VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ’IN 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ’NÜ MESAJI
 
1 Mayıs, Emeğin ve Alın Terinin Simge Günüdür
 
Vali Mahmut Demirtaş, 22 Nisan 2009 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yasa ile resmi tatil ilan edilen ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ dolayısıyla yayınladığı mesajda 1 Mayıs’ın; emeğin ve alın terinin, barış dostluk, kardeşlik ve dayanışmanın üretimle harmanlandığı simge bir gün olduğunu söyledi.
 
Vali Demirtaş mesajında şu ifadelere yer verdi;
 
“Ülkelerin ve toplumların sosyal, kültürel ve ekonomik alanda gelişip kalkınmasında üretimin, alın teri ve emeğin hayati bir önemi vardır. ‘Emek ve alın teri’ kavramları, önemini ve gerekliliğini insanlık tarihi boyunca muhafaza eden ve bu özelliklerini hiç kaybetmeyecek olan yüce değerlerdir.
 
Emeğin kazanımlara dönüşmesi, toplumumuzun refahını arttırdığı gibi ekonomimizin de kalkınmasını sağlamaktadır. Son yıllarda işçi ve emekçilerimizin haklarının güvence altına alınmasında ve çalışma koşullarının iyileştirilmesinde önemli çalışmalar yapan devletimizin ve hükümetimizin belirlediği kalkınma hedeflerine ulaşmakta çok önemli katkılar sunan,  ülkemizin üreterek büyüyüp gelişmesi yolunda alın teri döken tüm emekçilerimize selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 
İşçilerimizin ve tüm emekçilerimizin bu anlamlı günü barış dostluk, kardeşlik ve dayanışma içinde kutlayabilmeleri için gerekli tüm önlemlerin alındığını belirtiyor, daha güzel ve daha müreffeh bir gelecek yolunda ter akıtan, çaba sarf eden ülkemiz ve tüm dünya emekçileri ile ailelerinin, ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü en içten ve samimi duygularımla kutluyorum”.