GÜNEY ADANA KALKINMA PROJESİ KAPSAMINDA "HUZURLU AİLE" PROJESİ VALİ DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
 
Güney Adana Kalkınma Projesi Kapsamında Adana İl Müftülüğünce düzenlenen "Huzurlu Aile" projesinin açılış töreni, Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Seyhan İlçesi, Şehitduran Mahallesi Hz. Ali Kur'an Kursu’nda yapılan törene Vali Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, İl Müftüsü Hasan Çınar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Güney Kalkınma Projesi’nin tanıtım filmi ile başlayan programın açılışında konuşan İl Müftüsü Hasan Çınar, ailenin önemine değinerek, “Bizim literatürde anneler yılda bir gün değil, 365 gün değerlidir” diyerek projenin hayırlı olmasını diledi.
 
Proje ile Güney Adana’da ailelerimizle bir araya gelineceğine değinen İl Müftüsü Çınar, “Programın ana teması ailedir. Aile, toplumumuzun en önemli parçasıdır. Ailelerimize yönelik ‘Huzurlu Aile’ projesinde birçok faaliyetlerimiz olacak. Bu proje kapsamında ilk faaliyetimize ‘Annelerimiz ve Kızları’ olarak bugün başladık. Bu proje kapsamında ilk bir ay Güney Adana mahallelerinde 5 salonda annelerimizi ve kızlarımızı bir araya getireceğiz. Burada proje ortağımız olan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü’nden uzmanlar eşliğinde ailelerimizi bu bölgedeki başta terör, uyuşturucu ve benzer sorunlardan koruyabilmek için ailelerimize düşen görevler nelerdir gibi bilgilendirici eğitim ve ders hizmeti vereceğiz” şeklinde konuştu.
 
Vali Demirtaş ise, Güney Adana Kalkınma Projesi Kapsamında, İl Müftülüğü tarafından hazırlanan ’’Huzurlu Aile” projesinin “Anneler ve Kızları” faaliyet programına katılan vatandaşları, sevgiyle ve saygıyla selamladığını söyledi.
 
Şehit Duran Mahallesi, Hz. Ali Camii’nin manevi ikliminde vatandaşlar ile birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Vali Demirtaş, “Aile, toplumun temel taşıdır. Aile bireylerinin huzurlu bir ortamda iyi yetişmesi, toplum için hayati önem taşır. Çünkü ailenin huzuru ve mutluluğu, toplumun huzur ve mutluluğu demektir. Bugün Batıda yaşanan toplumsal problemlerin temelinde aile düzenin olmayışı hepimizin malumudur. Sıkıntılı ve parçalanmış aileler Batı toplumunun en büyük sorunlarıdır. Milli ve manevi değerlerimizi tahrip etmek isteyenler, birlik ve beraberliğimizin sembolü olan ailelerimizi hedef almışlardır. Aile içi huzursuzluk, şiddet, saygısızlık ve geçimsizlik bugün aile yapımızın tahribi için sürekli olarak gündeme getirilmektedir. Kitle iletişim araçları bu olumsuz tablonun maalesef başrolünü oynamaktadır” dedi.
 
“Bu kısır döngüden çıkmak adına “Huzurlu Aile” projesi kapsamında “Anneler ve Kızları” faaliyetlerini başlatıyoruz” diye konuşan Vali Demirtaş, “Annelerimiz ile genç kızlarımız arasında yaşanan iletişim problemlerinin teşhis edilmesi ve ortadan kaldırılması, projenin temel amacını oluşturmaktadır. Bu sayede yaşanması muhtemel olumsuzlukların önüne geçecek, onların arasındaki bağı güçlendireceğiz. Genç kızlarımıza ve annelerine ergenlik psikolojisi, öfke kontrolü ve karakter eğitimi noktalarında uzman desteğini sağlayacağız. Her şeyden önce çocuklarımızın bizler için değerli olduklarını hissettireceğiz. Çocuklarımızı sahipleneceğiz. Saçlarını okşayacak, sırtlarını sıvazlayacağız. Babalarımız oğullarıyla, annelerimiz kızları ile birebir ilgilenecekler, çocuklarımızın en yakın sırdaşı, arkadaşı bizler olacağız. Dertlerini dinleyecek, mutluluklarına ortak olacağız” ifadelerini kullandı.
 
Vali Demirtaş, gençleri kötü niyetli kişilerin ellerine bırakmamak için camilerin sıcak yüzünü onlara gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Camilerimizi türlü aktivitelerle, etkinliklerle cazip hale getirmeliyiz. Sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklere camilerimizde yer vermeliyiz. Onları teknoloji bağımlılığından kurtarmak için bir cami çınarının gölgesinde soluklanmalarının, önünü açmalıyız. Kendimizi, ailemizi ve toplumumuzu inançlarımızın emrettiği istikamete getirmek için gayret göstermeliyiz. Doğruluktan asla ayrılmayalım. Çocuklarımız için rol-model olduğumuzu hatırımızdan çıkarmayalım. Önce biz doğru olalım ki, çocuklarımızı da bu istikamette yetiştirebilelim. Ancak bu şekilde huzurlu bireyden, mutlu aileden ve sağlıklı bir toplum yapısından bahsedebiliriz” diye konuştu.
 
Güney Adana Kalkınma Projesi, Güney Adana Bölgesi ile ilgili zihinlerdeki olumsuz algıları bertaraf eden, ciddi bir değişim ve dönüşüm projesi olduğunu belirterek, “Biz bu olumsuz algıyı değiştirmek için çabalıyoruz. Eğitimden sağlığa, istihdamdan emniyete, dört başı mamur, topyekûn bir kalkınma projesini hayata geçiriyoruz. Olumlu neticelerini de hamdolsun almaya başladık. Yaptığımız projelerle insanlarımızın hayatında olumlu değişimler görmeye başladık. Biz insanımızı seviyoruz. Çocuklarımızı, gençlerimizi kötü niyetli kişilerin ellerine teslim etmemek için, tüm projelerimizle Güney Adana’ya dokunuyoruz. Bu sebeple tıpkı bizim gibi proje paydaşı olan tüm kişi ve kurumlarımızın da, Güney Adana Kalkınma Projesini sahiplenmelerini görmek beni ziyadesiyle memnun ediyor. Bu vesile ile Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında, İl Müftülüğümüz tarafından hazırlanan “Huzurlu Aile” projesinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Proje paydaşlarına başarılar diliyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.