ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ 2017-2018 AKADEMİK YILI, VALİ DEMİRTAŞ’IN DA KATILDIĞI TÖRENLE BAŞLADI
 
Çukurova Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı, Ç.Ü Mithat Özsan Amfisi’nde Vali Demirtaş’ın da katıldığı törenle başladı.
 
Ç.Ü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı törende konuşan Vali Mahmut Demirtaş, akademik yılın açılışında yaptığı konuşmada yeni akademik yılın hayırlı olması ve başarılı geçmesi temennisinde bulundu.
 
Üniversitelerin tüm dünyada bilimin üretildiği ve paylaşıldığı merkezler olduğunu ifade eden Vali Demirtaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Beşeri sermayeyi işleyen, ülkenin yarınlarını hazırlayan müesseselerdir. Aynı zamanda, ülke ve toplumların yolunu, aklın ve bilimin ışığında aydınlatan müstesna kurumlardır. Üniversiteler, şehrin sosyal ve kültürel hayatının, ekonomisinin can damarlarından biridir. Günümüz dünyasında bilgiye erişimde sınırlar kalkmıştır. Artık insanlar birbirine bir klavye kadar uzaklıktadır. Mesafenin bu kadar kısalması, özellikle teknolojik anlamda yaşanan baş döndürücü hız, üniversitelerin misyonunu da arttırmaktadır" ifadelerine yer verdi.
 
Vali Mahmut Demirtaş, bir üniversitenin başarısının sadece akademik başarıyla ölçülemeyeceğini, üniversitelerin toplumun karmaşık sorunlarını bilimsel ortamda araştıran ve tartışan merkezler olduğunu da vurguladı.
 
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise konuşmasında, üniversitelerinin ülkenin yer aldığı zorlu coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü ve gururlu duruşunu destekleyecek nitelikte işgücünü üretme, bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sunma sorumluluğunun bilincinde olarak, sürekli gelişimi ve dinamizmi kendisine misyon edindiğini belirtti.
 
Ç.Ü. 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, yapılan konuşmaların ardından Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından müzik dinletisi sunulması ve başarı temennisi içeren mesajların verilmesiyle sürdü.