18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 102. YILDÖNÜMÜ KAPSAMINDA TÖRENLER DÜZENLENDİ
 
Adana Asri Mezarlık'ta bulunan Şehitlik Abidesi'nde düzenlenen törene Vali Mahmut Demirtaş, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, askeri-mülki erkân ile kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve öğrenciler katıldı.
 
Vali Mahmut Demirtaş ve protokol üyelerinin Şehitlik Abidesi'ne çelenk sunumuyla başlayan törende, Şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Ardından askerler tarafından saygı atışı yapılarak, Türk Bayrağı göndere çekildi.
 
Törende bir konuşma yapan Türkiye Harp Malulleri Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Muhammet Çetin, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nın nasıl kazanıldığını anlattı. Öğrenciler ise günün anlamı ve önemine uygun şiirler okudu.
 
Vali Mahmut Demirtaş ise, Şehitlik Defterine şu düşüncelerini yazdı;
 
Aziz Şehitlerimiz…
Özgürlük ve bağımsızlık tutkusunun, vatan sevgisi ve imanla harmanlanarak, tarihe altın harflerle yazılan kahramanlık destanının 102. gurur yıldönümü olan “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nde saygı, şükran ve minnet duygularımızı ifade etmek manevi huzurunuzdayız.
İşgal kuvvetlerinin, cihan imparatorluğundan geride kalan son kara parçası olan Anadolu’dan tamamen yok etmek ve silmek istediği milletimizin, destansı mücadele ile küllerinden yeniden doğmasının adı olan Çanakkale Zaferi’nin 102.yıldönümünde bir kez daha haykırıyoruz;
Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi, huzurumuzu ve toplumsal barışımızı bozmaya yönelik bu hain saldırıların amacına ulaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Ülkemizin bekası, milletimizin huzur ve güvenliği için gece gündüz demeden, her türlü zorluğa göğüs gererek, fedakarca görev yaparken kanlarını döken, canlarını veren siz Aziz şehitlerimizin manevi huzurlarında bir kez daha söz veriyoruz;
Vatanımıza ve evlatlarımıza kast eden hainler hak ettikleri cezaya mutlaka çarptırılacak, milli birlik ve bütünlüğümüze kast eden hainleri nerede olursa olsun bertaraf edecektir.
Bu duygularla, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, aziz hatıralarınız önünde saygıyla eğiliyoruz…  Ruhunuz şad olsun…
 
Daha sonra İl Müftüsü Hasan Çınar’ın şehitlerin ruhuna dualar etmesinin ardından Vali Mahmut Demirtaş ile protokol üyeleri şehit askerlerin kabirlerini ziyaret ederek, karanfil bıraktı ve kabirler başında duran ailelere Allah’tan sabır diledi.
 
Asri Mezarlık'ta düzenlenen törenin ardından Vali Mahmut Demirtaş ile kent protokolü Buruk Mezarlığı’ndaki Polis Şehitliği'ne geçerek burada düzenlenen törende şehitlere dualar edildi.
 
Polis Şehitliği Defterine düşüncelerini aktaran Vali Mahmut Demirtaş, şunları yazdı;
 
Aziz Şehitlerimiz…
Özgürlük ve bağımsızlık tutkusunun, vatan sevgisi ve imanla harmanlanarak, tarihe altın harflerle yazılan kahramanlık destanının, 102. gurur yıldönümü olan “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nde saygı, şükran ve minnet duygularımızı bir kez daha ifade etmek üzere siz Aziz Şehitlerimizin manevi huzurundayız.
Milli birlik ve bütünlüğümüzün ilelebet korunması, barış ve huzur içinde yaşama azim ve kararlılığımızın sürdüğü bugün; toplumumuzun huzur ve güvenliğini sağlamak, ülkemizin bekasına kast etmek isteyen hain odaklara gereken yanıtı vermek yolunda hayatlarını feda etmekten çekinmeyen emniyet teşkilatımızın tüm personeli, bıraktığınız emaneti, şerefli görevi, gururla, onurla ve kararlılıkla yerine getirmeye devam edecektir.
Devletimiz, ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliğini sağlamak ve korumak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacaktır. Siz Kahraman Şehitlerimizin Aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Geride bıraktığınız aileleriniz ve yakınlarınıza daima sahip çıkacağımıza bir kez daha söz veriyoruz. “Ruhunuz Şad Olsun”
 
Daha sonra Vali Mahmut Demirtaş ve beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte şehit kabirlerine karanfil bırakarak, ailelerine Allah’tan sabır diledi.