VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ 2. YARIYILININ AÇILIŞI YAPILDI
 
Vali Mahmut Demirtaş, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının 2. yarıyılının açılışı vesilesiyle Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda düzenlenen törene katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören,  İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın yaptığı açılış konuşması ile devam etti.  Daha sonra Vali Mahmut Demirtaş bir konuşma gerçekleştirdi.
 
15 günlük yarıyıl tatilinin ardından Adana’da ilk-orta ve lise eğitimlerine devam eden 480 bin öğrenci ve 29 bin 138 öğretmeninin bugün yeniden ders başı yaptığını ifade eden Vali Demirtaş, eğitim ve öğretimin; bireyin tüm yaşamı boyunca gereksinim duyduğu bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı, zekâ ve yeteneklerinin ortaya çıkarılarak geliştirildiği önemli bir süreç olduğunu belirtti.
 
Değerler Eğitimini Müfredatta Yazan İki Kelime Olmaktan Çıkarmalıyız
 
Bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen, dinamik, mutlu ve başarılı bir nesil yetiştirmenin, eğitim ve öğretime verilen önemle doğru orantılı olduğunu dile getiren Vali Demirtaş konuşmasının devamında, ‘’Bu önemli süreçte ilköğretimden yükseköğretime kadar tüm öğrencilerimizin sosyal, zihinsel ve duygusal yönden öğrenim hayatlarını sağlıklı şekilde sürdürmelerinin sağlanmasında idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimize de önemli görevler düşmektedir.  En başta eğitimin saç ayağı, okul-öğrenci-veli işbirliği mutlaka sağlanmalıdır. Değerler eğitimini müfredatta yazan iki kelime olmaktan mutlaka çıkarmalıyız. Saygı, sevgi, yardımlaşma, dayanışma, misafirperverlik gibi değerleri çocuklarımızın davranışlarında somutlaştırmalıyız.’’ dedi. 
 
Sizler Memleketimizin İstikbali, Milletimizin Umudu Olan Genç Neferlersiniz
 
Konuşmasında öğrencilere de seslenen Vali Demirtaş, ‘’Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, demokrasi ve insan haklarına saygılı, haklarını ve sorumluluklarını bilen, çevresiyle uyumlu, okumaktan ve öğrenmekten zevk alan, düşünebilen, araştıran, sorgulayan ve eleştiren bireyler olarak yetişmeniz bizler için çok önemli. Sizler düzenli çalışmalı, zamanı ve teknolojiyi iyi kullanmalı, kendine güvenen bireyler olarak yetişmelisiniz. Eğitim hayatınız boyunca elde edeceğiniz her başarı aileleriniz ve aziz milletimiz için kıvanç vesilesi olacaktır. Şunu asla hatırınızdan çıkarmayın ki sizleri çok önemsiyor ve çok seviyoruz. Sizler memleketimizin istikbali, milletimizin umudu olan genç neferlersiniz.  Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini hayata geçirecek kişilersiniz. Bu hedefler istikametinde yol almalı, kendinizi yetiştirmelisiniz.  Sizleri bu amaçlardan alıkoyan art niyetli kişilerden uzak durmalısınız. Sizleri kötü alışkanlıklara sevk eden kim olursa olsun mutlaka ailelerinizle, öğretmenlerinizle ve okul idarecilerinizle paylaşınız.’’ ifadelerine yer verdi.
 
‘’İstikbal ufkunda beklenen, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek öğretmenlerimizin elinde.’’ diyen Vali Demirtaş öğretmenlere hitaben ‘’ İnanıyorum ki her biriniz, mesleğinizi aşkla ve şevkle yapıyorsunuz. Kendi çocuklarınızın öğretmeni için nasıl titizlik gösteriyorsanız, bu milletin evlatlarına aynı titizliği göstermelisiniz. Çocuklarımızı sevgiyle, ilimle, irfanla, ahlakla donatıp mutlu bireyler olarak yetiştirmek ve iyi bir vatandaş olmalarını sağlamak sizlerin en büyük zaferi, ülkemizin en büyük kazancı olacaktır.’’ dedi.
 
