek İstiklal Marşı ile birlikte bir öğrenci tarafından Şanlı Bayrağımız göndere çekilecektir. Anaokulu öğrencileri tarafından Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanına birer buket çiçek sunulacaktır.
 
İl Milli Eğitim Müdürü tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapılacaktır.
 
1 (Bir) kız ve 1 (Bir) erkek öğrenci tarafından şiir okunacaktır.
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katılacağı "Atatürk ve Milli Egemenlik" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek; yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri ise tören alanında Adana Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından verilecektir.
 
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Jimnastik Grubu tarafından hazırlanan jimnastik gösterisi sunulacaktır.
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan İzci Grubu, Engelli Çocuklar, Mehteran Grubu ve Halk Oyunları gösterileri sunulacaktır.
 
DİĞER ETKİNLİKLER
 
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce;
 
­­­­−22-23Nisan 2017 tarihlerinde saat 10.00’da Şakirpaşa Seyhan Belediye Spor Salonu’nda “Egemenlik Kupası Satranç Müsabakaları”,
−23 Nisan 2017 Pazar günü saat 10.00’da Rıza Salih Saray Yüzme Havuzu’nda “Egemenlik Kupası Yüzme Şenlikleri”,
 
−23 Nisan 2017Pazar günü saat 10.00’da 5 Ocak Fatih Terim Stadı altında bulunan masa tenisi salonunda “Egemenlik Kupası Kız ve Erkek Masa Tenisi Müsabakaları”,
 
−23 Nisan 2017 Pazar günü saat 10.00’daYavuzlar Spor Salonu’nda “Egemenlik Kupası Judo Müsabakaları” düzenlenecektir.
 
Genel kutlamalara katılmayan okullar, Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu yönergede belirtilen esaslar çerçevesinde, 23 Nisan 2017 Pazar günü okullarında kutlama yapacaklardır.
 
21 Nisan 2017Cuma günü saat 14.30’da İl Milli Eğitim Müdürlüğünce seçilen öğrenciler aşağıdaki makamları ziyaret edecekler ve bu görevleri temsili olarak üstleneceklerdir. Okullar ve kurumlar aşağıda belirtilmiştir.
 
Valilik Makamı  Seyhan Leman Sayit Ortaokulu
 
6.  Mknz. P. Tüm. ve Garnizon Kom. Sarıçam Şehit Mustafa Sarı İlkokulu
 
Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çukurova Vakıfbank Ortaokulu
 
GÖREV VE SORUMLULUKLAR
 
Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak tören ile Atatürk Parkı’ndaki Çelenk Sunma Töreni’nin düzen ve uygulamasından İl Milli Eğitim Müdürlüğü sorumludur.
 
Törende yapılacak konuşma metni ve okunacak şiirler, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce en geç 20 Nisan 2017Perşembe günü mesai bitimine kadar Valilik Protokol Şube Müdürlüğüne teslim edilecektir.
 
Tören genel provası 20 Nisan 2017 Perşembe günü saat 09.30’da Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacaktır.
 
Tören provasında ve Çelenk Sunma Töreni ile Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak Bayram Kutlama Töreni’nde gerekli ses-yayın araçları, şeref tribünü platformu ve süslemesi ile kürsü Büyükşehir Belediyesince hazırlanacaktır.
 
Bayram Törenini izlemeye gelen vatandaşlara TCDD 6. Bölge Müdürlüğünce gölgelik kurulacak olup, gölgeliklere konulacak 250 adet sandalyenin temini ve yerleştirilmesi ise Seyhan Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
 
6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığının törene katılacak askeri personeli ve askeri bando için ihtiyaç duyulacak otobüsler, Büyükşehir Belediye Başkanlığınca temin edilecektir.
 
Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 23 Nisan 2017 Pazar günü, törenlerin yapılacağı İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda kamu binalarının uygun görülen yerlerine, diğer bulvar ve caddelere Türk Bayrağı ve Atatürk posteri asılması sağlanacaktır.
 
Büyükşehir Belediye Başkanlığınca23 Nisan 2017Pazar günü, Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak törende öğrencilere ve töreni izlemeye gelen vatandaşlara bayrak, balon, şapka ve su dağıtımı yapılacaktır.
 
İl Sağlık Müdürlüğünce, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’ndaki Çelenk Sunma Töreni ile Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak tören programı için yeteri kadar ambulans hazır bulundurulacaktır.
 
Törenler sırasında elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve tedbirler Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanacaktır.
 
Törenler ve tören provasının yapılacağı yerlerde her türlü emniyet ve trafik tedbirleri İl Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. Yıl Dönümü tören programının duyurulması, günün anlam ve önemi ile ilgili yerel televizyonlarda program yapılması hususu İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
F-HAVANIN YAĞIŞLI OLMASI HALİNDE MENDERES SPOR SALONU’NDA
 
YAPILACAK TÖREN PROGRAMI
 
23 Nisan 2017 Pazar günüsaat09.30’daYeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak tören programı aynı şekilde uygulanacaktır.
 
Salonun Bayrak ve Atatürk resimleriyle süslenmesi ve hazırlanması Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığının katkılarıyla yapılacaktır.
 
Ses-yayın cihazı ve kürsü Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurulacaktır.
 
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir, vatandaşlarımıza davetiye niteliğindedir.
 
                                                                                                                              İL KUTLAMA KOMİTESİ