ADANA’DA 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ İRADE SERGİSİ AÇILDI
 
15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade konulu fotoğraf sergisi Adana Müze Kompleksinde açıldı.
 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'da giriştiği hain darbenin yıl dönümünde, darbe girişimi sırasında yaşananları konu alan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Konulu Fotoğraf Sergisi, Adana Müze Kompleksi'nde açıldı.
 
Serginin açılış törenine Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Açılışta konuşan Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, “15 Temmuz gecesi, darbe girişimi sırasında yaşananları hatırlatmak amacıyla yeniden meydanlarda olacaklarını ve darbenin nasıl bertaraf edildiğini milletle paylaşacaklarını” aktardı.
 
Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında “15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde, Valiliğimiz tarafından hazırlanan "15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Fotoğraf Sergisi"ne hoş geldiniz diyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” dedi.
 
15 Temmuz gecesinin karanlığını aydınlığa tebdil eden şehitlere, Allah’tan rahmet dileyen Vali Demirtaş “O gece şahadeti göze alıp hainlere karşı mücadele veren, kahraman gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. Fotoğraflar zamanın cansız tanıklarıdır. Geçmişin şahidi olan fotoğraflar, aradan aylar, yıllar geçse de deklanşörün basıldığı zaman dilimine doğru yolculuğa çıkarır bizleri. O anları hatırlatır ve o zamanı tekrar yaşamanıza vesile olur. Hayatta her kesitin bir hikâyesi vardır. Fotoğraf karelerine yansıyan bu kesitler, kimi zaman sevgiyi, sevinci, mutluluğu; kimi zaman korkuyu, hüznü ve acıyı anlatır. Bazı fotoğraflar ise belleklerde derin izler bırakır. Hafızalardan hainlerin ihaneti, kahramanların ise yiğitlikleri silinmez” ifadelerini kullandı.
 
“15 Temmuz'da, o karanlık gecede, önce üniformalı teröristlerin ihanetleri; silahlar, tanklar ve uçaklarla milletimizin üzerine yağdırdıkları kurşunlar, bombalar yansıdı objektiflere”  diye konuşan Vali Demirtaş, “Sonrasında ise Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara akın eden asil milletimizin; Adana’da, Ankara’da, İstanbul’da ve yurdumuzun dört bir köşesinde verdiği destansı mücadele ile vatanına, bayrağına, demokrasisine,  özgürlüğüne canları pahasına sahip çıkışına şahit oldu tüm dünya. Birazdan sergilenecek fotoğraflara baktığımızda bir yıl önce yaşadığımız karanlık geceyi ve ardından yaşanan kutlu sabahı yeniden yaşayacak, zamanda kısa bir yolculuğa çıkacağız.15 Temmuz gecesi ve sonrasında 24 gün süren Demokrasi Nöbetleri boyunca Anadolu Ajansı ve Valilik objektiflerine yansıyan fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisi ile milletimizin 15 Temmuz'da yazdığı destanı yeniden yaşayacağız” dedi.
 
Vali Demirtaş, sergilenen fotoğraflarla o gece ve sonrasında yaşananları, şehitlerin aziz hatıralarını, gazilerin çelikten imanını ve aziz milletin verdiği destansı mücadeleyi asla unutmayacaklarını bir kez daha tüm benlikleriyle göstereceklerini belirterek, “Bu vesile ile başta 15 Temmuz Şehitlerimiz olmak üzere, tüm şehitlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. "15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Fotoğraf Sergisi"nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sergimize tekrar hoş geldiniz diyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından serginin açışını yapan Vali Mahmut Demirtaş ile protokol üyeleri daha sonra sergiyi gezdi.
 
Adana Valiliği ve Anadolu Ajansı'nın ortaklaşa açtığı "15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Sergisi" hafta boyunca ziyaretçilere açık olacak.