T.C.
ADANA VALİLİĞİ
Protokol Şube Müdürlüğü
 
 
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ PROGRAMI
                            
         A-HAZIRLIKLAR
 
18 Mart 2017 Cumartesi günü Şehitleri Anma Günü nedeniyle saat 08.00'den itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşları Bayrak ve Atatürk posterleriyle donatılacak olup, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca hazırlanacak günün anlam ve önemiyle ilgili görsel çalışmaların billboardlara asılması Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
 
         B-ASRİ MEZARLIK ŞEHİTLİĞİ VE BURUK MEZARLIĞI
            ŞEHİTLİĞİ’NDE YAPILACAK TÖRENLER
 
 
1)18 Mart 2017 Cumartesi günü Adana Şehitliği Abidesi (Asri Mezarlık)  önünde Şehitleri Anma Töreni yapılacaktır. Törene Mülki ve Askeri Erkan, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığının tören bölüğü, tümen bandosu ve okul takımları katılacaklardır.
 
2)Törene katılacaklar, kurum ve kuruluşlar ile öğrenciler saat 08.40'da şehitlik yerleşim planında gösterilen yerlerini almış olacaklardır.
 
3)Programın uygulanması 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı tarafından görevlendirilecek tören komutanı tarafından sağlanacak olup, saat 09.00'da Valilik Makamı, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesine ait çelenkler Abide'ye konulacaktır.
 
4)Tören Komutanının komutu üzerine saygı marşı ile beraber saygı duruşunda bulunulacak, saygı atışını müteakiben İstiklal Marşı ile Bayrak göndere çekilecektir.
 
5)Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapılacaktır.
 
6)Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesinden bir gazi tarafından şiir okunacaktır.
 
7)Şehitlik imza defteri, İlimiz Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ tarafından imzalanacaktır.
 
8)İl Müftüsü tarafından şehitlerimiz için dua okunacak ve sonrasında şehitlerimizin kabirleri ziyaret edilecektir.
 
9) Asri Mezarlık Şehitliğinde yapılacak töreni müteakip Buruk Mezarlığı Şehitliği’ne geçilecektir. İl Emniyet Müdürlüğünce görevlendirilecek görevli tarafından program uygulaması gerçekleştirilecek, Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak, saygı atışını müteakiben İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bayrak göndere çekilecektir.  Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ tarafından Şehitlik Defteri imzalanacak, müteakiben İl Müftüsü tarafından şehitlerimiz için dua okunacak ve şehitlerimizin kabirleri ziyaret edilecektir.
 
10) Buruk Mezarlığı’nda yapılacak ziyaretin tertip, düzen, takdim ve güvenliğinden İl Emniyet Müdürlüğü sorumludur.
 
 
C-DİĞER ETKİNLİKLER
 
 
1) 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca 18 Mart 2017 Cumartesi günü saat 13.30’da şehitler adına Org. İzzettin Çalışlar Kışlası’nda (Tümen içerisi) fidan dikim töreni yapılacaktır.
 
2) Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 18 Mart 2017 Cumartesi günü saat 15.00’te Yüreğir Ramazanoğlu Kültür Merkezi’nde Şehitleri Anma Günü Programı düzenlenecektir.
 
 
D-GÖREV VE SORUMLULUKLAR
 
 
1) 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca Asri Mezarlık Şehitlik Anma Programına, İl Emniyet Müdürlüğünce Buruk Mezarlığı Şehitliği Anma Programına, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce asker ve polis dışındaki diğer şehit ailelerinin şehitliklerdeki anma programlarına ve diğer etkinliklere davet edilmeleri sağlanacaktır.
 
2) Törenlerin düzen ve koordinesinden 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü sorumludur.
 
3) Asri Mezarlığı’ndaki şehitliğin temizlik ve bakımı, törene hazır hale getirilmesi ve tören yerinin düzenlenmesi ile kürsü ve ses-yayın cihazı 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğiyle sağlanacaktır.
 
4) Asri Mezarlık ve Buruk Mezarlığı’nda yapılacak olan şehitlik ziyaretleri esnasında kabirlere konulmak üzere yeteri kadar çiçek temini Valiliğimiz Özel Kalem Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
5) Şehit ve Gazi Derneklerince talep edilmesi halinde tören yerlerine götürülmek üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığınca otobüs tahsis edilecektir. Sivil terör şehit ailelerinin tören yerlerine transferleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
6) İl Sağlık Müdürlüğünce; yeterli sayıda ambulans ve sağlık ekibi Asri ve Buruk Mezarlığı’ndaki tören yerlerinde hazır bulundurulacaktır.
 
7) Buruk Mezarlığı Şehitliğinin temizlik ve bakımının yapılması, törene hazır hale getirilmesi, kürsü ve ses-yayın cihazı kurdurulması ile Belediye Bandosunun hazır bulundurulması Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
 
8) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; 14-18 Mart 2017 tarihleri arasında 18 Mart Şehitler Anma Günü’nün anlam ve önemi ile ilgili etkinlikler düzenlenecek olup, belirlenecek okulların Asri Mezarlık Şehitliği’ni, Buruk Mezarlığı Şehitliği’ni, Şehit Duran Şehitliği’ni, Yeşiloba Şehitliği’ni ve Şehit Gazi Dernek Başkanlıklarını ziyaretleri Büyükşehir Belediye Başkanlığınca tahsis edilecek otobüslerle sağlanacaktır. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğünce gerçekleşen ziyaretlerin kamuoyuyla paylaşılması için gerekli olan bilgi ve görseller, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne ulaştırılacaktır.
 
9) 18 Mart 2017 Şehitler Günü münasebetiyle 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca hazırlanan afişler; Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve kamu kurum ve kuruluşlarınca vatandaşlarımızın yoğun oldukları cadde ve bulvarlara, AVM’ lere, toplu taşıma araçlarına, okullara, üniversitelere, kapalı spor salonlarına, otogarlara, tren garı ve havalimanına 12-19 Mart 2017 tarihleri arasında asılacaktır.
 
10) Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı tarafından yapılacak konuşma metni ile bir gazi tarafından okunacak şiir metninin bir örneği 14 Mart 2017 tarihine kadar Protokol Şube Müdürlüğüne gönderilecektir.
 
11) Törenler sırasında her türlü emniyet tedbirleri ve trafik önlemleri İl Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
12) Törenler sırasında elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve tedbirler TEDAŞ İl Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
13) 18 Mart Şehitleri Anma Günü programının duyurulması, günün anlam ve önemi ile ilgili yerel televizyonlarda program yapılması hususu İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir, vatandaşlarımıza davetiye
 
 
 
                                                                                                İ L  A N M A  K O M İ T E S İ
 
 
ADANA ŞEHİTLİĞİ ABİDESİNE ÇELENK KOYMA SIRASI
 
1- Valilik Makamı
2- 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı
3- Büyükşehir Belediye Başkanlığı
4- Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanlığı