19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
98’ İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI
 
A-HAZIRLIKLAR
a- 19 Mayıs 2017 Cuma günü saat 07.00'den itibaren resmi ve özel kuruluşlar, işyerleri, evler, meydanlar ve caddeler Bayrak ve Atatürk posterleriyle donatılacak, gece de ışıklandırılacaktır.
b- Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce Bayramın anlam ve önemine uygun olarak hazırlanacak 7 adet döviz, 12 Mayıs 2017 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yaptırılarak, Gazipaşa Bulvarı, Atatürk Parkı önü, Ziyapaşa Bulvarı, Kuruköprü, Bankalar Caddesi, Baraj Yolu, Vilayet önü, Kanal Köprü, Dörtyol ve Eski Orduevi önüne asılacaktır.
c- 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü Gençlik Haftası Başlaması Münasebetiyle,  Atatürk Parkında Atatürk anıtına ve 19 Mayıs 2017 Cuma günü Çelenk sunma töreni saygı duruşu, İstiklal Marşının okunmasıyla birlikte  “Atatürk’ ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Gençlik Haftası”  başlayıp, 19 Mayıs 2017 Cuma günü akşamı sona erecektir.
 
B- 19 MAYIS 2017 CUMA GÜNÜ YAPILACAK TÖRENLER
1- ÇELENK SUNMA TÖRENİ:
 
a- 19 Mayıs 2017 Cuma günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce, sporcu grupları ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenecek okulların katılımları ile  Atatürk parkındaki Atatürk Anıtına saat 09.00'da çelenk sunumu yapılacaktır.
 
b- Törene katılacak sporcu grupları ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilecek okullar saat 08.30’ da tören alanındaki yerlerini alacaklardır.
 
c- Hazırlanan çelenk saat 09.00'da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü tarafından usulüne uygun olarak Atatürk Anıtı'na sunulacaktır.
d- Saygı marşı ve saygı duruşunu müteakip, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosunun eşliğinde İstiklal Marşı ile Bayrak göndere çekilecektir.
e- Çelenk Sunma Töreni’nin bitimi ile birlikte, Büyükşehir Belediye Bandosu önde olmak üzere törene katılanlar ile öğrencilerden oluşan kortej, Atatürk Caddesi’ni takiben törenin yapılacağı İstasyon Meydanı’na intikal edecektir. Kortejin Tertip ve düzeni Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sorumluluğunda olup, güvenlik ve trafik tedbirleri İl Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.  
f- Ses-yayın cihazı  Flash bellek ve Cd çalar özelliğindeki cihaz  Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurulacaktır.
g- Törenin yönetiminden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sorumludur.
h- Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Törenleri Yönergesinin B maddesinin 1. Fıkrası gereğince Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü tarafından Atatürk Anıtına saat 09.00’da Çelenk Sunulacaktır.
 
2 –İSTASYON MEYDANINDA YAPILACAK TÖREN:
a) Törene katılacak sporcu grupları, okullar ve Büyükşehir Belediyesi bandosu saat 09.30' a kadar kendilerine ayrılan bölümlerde, protokole dâhil kişiler ise şeref tribünündeki yerlerini almış olacaklardır.
b) Adana Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, şeref tribününden saat 09.30’da törene katılanların ve halkın bayramını kutlayacaktır. Kutlamayı takiben Büyükşehir Belediye bandosu eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile birlikte bir sporcu tarafından bayrak göndere çekilecektir. 
c) Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacaktır.
d) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilecek bir erkek ve bir kız öğrenci tarafından şiirler okunacaktır.
e) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilecek bir öğrenci tarafından "Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi" okunacaktır.
f) Büyükşehir Belediye Başkanlığı halk oyunları ekiplerince yöresel halk oyunları gösterileri yapılacaktır.
g) Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce Bisiklet, Masa Tenisi, Engelliler Dans gösterisi, Jimnastik,  Step-aerobik,  Karate ve Taekwondo branşlarında gösteriler yapılacaktır.
I) 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle düzenlenen lise öğrencilerinin katıldığı "Atatürk ve Gençlik" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri Adana Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından verilecektir.
 
C- ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI ETKİNLİKLERİ
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce, Gençlik Haftası Spor Etkinlikleri çerçevesinde;
1) 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü  20.00 – 22.00  saatleri arasında  Ergin İzci Grubu ve halkın katılımı ile “Fener Alayı” hastaneler kavşağı önünde başlayıp Cemalpaşa, Gazipaşa Bulvarına  müteakip 5 Ocak Stadı önünde son bulacak olan Fener Alayı yürüyüşü yapılacaktır.
2) 16 Mayıs 2017 tarihinde saat 10.00’da DSİ Baraj Çamlığında “Ergin İzci Kampı” yapılacak aynı gün sona erecektir.
3) 15-16-17-18-19 Mayıs 2017 tarihleri arasında saat 08.30’ da Tenis Dağcılık ve Su Sporları  kulübü tenis kortlarında  “Tenis müsabakaları” yapılacaktır.
4)  18 Mayıs 2017 tarihinde saat 09.00’da Asım Savaş Spor Salonu bahçesinde             “ Bocce müsabakaları” yapılacaktır.
5) 19 Mayıs 2017 tarihinde saat 09.00’da Çukurova Kahraman Olgaç Satranç Merkezi  Salonunda “Satranç müsabakaları” yapılacaktır.
6) 19 Mayıs 2017 Cuma günü saat 09.30’da Atatürk Yüzme Havuzlarında  “Yüzme müsabakaları” yapılacaktır.
7) 19 Mayıs 2017 tarihlerinde  saat 10.00’da Tribünaltı Masa Tenisi Salonunda “Masa tenisi müsabakaları” yapılacaktır.
8) 15 Mayıs 2017 Pazartesi  günü “ Gençlik Merkezi liderlerince huzurevlerine ve  Şehitliklere ziyaret ” düzenlenecektir.
9) 16 Mayıs 2017  Salı günü saat 11.00’de Atatürk Parkı ve  Merkez Parkı içerisinde “Gençlik Merkezleri liderlerince Atatürk'ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde tanıtım stantları kurulacak ”ebru sanatı, el sanatları ve müzik etkinlikleri gerçekleştirilecektir.
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; Gençlik Haftası Etkinlikleri çerçevesinde;
10) Liselerde, Atatürk ve Gençlik konulu “resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları” yapılacaktır.
11)  15 Mayıs 2017 pazartesi günü saat 20:00’de  Doğal park anfi tiyatrosunda Çukurova Nurten Yetimoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğrencileri tarafından “ Gençlikten Ecdada” temalı şiir dinletisi sunumu yapılacaktır.
12) 19 Mayıs 2017 Cuma günü saat 13:00’ de Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri “Gençlik Konseri” vereceklerdir.
 
Gençlik Haftası Diğer Etkinlikleri;
13) Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde; 19 Mayıs 2017 Cuma  günü saat 20.00’de, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda, Kardeş korolar konseri, TRT Halk müziği sanatçısı Ayşe TAŞ ile  kuruluşunun 35. yılı olan Adana Öğretmenler Korosunca Şef Faik KASAPOĞLU yönetiminde Türk Sanat müziği konseri verilecektir.
 
