15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜNDE DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI
 
15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Adana’nın Sarıçam İlçesi Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde tören düzenlendi.
 
Törene, Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı, Tamer Dağlı, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral  İsmail Günaydın, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, Kaymakamlar, kamu ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende şehitler için Kur’an-ı Kerim’den sure ve dualar okundu. Adana Valiliğince hazırlanan kısa film gösteriminde 15 Temmuz gecesi bir kez daha hatırlanarak, şehitlerin özgeçmişinin okunmasıyla duygu dolu anlar yaşandı.
 
Törenin açılış konuşmasını yapan Adana İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere ise şifalar dilediğini belirterek, Adana'da şehitlerin isimlerinin okullara verildiğini söyledi.
 
Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı ise yaptığı konuşmada,Türk Silahlı Kuvvetleri’n içine sızmış olan FETÖ terör örgütünün hain darbe girişimine karşı milletin tüfeklere ve tanklara göğsünü siper ettiğini belirterek, milletin altın harflerle bir destan yazdığını ifade edip şehitlere Allah’tan rahmet diledi.
 
Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, konuşmasının devamında vatandaşları 15 Temmuz akşamı Merkez Parkta düzenlenecek Demokrasi Nöbetine davet etti.
 
Törende konuşan Vali Mahmut Demirtaş da “15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programına hoş geldiniz diyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” dedi.
 
Milletlerin tarihinde, o milletin kaderine yön veren kırılma noktaları olduğunu belirten Vali Demirtaş, “İşte 15 Temmuz gecesi de, kirli planların bozulduğu kırılma noktalarından biri olarak tarihimize geçmiştir. Devletimizin kılcal damarlarına kadar sinsi bir biçimde sızmış, yıllarca kendisini kamufle etmeyi başarmış bu hain yapılanma, 15 Temmuz gecesi, amacını ifşa etme cüretini göstermiştir. O karanlık gecede milletin seçtiği Cumhurbaşkanını, meşru hükümetini ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmayı düşünecek kadar gözlerini karartmışlardır” ifadelerini kullandı.
 
Vali Demirtaş, “Bu hain kalkışmanın ilk anlarından itibaren başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, hükümetimiz ve milletimiz; namlusunu millete çevirenlere, silahını millete doğrultanlara karşı, milli iradeyi egemen kılmıştır” diyerek devam ettiği konuşmasında “Aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesinde, iman dolu göğsünü kurşuna siper ederek, tankların nasıl durdurulduğunu gösterdi. Aylarca beklediği ürünü uçakların görüş açısını bozmak için ateşe veren köylülerimiz, bir kamyon dolusu vatandaşımızı meydanlara taşıyan Şerife Bacımız, şehit olacağını bile bile darbeci generali alnından vuran Ömer HALİSDEMİR ve milyonlarca isimsiz kahramanımız, vatan sevgisinin nasıl bir maya olduğunu, tüm dünyaya bir kez daha gösterdi” diye konuştu.
 
Bu günden itibaren kendilerine düşen görevin, hüzün ve sevincin iç içe geçtiği 15 Temmuz’u, her yıl millete yakışan vakarla idrak etmek olacağını vurgulayan Vali Demirtaş, “Yapacağımız eserlerde şehit ve gazilerimizin adlarını yaşatarak, onlara olan minnet borcumuzu bir nebze de olsa ödemiş olacağız. 15 Temmuz'u, sanatın ve kültürün her alanında, sporun her branşında yapılacak etkinliklerle genç dimağlarda sembolleştireceğiz. Bu vesile ile aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, Kahraman gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. 15 Temmuz gecesi eline bayrağını alarak yollara çıkan, meydanları dolduran milyonlarca vatan sevdalısına da şükranlarımı sunuyorum. Sizleri saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum”  şeklinde konuştu.
 
Tören, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması ve şehitler için yapılan hatim duasının ardından son buldu.