Lütfen Her Konuda Bizimle İşbirliği ve İletişim İçerisinde Olunuz
 
Öğrenci velilerine de bazı tavsiyelerde bulunan Vali Demirtaş, ‘’Çocuklarımızı her yönüyle tanıyan en başta sizlersiniz. Bu sebeple çocuklarınız hakkındaki birikimlerinizi öğretmenlerimizle paylaşmalısınız. Lütfen her konuda bizimle işbirliği ve iletişim içerisinde olunuz. En iyiye ve en güzele ancak bu yolla ulaşabiliriz. Kendi çocuklarımıza gösterdiğimiz sevgiyi ve saygıyı onların arkadaşlarına ve ebeveynlerine de gösterelim. Okullarımızın fiziki alt yapılarının güçlendirilmesi için veli olarak üzerimize düşen görevleri yapmaktan kaçınmayalım. Okul-Aile Birliklerinde görev almaktan çekinmeyelim. Özellikle okullarımızın çevresini mesken tutan kötü niyetli şahısları güvenlik kuvvetlerimize bildirelim. Taşın altına elimizi koymaktan kaçınmayalım. Nihayetinde bu okullar bizim okullarımız, öğrenciler bizim çocuklarımız.’’ dedi.
 
Bizler Bu Şehirde Uyuşturucunun Esamesini Okutmama Gayesi ile Çalışıyoruz
 
Okul çevresinin güvenliğinin sağlanması hususunda yapılması gerekenlere de değinen Vali Demirtaş, ‘’İdareciler olarak sizler de mahallenizde, okulunuzda ve okulunuzun çevresinde olan biten her durumdan haberdar olmalısınız. Tabiri caizse kuş uçsa haberiniz olmalıdır. Okul güvenliğinin sağlanması noktasında mahalle muhtarlarınızla, mahallenizdeki camilerin din görevlileriyle, toplum destekli polislerimizle ve velilerimizle sürekli irtibat halinde olmalısınız. Okullarınızın yakınında metruk binalar varsa polis merkezlerine ve belediyelere bildirmelisiniz. Öğrencilerimizi bu tip yerlerden uzak tutmalısınız. Uyuşturucu satan şahısları Emniyet Müdürlüğümüzün Narkotim İhbar hattına anında bildirmelisiniz. Bu konuda asla taviz vermemelisiniz. Bizler bu şehirde uyuşturucunun esamesini okutmama gayesi ile çalışıyoruz. Sahada okul yöneticilerimiz başta olmak üzere, belediye personelimiz ve vatandaşlarımız uyuşturucuya karşı başlatmış olduğumuz bu mücadeleye destek olmalıdır.’’ dedi.
 
Öte yandan okul servis işletmesini yürüten firmaların iş ve işlemlerinin bakanlığın belirlediği yönetmelik doğrultusunda yürütülmesi gerektiğini dile getiren Vali Demirtaş, ‘’Okul servislerini kullanan şahısların adli sicillerinin uygunluğuna, öğrencilerle ve velilerimizle sağlıklı iletişim kurmalarına önem vermelisiniz.  Ayrıca okul kantinlerinin hijyen kurallarına uygun donanımda olmasına, yönetmelikle belirlenen yiyecek ve içeceklerin okul kantinlerinde satışının sağlanmasına özen göstermelisiniz. Okul servislerinde olduğu gibi, okul kantinlerinde çalıştırılan şahısların da adli sicil kayıtlarının uygunluğuna dikkat etmelisiniz.’’ şeklinde konuştu.
Program, okul öğrencileri tarafından ‘’Bayrak’’ ve ‘’Sakarya’’ isimli şiilerin okunmasının ardından sona erdi.