VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ, "3.ULUSLARARASI KAN FİLM FESTİVALİ"NİN  GALASINA KATILDI
 
 
Adana'da düzenlenen  "3.Uluslararası Kan Film Festivali"nin galası, Vali Mahmut Demirtaş'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Anemon Otel'de gerçekleştirilen galaya Vali Mahmut Demirtaş'ın yanı sıra eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Galanın açılış konuşmasını yapan Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, Adana'da üç gün süreyle gerçekleştirilecek olan "Uluslararası Kan Film Festivali"ndeki önceliklerinin, kan bağışı bilincini artırmak olduğunu belirterek Türkiye'nin birçok ilinden ve yurt dışından kan bağışının önemini anlatan ve bu hastalıklara farkındalık yaratan filmlerin yer aldığı festival hakkında bilgiler verdi.
 
Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, ''Etki alanı hayli yüksek olan sinema dalıyla, ülkemizdeki kalıtsal kan hastalıkları ile hastalarına yönelik toplum bilinci yaratmak için düzenlenen bir film festivaline şehrimizin ev sahipliği yapmasından duyduğum memnuniyeti, özellikle ifade etmek istiyorum." dedi.
 
Vali Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İlki 2016 yılında  düzenlenen 'Kan Film Festivali' , Kıbrıs ve Azerbaycan’dan gelen katılımcılarla bu yıl, 3. kez bizlerle buluşuyor. Sinemanın çarpıcı, etkileyici dilinden yararlanarak toplum algısının kan ve kan hastalıkları konusuna çekilmesi, sosyal bilincin yükseltilmesi açısından fevkalade anlamlıdır. Ayrıca film festivali ile birlikte, festival süresince düzenlenecek kan bağışı kampanyalarının, seminerlerin, Kızılay’ın bu alanda hazırladığı kısa filmlerin gösteriminin ve benzeri farkındalık etkinliklerinin önemli bir duyarlılığı da beraberinde getireceğine inanıyorum. Hayli yararlı sonuçlar vereceğine inandığım bu festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum."
 
Vali Mahmut Demirtaş'ın konuşmasının ardından "Kan Film Festival"nin galası, film gösterimi ile sürerken organizasyon yetkililerince yapılan açıklamalarda, festival  kapsamında kan bağışı etkinliği fotoğraf sergisi, hasta çocuklarla buluşma gibi farklı etkinliklerin gerçekleştirileceği belirtildi.