D-PROGRAMIN  UYGULANMASI  ÎLE İLGİLİ  GÖREV VE SORUMLULUKLAR:
1) 15 Mayıs 2017 pazartesi günü Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Atatürk parkında yapılacak olan Çelenk sunma töreni ve 19 Mayıs 2017 Cuma günü ise Atatürk parkında ve İstasyon Meydanında yapılacak tören için ses-yayın cihazı, kürsü ve platformun kurulması ile alanların Bayrak ve Atatürk resimleri ile süslenmesi Büyükşehir Belediyesi Başkanlığınca sağlanacaktır.
2) İşyerlerine ve meskenlere asılan Bayrakların Bayrak Kanunu’na ve Tüzüğüne uygunluğu, İl Emniyet Müdürlüğünce ve Büyükşehir Belediyesi zabıtasınca sağlanacaktır.
3) Törende yapılacak konuşma metni ve okunacak şiirler, ilgili kurumlarca en geç 16 Mayıs 2017 Salı günü mesai bitimine kadar Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne teslim edilecektir.
4) Gösteri gruplarının 19 Mayıs 2017 cuma günü saat 09.00’da Törenin yapılacağı İstasyon Meydanında hazır bulundurulması, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün planlaması doğrultusunda, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığınca otobüslerin tahsisi sağlanacaktır.
5) 19 Mayıs 2017 Cuma günü İstasyon Meydanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanlığı halk oyunları ekibi tarafından gösteri yapılacaktır. Koordinesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce sağlanacaktır.
6) 15 ve 19 Mayıs 2017 Tarihlerinde Atatürk parkında yapılacak çelenk sunma töreni ve İstasyon Meydanı’nda yapılacak olan tören ve kutlama etkinliklerinde sunuculuk yapmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yeteri kadar öğretmen görevlendirilecektir.
7) İl Sağlık Müdürlüğünce, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’nda yapılacak Çelenk Sunma Töreni için bir ve İstasyon meydanında yapılacak tören için iki adet tam donanımlı ambulans hazır bulundurulacaktır.
8) Bayram günü genel kutlamalara katılmayan okullar Milli Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu yönergede belirtilen esaslar, çerçevesinde 19 Mayıs 2017 Cuma günü okullarında kutlamalarını yapacaklardır.
9) İstasyon Meydanı’nda yapılacak kutlama töreninde, vatandaşlarımız oturmaları için protokol platformunun yanına TCDD 6. Bölge Müdürlüğünce, portatif üstü kapalı tente kurulacak olup, buraya konulacak 250 adet plastik sandalye ve yerleştirilmesi Seyhan Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
10) Törenler sırasında elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin gerekli tertip ve tedbirler (Jeneratör) Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanacaktır.
11) 15 ve 19 Mayıs 2017 Cuma günü yapılacak Kutlama ve Çelenk Sunma Törenleri ile 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü 20.00 – 22.00 saatleri arasında Ergin İzci Grubu ve halkın katılımıyla hastanelerden, 5 Ocak Stadyumuna kadar yapılacak olan Gençlik Haftası Fener Alayı Yürüyüşü ve 16 Mayıs 2017 saat 09:00’dan itibaren DSİ baraj çamlığı içinde yapılacak Ergin izci kampı için gerekli her türlü her emniyet ve trafik tedbirleri İl Emniyet Müdürlüğünce alınacaktır.
12) İstasyon Meydanı’nda yapılacak kutlama töreninde, tören alanında bulunan vatandaşlarımıza ve öğrencilere Bayrak, şapka ve su dağıtımı Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
13) 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Programı çerçevesinde yapılacak törenlere, tüm resmi kurum ve kuruluşların amir ve temsilcileri katılacaktır.
14) Havanın yağışlı olması halinde tören ve gösteriler Menderes Kapalı Spor Salonu’nda aynı gün ve saatte yapılacaktır.
 
             
HAVANIN YAĞIŞLI OLMASI HALİNDE MENDERES KAPALI SPOR SALONUNDA YAPILACAK TÖREN
(19 Mayıs 2017 Cuma Günü Saat 09.30)
 
1- Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu eşliğinde törene katılanların iştiraki ile İstiklal Marşı söylenecektir.
2- Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacaktır.
3- Planlanmış Tören ve Sportif gösteriler Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sorumluluğunda yapılacaktır.
4- Ses-yayın cihazı ve kürsü Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurulacaktır.
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. Maddesi Hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program İlgililere Emir , Vatandaşlarımıza davetiye niteliğindedir.
 
 
İL KUTLAMA KOMİTESİ